NOTATNIK EKSPERTA

Niedoskonałości skóry

WSZYSTKO O NIEDOSKONAŁOŚCIACH SKÓRY

Blizny, przebarwienia, znamiona i ziemista skóra to wszystko niedoskonałości skóry, które można poprawić lub zamaskować stosując odpowiednią pielęgnację korygującą.

Różne niedoskonałości skóry

Istnieje wiele różnych niedoskonałości skóry. Niektóre z nich są wrodzone, jak np. znamiona. Mogą być jasne, pozbawione pigmentacji, napigmentowane lub czerwone (naczyniaki).
Inne to nabyte choroby skóry:

 • białe plamy z powodu bielactwa (miejscowa depigmentacja) są nieszkodliwe, ale nieestetyczne i są widoczne głównie na ciemnej skórze.
 • Przebarwienia są wynikiem nadmiernej ekspozycji na słońce. Są one bardziej powszechne w czasie ciąży, ale występują również poza ciążą u kobiet, a czasem nawet u mężczyzn.
 • Niektóre choroby skóry twarzy (trądzik pospolity, różowaty itp.) mogą ulec poprawie pod wpływem określonych zabiegów, ale nigdy nie ustępują całkowicie.
 • Na szczególne wyróżnienie zasługuje trądzik pospolity. Niektóre zmiany trądzikowe mogą pozostawiać długotrwałe ślady, zwłaszcza jeśli są duże, głębokie lub jeśli zbyt często się z nimi „zadziera”.

Po wszystkich operacjach kosmetycznych lub plastycznych twarzy może nastąpić trudny okres, w którym gojenie nie jest jeszcze zakończone. Te tymczasowe niedoskonałości również zasługują na szczególną uwagę.

Wreszcie, niektóre poważniejsze dolegliwości skóry (rybia łuska, ciężkie oparzenia, itp.) mogą wymagać makijażu korekcyjnego.

av_carnets-experts_imperfections-teint_dermatologue_1x1

Kluczowe elementy zapobiegania

Dermatolodzy bardzo dbają o to, aby we wszystkich tych sytuacjach można było skorzystać z najlepszej opieki, zarówno profilaktycznej, jak i leczniczej. Ponieważ zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć” jest szczególnie prawdziwa w przypadku niedoskonałości na Twojej twarzy.
Kluczowymi elementami profilaktyki są:

 • Po pierwsze, wczesne i skuteczne leczenie zapalenia skóry;
 • następnie, dobra ochrona przeciwsłoneczna. Większość śladów pigmentacyjnych jest wywoływana lub pogarszana przez słońce. Staranna fotoprotekcja jest dobrym zabezpieczeniem skóry przeciw występowaniu przebarwień. Wybieraj produkty o wysokim spektrum działania oraz galenowe formuły pozwalające na dobre przyleganie do skóry, dzięki czemu działanie ich jest długotrwałe.
 • Unikaj urazów.

Nie zawsze przestrzeganie tych zasad jest łatwe, ale należy pamiętać, żeby nie dokładać skórze dodatkowych problemów.
Pomimo, że często dotykanie, drapanie skóry czy wyciskanie zmian może być nawykiem, to takie działanie może w późniejszym czasie spowodować powstawanie trwałych śladów na skórze.

 

Uważaj na blizny!

Jeśli rana musi być zszyta lub zmiana usunięta, musi być to wykonane zgodnie z zasadami chirurgii dermatologicznej, tak aby blizna, której często nie da się uniknąć, była jak najmniej widoczna. Pomimo tych wszystkich środków ostrożności, możemy nie być w stanie zapobiec niektórym niedoskonałościom i możemy nie być w stanie skutecznie im przeciwdziałać za pomocą jakichkolwiek środków, którymi obecnie dysponujemy.
Szczególnie w takich przypadkach techniki makijażu korekcyjnego są świetnym rozwiązaniem alternatywnym.

av_carnets-experts_imperfections-teint_cicatrice-visage_1x1 473*473

Zabiegi dermokosmetyczne

„Produkty o wysokiej tolerancji skórnej: stosowanie produktów do pielęgnacji skóry o wysokiej tolerancji pozwala zminimalizować podrażnienia, które mogą wystąpić w przypadku nietolerancji lub alergii na dany składnik.

Makijaż dermatologiczny: makijaż korekcyjny jest ważną bronią w arsenale dermatologa. Niezależnie od tego, czy jest to sytuacja tymczasowa (po zabiegach dermatologicznych), czy dotyczy długotrwałych niedoskonałości, dobrze zastosowany makijaż medyczny pozwala uzyskać naprawdę niesamowite efekty.

„Środki kamuflujące” są odpowiednie dla

 • stanów dermatologicznych, takich jak naczyniaki, bielactwo, egzema, łuszczyca, naczynek, trądzik różowaty, trądzik i blizny potrądzikowe, łojotokowe zapalenie skóry, melasma;
 • wykonywania zabiegów dermatologicznych, takich jak laser, dermabrazja, iniekcje wypełniaczy, peelingi;
 • lub po zabiegach chirurgicznych, takich jak liftingi, plastyka powiek, korekcja nosa itp.

Aby skorygować niedoskonałości skóry, podstawowe zasady to:

Użycie dwóch uzupełniających się kolorów w kole barw neutralizuje niedoskonałości skóry.

 • Zielony neutralizuje czerwony (trądzik różowaty, blizny, naczyniaki, itp.).
 • Żółty neutralizuje fioletowy (cienie, żylaki, itp.).
 • Brązowy „ukrywa” biały.

Jasne odcienie liftingują, a ciemne konturują.

Grając tymi kontrastami, możemy skorygować kształt twarzy, zmniejszyć blizny lub zapadnięte miejsca oraz ukryć dyschromię.
Biały odcień subtelnie wyrównuje i łapie światło.

Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania

Lepsze życie ze skórą skłonną do wyprysków

Istnieje wiele różnych rodzajów znamion. Aby zredukować znamiona, należy skonsultować się ze specjalistą w celu uzyskania odpowiednich informacji, przeprowadzenia badań lekarskich, jeśli to konieczne, oraz ustalenia, czy dostępne są jakieś metody leczenia. Aby ukryć znamiona, warto zastosować makijaż korygujący.

To zależy od blizny:
- Jeśli blizna jest zapadnięta (wklęsła), wyrównaj ją za pomocą naszego kompaktowego podkładu w kremie, a następnie użyj korektora w sztyfcie.
- Jeśli blizna jest uniesiona, po wyrównaniu kolorytu cery, nałóż jeszcze odrobinę naszego podkładu Compact Foundation w odcieniu nieco ciemniejszym niż poprzedni (ciemne kolory sprawiają, że blizna jest mniej widoczna).

Twoje dłonie często mają podobny kolor do twarzy, więc użyj obszaru w pobliżu podstawy kciuka (pomiędzy dłonią a grzbietem dłoni), aby przetestować kolor. Nałóż podkład na jaśniejszy obszar. Odcień najbliższy ciemnemu obszarowi jest tym, który należy zapamiętać. Jeśli wolisz jaśniejszy lub ciemniejszy odcień, wybierz odcień poniżej lub powyżej.

Dokładnie oczyść skórę. Zastosuj bazę pod makijaż dostosowaną do poziomu wrażliwości Twojej skóry. Zneutralizuj niedoskonałości za pomocą korektora w sztyfcie. Wyrównaj koloryt cery za pomocą podkładu w płynie lub w kompakcie. Skoryguj miejscowe niedoskonałości za pomocą pędzla do korektora. Utrwal makijaż naszym Pudrem Mozaikowym. Podkreśl swoje rysy za pomocą pudru mozaikowego do powiek, korektora do brwi, który rozświetli Twoje oczy oraz konturówki do ust, która podkreśli Twój uśmiech.

Nasze produkty pielęgnacyjne dostosowane do niedoskonałości skóry

Nasze produkty pielęgnacyjne dostosowane do niedoskonałości skóry

Odkryj
powrót do góry