Pielęgnacja twarzy po 30. — sprawdzone metody na zachowanie młodego wyglądu

Skóra po 30. zaczyna stopniowo się zmieniać. Traci swoją dotychczasową jędrność i poziom nawilżenia, a na jej powierzchni pojawia się coraz większa ilość zmarszczek. Wynika to z wolniejszej regeneracji oraz spadku produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Wraz z upływem czasu jest też bardziej podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, co w efekcie powoduje, że traci swój naturalny blask i równomierny koloryt. 30. rok życia to idealny moment, aby wprowadzić do swojej rutyny sprawdzone metody, które pomogą zachować zdrowie, piękno i młody wygląd skóry na dłużej. Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy po 30.? Oto kilka cennych wskazówek.

Pielęgnacja twarzy po 30. — chroń i regeneruj

Pielęgnacja skóry po 30. roku życia powinna opierać się na jej dogłębnym nawilżeniu i skutecznej ochronie przed działaniem czynników zewnętrznych w ciągu dnia, a także odżywianiu i wspomaganiu procesów regeneracyjnych w nocy. Taki podział wymaga zastosowania kilku różnych produktów pielęgnacyjnych, ale jednocześnie zapewnia lepsze efekty w spowalnianiu procesów starzenia się skóry.

Pielęgnacja skóry twarzy na dzień

Zanieczyszczenia środowiska, promieniowanie UV, dieta uboga w składniki odżywcze, stres, brak snu czy palenie tytoniu — wszystko to przyczynia się do zwiększenia produkcji szkodliwych dla skóry wolnych rodników, a tym samym wywołania stresu oksydacyjnego, który niszczy komórki skóry i powoduje jej szybsze starzenie się. Ponadto w wyniku działania wspomnianych czynników osłabiona zostaje bariera ochronna skóry, przez co skóra staje się odwodniona, szorstka i pozbawiona witalności. Dlatego podczas porannej pielęgnacji cery po 30. roku życia warto skupić się na ochronie skóry przy jednoczesnym zapewnieniu jej intensywnego nawilżenia.

Takie właściwości zapewnia krem odbudowujący komórki z gamy Hyaluron Activ B3 AQUA - ŻEL od Avène. Jest to produkt, który zawiera skoncentrowany, czysty kwas hialuronowy i niacynamid. Kosmetyk nawilża, spłyca pierwsze zmarszczki, wygładza i regeneruje skórę. To idealne cechy kremu i odpowiedni zestaw składników do codziennej pielęgnacji twarzy po 30. roku życia.

Pielęgnacja cery w nocy

Biologiczny zegar skóry działa w odwrotnym kierunku niż reszta organizmu — w dzień skóra „wycisza się”, starając się chronić przed szkodliwymi czynnikami, zaś w nocy intensywnie pracuje nad regeneracją i odbudową uszkodzonych struktur. To właśnie nocą procesy odnowy działają najintensywniej, a skóra lepiej wchłania składniki aktywne, jakie dostarczamy jej poprzez stosowany na noc krem do twarzy. Dlatego o tej porze dnia należy sięgać po bardziej skoncentrowane i silniejsze składniki regeneracyjne np. witaminę A (retinal) i kwasy owocowe, stymulują produkcję kolagenu i elastyny — białek, odpowiedzialnych za utrzymanie jędrności i elastyczności skóry. Kremy na noc powinny także odznaczać się bogatszą, gęstszą i bardziej odżywczą konsystencją, która wyraźnie różni się od lżejszej formuły kremów na dzień.

Jak dbać o skórę po 30.? Włącz serum do codziennej pielęgnacji skóry twarzy

Serum do twarzy to produkt o wysokiej koncentracji składników aktywnych, który działa intensywniej niż krem i wnika w głębsze warstwy skóry. Dzięki swojej lekkiej konsystencji nie obciąża, a przy tym skutecznie wspiera walkę z konkretnymi problemami np. zmarszczkami, przebarwieniami czy trądzikiem u dorosłych. Jeżeli chcesz dbać o cerę kompleksowo, serum należy stosować regularnie — najlepiej rano i wieczorem na oczyszczoną i lekko wilgotną skórę przed nałożeniem kremu. Kilka kropli wystarczy, aby dostarczyć skórze niezbędnych składników i wzmocnić działanie pozostałych etapów pielęgnacji. Aby uzyskać najlepsze efekty, warto dobrać ten produkt odpowiednio do indywidualnych potrzeb swojej skóry.

Cera mieszana i problematyczna, oprócz odpowiedniej dawki nawilżenia, wymaga zastosowania takich składników, jak: kwas salicylowy, migdałowy czy niacynamid, które działają przeciwzapalnie i regulują pracę gruczołów łojowych. Skóra wrażliwa i naczynkowa potrzebuje natomiast pantenolu, alantoiny, mocznika, kwasu hialuronowego oraz witaminy C, które łagodzą podrażnienia i wzmacniają barierę ochronną. Podobne składniki sprawdzą się w przypadku skóry suchej i odwodnionej, zapewniając jej odpowiednie ukojenie i nawilżenie.

Specjalistyczna pielęgnacja skóry okolic oczu

Po 30. roku życia do listy niezbędnych kosmetyków pielęgnacyjnych należy dodać także odpowiedni krem pod oczy. Skóra wokół oczu, cieńsza i delikatniejsza niż w pozostałych partiach twarzy, zaczyna w tym czasie wyraźnie tracić pierwotną elastyczność i nawilżenie. Krem pod oczy pomoże intensywnie nawilżyć tę wrażliwą okolicę, zredukować widoczność drobnych zmarszczek, cieni i opuchlizny. Dzięki odpowiednio dobranym substancjom, takim jak: kwas hialuronowy, siarczan dekstranu, peptydy czy kofeina, krem będzie wspierał regenerację skóry i chronił ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Regularne stosowanie kremu pod oczy pozwala zachować świeże i młodzieńcze spojrzenie na dłużej.

Pielęgnowanie twarzy po trzydziestce — pamiętaj o prawidłowym oczyszczaniu skóry

Przed etapem nawilżenia skóry, warto upewnić się, że nasza skóra została odpowiednio oczyszczona, a tym samym właściwie przygotowana na przyjęcie składników aktywnych kosmetyków.

Mycie twarzy

Oczyszczanie twarzy powinno odbywać się w sposób delikatny, aby nie naruszać bariery hydrolipidowej skóry. Najlepiej używać łagodnych produktów, takich jak emulsje, żele bez mydła czy olejki myjące, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia i makijaż, nie wysuszając skóry. Mycie należy powtarzać dwa razy dziennie — rano, aby usunąć sebum nagromadzone w nocy, i wieczorem, by dokładnie oczyścić skórę z makijażu oraz zanieczyszczeń.

Tonizowanie

Po myciu twarzy należy użyć toniku, który przywróci skórze odpowiednie pH, wspierając jej naturalne mechanizmy obronne. Warto wybierać kosmetyki zawierające składniki nawilżające, jak kwas hialuronowy, czy łagodzące np. woda termalna. Tonik przygotowuje skórę na dalsze etapy pielęgnacji, zwiększając skuteczność stosowanych później produktów.

Złuszczanie

Regularne złuszczanie martwego naskórka jest kluczowe dla skóry po 30. roku życia — wspiera jej regenerację i zapobiega utracie blasku. W zależności od rodzaju skóry można stosować peelingi enzymatyczne lub delikatne kwasy (np. migdałowy czy mlekowy) 1-2 razy w tygodniu. Regularne złuszczanie wygładza skórę, poprawia jej teksturę i stymuluje odnowę komórkową. Dzięki temu składniki aktywne z kremów i serum lepiej się wchłaniają, a skóra wygląda na świeżą i wypoczętą.

 

Jak opóźnić proces starzenia się skóry?

Po trzydziestym roku życia warto zainteresować się także specjalistycznymi lub domowymi zabiegami, które wspierają odpowiednią pielęgnację skóry. Należy do nich m.in. masaż twarzy, który pobudza krążenie krwi i dotlenia skórę, dzięki czemu zachowuje ona promienny wygląd, jędrność i elastyczność. Masaż możemy wykonywać za pomocą dłoni lub specjalnych urządzeń np. rollerów czy kamieni naturalnych. Najważniejsze jest, aby przeprowadzać tę czynność regularnie — przez ok. 10 minut 3-4 razy w tygodniu.

Po przekroczeniu trzydziestki warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia. Dieta, w której przeważają produkty wysokoprzetworzone, węglowodany i tłuszcze, wpływa na skórę bardzo niekorzystnie. Warto zaznaczyć, że nadmiar cukrów może wywoływać w organizmie proces zapalny, który może prowadzić do stresu oksydacyjnego i szybszego starzenia się skóry. Wraz z upływem czasu nasza skóra źle znosi także palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, brak snu czy przewlekły stres. Warto zatem zadbać o skórę holistycznie i w miarę możliwości wprowadzić zmiany do swoich codziennych nawyków.

Podsumowanie

Zachowanie młodego wyglądu skóry po 30. roku życia wymaga kompleksowej pielęgnacji. Kluczowe jest dbanie o jej oczyszczanie, nawilżanie, regenerację oraz ochronę przed szkodliwymi czynnikami. Wśród kosmetyków do twarzy po 30. nie może zabraknąć odpowiednio dobranego kremu na dzień i na noc, serum, kremu pod oczy czy toniku. Do codziennej pielęgnacji warto dodać masaż twarzy, i unikać prowadzenia niezdrowego trybu życia.

 

Źródła:

P. Wasilewski, M. Jabłońska: Dlaczego skóra twarzy się starzeje i jak można temu przeciwdziałać, SÖFW-Journal, wydanie polskie, 5, 2012,

Bagińska I., Jak dbać o piękną i zdrową cerę, Część III Pielęgnacja domowa: https://izabaginska.pl/wp-content/uploads/2020/04/ebook-III-cz.-pielegnacja-domowa-FcKgW6X94.pdf.

Z tej samej gamy