Pielęgnacja skóry trądzikowej

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Tłusta, błyszcząca skóra, wypryski i zaskórniki czy trądzik powinny być zawsze traktowane poważnie. Skóra trądzikowa wymaga specjalnych produktów do pielęgnacji.

11 wyniki "Pielęgnacja skóry trądzikowej"

TWOJA SKÓRA
TWOJA SKÓRA

Czy wiesz, że trądzik może pojawić się w czasie ciąży?

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Przyczyny skłonności do trądziku

są wciąż wśród badaczy kwestią sporną, ale jedno jest pewne: chodzi o zaburzenie o podłożu hormonalnym i zapalnym.  

Zmiany hormonalne związane z dojrzewaniem, menstruacją, ciążą oraz menopauzą mogą wiązać się ze zwiększoną produkcją sebum i komórek skóry (korneocytów). Objawy te nazywane są hyperseborreą i hiperkeratozą.

Odkładanie się komórek skóry w ściankach mieszków włosowych blokuje gruczoły łojowe znajdujące się u nasady włosków, uniemożliwiając prawidłowy przepływ sebum, podczas gdy pory rozszerzają się i pojawiają się zmiany retencyjne tj. zaskórniki i wągry.

Gruczoły łojowe są przeciążone sebum, przyczyniając się do powstania stanu zapalnego na powierzchni skóry. Ten zapalny obszar skóry jest idealną pożywką dla bakterii, zwłaszcza Cutibacterium acnes. Rozkładają one sebum i uwalniają mediatory zapalne, które zwiększają i przenoszą stan zapalny na otaczające tkanki.

Inne czynniki wywołują trądzik lub pogarszają jego stan poprzez zatykanie porów lub zwiększanie aktywności gruczołów łojowych:

 • Stres powoduje wydzielanie kortyzolu, hormonu wpływającego na funkcjonowanie gruczołów łojowych.
 • Produkty i działania powodujące nadmierne ściągnięcie skóry stymulują produkcję sebum.
 • Zbyt tłuste i komedogenne kosmetyki i makijaż, które zatykają pory.
 • Predyspozycje genetyczne.
 • Palenie papierosów.
 • Niektóre leki.

Jak rozpoznać trądzik hormonalny?

Trądzik hormonalny u dorosłych spowodowany jest zmianami hormonalnymi, które stymulują aktywność gruczołów łojowych odpowiedzialnych za pojawianie się wyprysków w dolnej partii twarzy. Od trądziku młodzieńczego odróżnia go umiejscowienie zmian, które układają się w kształt litery U, wokół podbródka i na szyi.

Z kolei trądzik młodzieńczy widoczny jest na całej twarzy, zwłaszcza w strefie T, ale także na szyi, klatce piersiowej, ramionach i górnej części pleców.

U dorosłych ze skórą skłonną do trądziku mogą rozwinąć się pryszcze o charakterze zapalnym, mogące pozostawić blizny. W przypadku skóry z małą ilością sebum, ulegają one przesuszeniu i mogą łatwo zostać podrażnione na skutek niewłaściwej pielęgnacji.

Czas wystąpienia objawów jest również kluczowy: jeśli wypryski pojawiają się raz w miesiącu, w tym samym czasie co miesiączka, najprawdopodobniej jest to trądzik na tle hormonalnym. Należy zauważyć, że wypryski mają tendencję do ponownego pojawiania się w miejscach, w których pory zostały rozszerzone przez poprzednie pryszcze.

Jak pozbyć się trądziku?

Aby zniwelować występowanie niedoskonałości, znajdź odpowiednią pielęgnację dla skóry z trądzikiem i trzymaj się jej, gdyż wytrwałość stanowić będzie klucz do sukcesu.

Oczyszczaj twarz dwa razy dziennie przy użyciu produktu myjącego przeznaczonego specjalnie dla skóry tłustej i trądzikowej. Stosowanie rano i/lub wieczorem  oczyszcza skórę, redukuje nadmiar sebum i matuje, dzięki czemu skóra mniej się błyszczy. doskonale nadaje się do demakijażu oczu i twarzy, usuwa zanieczyszczenia, redukując jednocześnie nadmiar sebum i błyszczenie.

Następnie zastosuj odpowiedni produkt przeciw niedoskonałościom skóry – niekomedogenny, matujący krem nawilżający w przypadku błyszczenia, preparat przeciw niedoskonałościom w przypadku zaskórników i pryszczy, czy wygładzający, jeśli na skórze widnieją ślady potrądzikowe. Każdy z nich powinien być odpowiednio dobrany do potrzeb Twojej skóry i Twojego wieku.

Gama Cleanance została opracowana specjalnie do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej u dorosłych kobiet. Znajdziesz w niej, między innymi:

 • Emulsję Koloryzującą z gamy Cleanance Expert, która eliminuje wypryski i zaskórniki, wyrównuje koloryt cery i nawilża skórę.
 • , który zwalcza wypryski i ogranicza ich nawroty od 7 dni stosowania.
 • Stosuj je razem z , nakładając produkt raz lub dwa razy w tygodniu na całą twarz, aby złuszczyć i oczyścić skórę.

W naszych laboratoriach opracowaliśmy również produkty do pielęgnacji skóry z trądzikiem, która została wysuszona i podrażniona w wyniku stosowania zaleconej kuracji przeciwtrądzikowej. Przywracają one skórze komfort, łagodzą podrażnienia i redukują zaczerwienienia na twarzy. Jeśli Twój dermatolog przepisał Ci tego typu leki, możesz wybrać:

 •  do mycia twarzy.
 • ze względu na właściwości nawilżające.

W przypadku ekspozycji na słońce pamiętaj o ochronie za pomocą odpowiedniego, łatwego w aplikacji, nietłustego produktu regulującego wydzielanie sebum, takiego jak .

Na koniec poznaj nasze wskazówki makijażowe dla skóry trądzikowej.

Jak długo utrzymuje się trądzik?

U nastolatków trądzik trwa średnio trzy do czterech lat i znika w wieku 18-20 lat. W przypadku braku leczenia, okres ten może się wydłużyć.

Może również pojawić się ponownie w wieku dorosłym w wyniku zaburzeń hormonalnych występujących głównie u kobiet (ciąża, menstruacja, menopauza).

powrót do góry