Czym jest nerwica skóry? Przyczyny, objawy, leczenie
Nawet 25% diagnozowanych chorób skóry jest powiązanych z problemami natury psychicznej. Schorzenia mogą objawiać się na różne sposoby, z mniejszą lub większą intensywnością. Wiele z nich specjaliści określają mianem nerwic różnego typu. Czym jest i skąd się bierze nerwica skóry? Jak ją rozpoznać i leczyć? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, przeczytaj poniższy artykuł.
.
Przyczyny nerwicy skóry – skąd bierze się ta choroba?
Choroba nazywana nerwicą skóry, jak sama nazwa wskazuje, rozwija się na tle nerwowym. Oznacza to, że jej źródło nie leży w problemach dermatologicznych, a w zewnętrznych i wewnętrznych czynnikach innego typu. Mogą to być czynniki biologiczne, emocjonalne lub środowiskowe. Do najczęstszych przyczyn wystąpienia tej jednostki chorobowej należą:
- silny lub przewlekły stres,
- chroniczne zmęczenie,
- przewlekłe napięcie emocjonalne,
- przeżyta trauma,
- problemy w relacjach i problemy osobiste,
- obniżone poczucie własnej wartości,
- zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia),
- depresja,
- zaburzenia lękowe,
- zaburzenia kompulsywno-obsesyjne.
Aby skutecznie wyeliminować nie tylko objawy, ale również źródło problemu, warto skorzystać z pomocy specjalistów.
Leczenie przyczynowe
Dalekosiężnym celem leczenia jest usunięcie przyczyny problemu. Techniki pracy z pacjentem są tu uzależnione m.in. od rodzaju i stopnia nasilenia objawów. Podstawową metodą leczenia nerwicy skóry jest psychoterapia grupowa lub indywidualna. Ten pierwszy rodzaj terapii jest nakierowany na naukę zawierania zdrowych relacji interpersonalnych. Pomaga też spojrzeć na problemy z innej perspektywy, wysłuchać cudzego punktu widzenia. Oprócz tego sprzyja redukcji lęku przed kontaktami międzyludzkimi oraz pomaga budować zaufanie.
Psychoterapia indywidualna oparta jest na relacji pacjenta z psychologiem. Polega na wspólnym analizowaniu problemu w taki sposób, aby dana osoba coraz lepiej poznawała samą siebie oraz przyczyny, które doprowadziły do jej zachorowania. Pierwszym celem jest ustalenie, w jakich sytuacjach dochodzi do wystąpienia danych objawów. W następnej kolejności pacjent uczy się panować nad stresem czy lękiem oraz radzić sobie z zaburzeniami nerwicowymi.
Niekiedy wskazane jest, aby psychoterapia została wzmocniona farmakoterapią. Dzieje się tak wówczas, gdy choroba utrudnia pacjentowi codzienne funkcjonowanie. Ten element leczenia może polegać np. na przepisaniu danej osobie leków przez lekarza. Warto jednak pamiętać, że nerwica jest przede wszystkim „chorobą duszy”. Dopiero w drugiej kolejności objawia się w sposób somatyczny. Lecząc problemy wewnętrzne danego pacjenta, psycholog lub psychiatra przyczynia się do zaniku jego problemów cielesnych – w tym przypadku dermatologicznych.
Niezwykle ważnym elementem leczenia jest minimalizowanie stresu. Niekiedy wymaga to od pacjenta całkowitego przeorganizowania swojego życia (np. zmiany pracy, zerwania toksycznego związku), jednak bardzo często wystarczy, aby wprowadził on do swojej codzienności pozornie niewielkie zmiany. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią ilość dobrego jakościowo snu. Znalezienie czasu na odpoczynek w ciągu dnia również przynosi wymierne efekty.
Istnieje wiele technik relaksacji, których wdrożenie warto rozważyć zarówno w trakcie leczenia, jak i po jego zakończeniu. Należą do nich m.in.:
- ćwiczenia oddechowe,
- muzykoterapia,
- joga,
- medytacja.
Ocena skóry: jaki sposób pielęgnacji skóry twarzy przyjąć?
Z pomocą naszych ekspertów określ czego naprawdę potrzebuje Twoja skóra a następnie odkryj najbardziej odpowiedni sposób jej pielęgnacji.