Jak poprawić owal twarzy? Przegląd polecanych technik i zabiegów konturów

Proces starzenia się skóry obejmuje nie tylko powstawanie zmarszczek, ale też wyraźną zmianę w wyglądzie rysów twarzy. Wraz z upływem czasu możemy zauważyć coraz więcej niepokojących oznak związanych z działaniem grawitacji: zapadanie się policzków, utrata pierwotnej objętości twarzy, spadek napięcia skóry czy obniżanie się kącików ust. Opadający owal twarzy jest problemem, który staje się wyraźny po 40. roku życia — jest to moment, w którym właściwa pielęgnacja skóry nabiera szczególnego znaczenia. Poznaj skuteczne metody stymulowania w skórze procesów odmładzających i dowiedz się, jak poprawić owal twarzy.

Opadające policzki i zmiany w konturze twarzy — przyczyny

Zmniejszenie jędrności skóry jest naturalnym procesem, którego tempo zależy od wielu indywidualnych czynników m.in. predyspozycji genetycznych, stylu życia, diety czy sposobu codziennej pielęgnacji skóry. Choć często nie jesteśmy tego świadomi, pierwsze zmiany w jakości skóry pojawiają się już między 25. a 30. rokiem życia. To właśnie wtedy swój początek ma stopniowe zmniejszanie się aktywności fibroblastów, odpowiadających za syntezę kolagenu i elastyny — dwóch najważniejszych białek tkanki łącznej właściwej, które zapewniają prawidłową elastyczność i jędrność skóry. Z biegiem czasu ich produkcja jest coraz słabsza, co automatycznie przekłada się na mniejszą ilość włókien kolagenowych i elastynowych tworzących rusztowanie podtrzymujące skórę. Równocześnie zmniejsza się ilość podskórnej tkanki tłuszczowej i kwasu hialuronowego, co w konsekwencji wpływa na opadanie skóry, zmniejszenie jej gęstości i nawilżenia, a także zmiany kształtu twarzy w okolicy linii żuchwy.

Jednym z najistotniejszych czynników, przyspieszających utratę młodego wyglądu w obrębie twarzy, jest nadmierna ekspozycja na słońce. Promienie UV uszkadzają włókna elastynowe i zmieniają strukturę kolagenu. Proces starzenia się skóry może dodatkowo nasilać się przez palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu, odwodnienie, niezdrową dietę, nadużywanie leków czy zanieczyszczenie środowiska. Wszystko to zwiększa liczbę wolnych rodników w organizmie, co przekłada się na szybsze starzenie skóry. Właściwa pielęgnacja i unikanie szkodliwych nawyków mogą jednak je spowolnić.

Jak poprawić owal twarzy? Modelowanie twarzy przy pomocy kosmetyków

Kluczowym punktem w łagodzeniu oznak starzenia się jest codzienna i właściwa pielęgnacja skóry twarzy. Niezależnie od rodzaju zmarszczek i zaawansowania utraty owalu, skóra musi być odpowiednio nawilżona, odżywiona i chroniona przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Ponadto, dzięki właściwie dobranym składnikom aktywnym w kosmetykach, jesteśmy w stanie pobudzić ją do pracy, a co za tym idzie wpłynąć na poprawę owalu twarzy.

Jaki krem na zmarszczki i wymodelowanie konturów twarzy warto wybrać? Naszym wyborem jest modelujący owal twarzy krem na dzień z gamy DermAbsolu od Avène, który zawiera bakuchiol — roślinny czynnik regenerujący komórki. Komplementarną pielęgnacją dla skóry dojrzałej może być  krem na noc z tej samej gamy. Pamiętajmy, że to właśnie podczas snu nasza skóra intensywnie regeneruje się i odbudowuje, dlatego duże znaczenie ma dostarczenie jej właściwych składników aktywnych w czasie wieczornej pielęgnacji/ przed snem.

Cennym dla skóry kosmetykiem, wspomagającym zabiegi pielęgnacyjne, takie jak naturalny lifting twarzy, jest odpowiednio dobrane serum. Jest to produkt, który ma wysokie stężenie składników aktywnych, dlatego dla wzmocnienia efektu odmłodzenia warto stosować go  każdorazowo przed nałożeniem kremu. Aby uzyskać lepszy owal twarzy, polecamy stosowanie DermAbsolu serum przywracającego kontur twarzy —  to serum w oleju o wysokiej koncentracji składników aktywnych przywraca skórze gęstość, jędrność i elastyczność, a także właściwy kształt twarzy. Lub: ten produkt typu „serum w oleju” zawiera wysokie stężenie składników aktywnych, które pomagają w odzyskaniu gęstości, jędrności i elastyczności skóry, a także właściwego kształtu twarzy.

Masaż twarzy na poprawę i podniesienie owalu

Jak poprawić owal twarzy domowymi sposobami? Jednym z zabiegów, który może wzmocnić efekty stosowanych kosmetyków, jest prawidłowo wykonany masaż twarzy. Można go  wykonywać za pomocą dłoni lub specjalnych akcesoriów przeznaczonych do tego typu zabiegów np. kamień gua sha, roller czy masażer.:

1. Nałóż na dłoń niewielką ilość kremu (wielkości ziarnka grochu) i wklep w skórę twarzy i szyi.

2. Wygładź skórę palcami, wykonując ruch od wewnątrz do zewnątrz.

3. Połóż dłonie na twarzy oraz szyi i delikatnie pociągaj za skórę, aby ją pobudzić.

 

Wskazówka na poprawę konturu twarzy — opuść zewnętrzne kąciki ust i przytrzymaj je przez 5 sekund (powtórz ruch po 10 razy).

 

Wprowadzenie masażu twarzy do codziennej pielęgnacji to doskonały sposób na modelowanie konturów twarzy i poprawę jej ogólnego wyglądu. Regularne łączenie odpowiednich kosmetyków z masażem stymuluje mikrokrążenie, dzięki czemu skóra jest lepiej dotleniona i odżywiona, a przy tym aktywniej wchłania substancje czynne z nałożonych wcześniej kosmetyków. Ponadto masaże sprawiają, że skóra zyskuje bardziej rozświetlony i wypoczęty wygląd.

Specjalistyczne zabiegi na poprawę owalu twarzy

Poprawa owalu twarzy jest dziś możliwa także przy pomocy specjalistycznych zabiegów medycyny estetycznej. Najczęściej wybieranymi zabiegami w tej kategorii są: wolumetria twarzy, wypełnianie ubytków przy pomocy kwasu hialuronowego, biostymulatory tkankowe, nici liftingujące czy procedury z wykorzystaniem laserów frakcyjnych lub ultradźwięków. Skutecznie usuwają zmiany spowodowane starzeniem grawitacyjnym, wiążą się jednak z pewnym okresem rekonwalescencji pozabiegowej czy tymczasowym podrażnieniem skóry. Należy też pamiętać/ Warto pamiętać, że zabiegi w klinikach powinny być traktowane jako uzupełnienie właściwej pielęgnacji i zdrowego trybu życia. To właśnie te działania mają kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowego i młodego wyglądu twarzy.

Podsumowanie

Poprawa owalu twarzy i wymodelowanie jej konturów to cel, który można osiągnąć, dzięki połączeniu odpowiedniej pielęgnacji, zdrowego stylu życia i świadomych nawyków. Kluczowe znaczenie mają w tym przypadku właściwie dobrane preparaty pielęgnacyjne w połączeniu z regularnymi masażami twarzy — te działania są w stanie skutecznie podnieść owal twarzy i wyraźnie poprawić wygląd skóry. Uzupełnieniem naszych starań o spowolnienie procesu starzenia skóry mogą być także zabiegi na owal twarzy z zakresu medycyny estetycznej.

 

Źródła:

Bosacka K., Noszczyk M., Cena Urody, Prószyński i S-ka, Warszawa 2004,

Marchewka A., Dąbrowski Z., Żołądź J., Fizjologia starzenia się. Profilaktyka i rehabilitacja. Wydawnictwo PWN, Warszawa 2013,

Olek-Hrab K., Hawrylak A., Czarnecka-Operacz M., Wybrane zagadnienia z zakresu starzenia się skóry. Postępy Dermatologii i Alergologii 2008.