Starzenie się skóry

Starzenie się skóry

Kilka zmarszczek i bruzd, skóra traci blask i jędrność. To sygnały świadczące o upływie czasu…

Opinia lekarza

Pytania / odpowiedzi
 • Należy zapamiętać dwie substancje :
  1 - Retinoidy, pochodne witaminy A
  • Wśród retinoidów wyróżniamy część leków do stosowania zewnętrznego, które są wydawane na receptę.
  • Inne, jak retinaldehyd, mają status \dermokosmetyku\" i mogą być kupowane bez recepty. Retinaldehyd przekształca się w aktywną witaminę A w zależności od potrzeb skóry, działa głęboko w skórze stymulując metabolizm komórkowy oraz na poziomie naskórka przywracając skórze blask.
  2 - Kwas hialuronowy
  Główny składnik skóry, jest syntetyzowany przez komórki naskórka (keratynocyty) i skóry właściwej (fibroblasty). Jego synteza spada z wiekiem. Otóż, rola kwasu hialuronowego jest kluczowa : zapewnia skórze sprężystość i elastyczność, a także nawilżenie.
  Obecnie istnieją dermokosmetyki, które pozwalają zwalczać ten niedobór poprzez zwiększenie ilości kwasu hialuronowego w skórze.

 • Główne zabiegi to :
  - Peelingi, o różnej sile działania ;
  - Dermabrazje, wykonywane różnymi technikami ;
  - Ekspozycje na różne rodzaje światła laserowego lub nie ;
  - Zabiegi wypełniające zmarszczki : kolagenem lub kwasem hialuronowym ;
  - Zastrzyki z toksyny botulinowej na zmarszczki mimiczne, pochodzenia mięśniowego.
  - Chirurgia estetyczna : w niektórych przypadkach uzasadnione są liftingi twarzy i szyi, czy też plastyka powiek (blefaroplastyka).
  Decyzja o wykonaniu któregokolwiek z nich zależy od indywidualnej diagnozy. Żaden proces starzenia się nie jest taki sam, oczekiwania pacjentów są różna, a ich potrzeby nieporównywalne.

 • Menopauza to proces trwałego zatrzymania cyklu miesiączkowego, związany ze zmianami hormonalnymi wpływającymi także na grubość i witalność skóry. Przez to menopazua jest jednym z czynników starzenia się skóry, aczkolwiek o mniejszym znaczeniu niż ekspozycja słoneczna.

 • Dowiedziono, że u palaczy obserwuje się zmiany w skórze, przyspieszające proces starzenia się skóry : zmarszczki, żółte plamy (co jest kolejnym powodem, aby zaprzestać lub nigdy nie zaczynać palić).

 • Wiele suplementów diety zawierających witaminy, aminokwasy, oligoelementy opisuje swoje właściwości jako przecwzmarszczkowe, generalnie mechanizm ich działania opiera się o ochronę przed wolnymi rodnikami.

 • Tak, jest w zasadzie niemożliwe aby w wieku 60 lat mieć taką skórę, jak w wieku 20 lat.
  Jednakże wszystkie środki, które opisaliśmy pozwalają korygować konsekwencje procesu starzenia, a mianowicie te związane z promieniowaniem słonecznym. Możesz więc zachować uśmiech, który też jest znakomitym środkiem odmładzającym.

 • Z czasem, struktura skóry ulega osłabieniu. W konsekwencji, łatwiej się odwadnia, jest delikatniejsza i bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych (klimatu, zanieczyszczenia, źle dobranych kosmetyków oczyszczających ...). Należy ją regularnie nawilżać odpowiednimi dermokosmetykami, które sprzyjają odbudowie ochronnego filmu hydrolipidowego.

Starzenie się skóry

Skóra starzeje się...

 • Dlaczego ?Dzień po dniu, czas zaznacza swój bieg z zachowaniem różnic, które pokazują, że nie wszyscy jesteśmy równi. Starzenie się skóry przypomina nam o tym fakcie w sposób jasny, czasem nawet okrutny.
Przyczyny tych zmian są wieloczynnikowe i odzwierciedlają zarówno sposób życia, jak i uwarunkowania genetyczne. 
 • Jak ?Co widać ...Ślady upływającego czasu nie są takie same przez całe życie.
- między 25 a 50 rokiem życia, skóra staje się cieńsza, bardziej wrażliwa. Jej naturalny blask powoli zanika.
Gdzieniegdzie pojawiają się małe zmarszczki oraz zmarszczki mimiczne zlokalizowane wokół oczu lub ust.
- Około 50 roku życia, bruzdy pogłębiają się , skóra traci jędrność, owal twarzy staje się mniej harmonijny, a skóra na szyi mniej napięta.
Co się dzieje ...


Oznaki upływającego czasu związane są ze zmianami lub niedoborem włókien kolagenowych, elastyny i kwasu hialuronowego, a także z niedoborem podstawowego składnika skóry właściwej. Towarzyszy im wzrost suchości skóry.
Starzenie skóry poddaje się tym samym regułom starzenia co inne organy, ale oprócz tego, skóra jest narażona na inne, specyficzne zagrożenia (np.dym tytoniowy). Do zwolnionego metabolizmu komórek skóry dodajmy działanie wolnych rodników (silne utleniacze) powstających głównie w wyniku ekspozycji na promienie ulrafioletowe. W konsekwencji, niektóre części ciała (twarz, szyja, wierzch dłoni, przedramiona) starzeją się szybciej.
 Profilaktyka : niezbędna !


Jeśli nie możemy zwolnić tempa, ani wyeliminować stresu, możemy przynajmniej przeciwdziałać fotostarzeniu (tzn. wywołanemu przez ekspozycję skóry na działanie promieni ultrafioletowych).
Od początku życia należy być czujnym, jeśli chodzi o nadmierną ekspozycję słoneczną. Nigdy nie jest jednak za późno, aby zacząć postępować prawidłowo. Profilaktyka fotostarzenia się skóry polega na ochronie przeciwsłonecznej, to znaczy na postawie ciągłej ostrożności wobec ekspozycji słonecznej : nie wychodzić na słońce w godzinach największego nasłonecznienia, nosić ubrania ochronne, kapelusze, okulary przeciwsłoneczne, używać produktów z wysoką ochroną przeciwsłoneczną.
Pamiętajmy także, że dzieci poniżej 3 roku życia nie należy wystawiać w ogóle na bezpośrednie działanie słońca.
Wyślij e-mail
 • Porady dotyczące Twojej cery
 • Oferty specjalne i konkursy
 • Informacje o Twoich ulubionych produktach

Każda skóra ma inne potrzeby,
znajdź najlepszą dla siebie pielęgnację Eau Thermale Avène.

Zacznij teraz
 • Produkty polecane na Twoje problemy ze skórą
 • Idź do ulubionych produktów i informacji o swoich ulubionych produktach
 • Historia Twoich zakupów : nagroda za Twoją lojalność
Zapisz się teraz

Wyszukiwanie w trakcie

Login required

Aby skorzystać z opcji musisz się zalogować


Login or create an account