Prosaki na twarzy – czym są i jak się ich pozbyć?
Prosaki swoją nazwę wzięły od prosa, ponieważ te charakterystyczne zmiany skórne bardzo przypominają maleńkie ziarenka tego zboża. Występują najczęściej u małych dzieci, choć zdarzają się również u dorosłych. Jak powstają i czym różnią się od podobnych wykwitów skórnych? Jak zlikwidować prosaki na twarzy? Więcej na ten temat dowiesz się z poniższego artykułu.
Czym są prosaki?
Prosaki to małe, białożółte grudki na twarzy, typowe dla niemowląt, ale mogą pojawić się również w późniejszym wieku, także u osób dorosłych. Zwykle są wielkości od 1 do 2 mm. Zlokalizowane mogą być w dowolnym miejscu na ciele, ale głównie występują na skórze twarzy, zwłaszcza na policzkach, skroniach i powiekach. Zazwyczaj są liczne i występują w dużym zagęszczeniu. Prosaki nie swędzą i nie bolą. Nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Dla wielu osób są jednak poważnym defektem estetycznym. Prosaki można podzielić na pierwotne i wtórne. Te pierwsze powstają bez konkretnej przyczyny. Prosaki wtórne są konsekwencją działania różnego rodzaju czynników zewnętrznych.
Jak odróżnić prosaki od innych zmian skórnych?
Prosaki często mylone są z kaszakami. Czym różnią się od siebie? Kaszaki to małe torbiele przybierające postać kulistego i miękkiego (rzadziej twardego) guzka zakończonego czarną kropką. Występują w podobnych miejscach na skórze i mają zbliżoną wielkość, jednak prosaki w przeciwieństwie do kaszaków nie zawierają treści ropnej. Ponadto kaszaki są zmianami pojedynczymi, a prosaki najczęściej pojawiają się w skupiskach, dlatego czasem przypominają trądzik czy zaskórniki. Prosaki można też pomylić z brodawkami wirusowymi (kurzajkami), które zwykle są od nich większe i lokalizują się w nieco innych miejscach (najczęściej na stopach lub dłoniach). Aby rozstrzygnąć, czy mamy do czynienia z prosakiem, kaszakiem czy inną zmianą dermatologiczną, najlepiej udać się do lekarza dermatologa.
Domowe sposoby na pozbycie się prosaków
Jeśli chcesz się pozbyć prosaków, bardzo ważna jest codzienna, odpowiednio dobrana pielęgnacja skóry. Przynajmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem oraz po intensywnym wysiłku fizycznym) oczyszczaj skórę. Dzięki regularnemu usuwaniu nadmiaru sebum, pozostałości makijażu oraz innych zanieczyszczeń zapobiegniesz blokowaniu się porów skóry. Stosuj nie tylko płyn micelarny i żel oczyszczający do twarzy, ale też systematycznie wykonuj peeling, który umożliwia usunięcie martwych komórek naskórka. Dokładne oczyszczanie skóry połącz z aplikacją lekkiego, nawilżającego kremu Avene TOLERANCE HYDRA-10. Zalecane są również dermokosmetyki z delikatnymi kwasami, np. glikolowym i mlekowym.
Domowe sposoby na prosaki służą nie tylko usuwaniu, ale przede wszystkim zapobieganiu pojawiania się tych nieestetycznych zmian skórnych. Unikaj wystawiania skóry na niekorzystne warunki: promieniowanie słoneczne czy bardzo wysokie i niskie temperatury. Ciężkie, tłuste kosmetyki do makijażu zastąp tymi o lekkiej konsystencji. Makijaż nakładaj z umiarem, wystarczy cienka warstwa, która pozwoli skórze „oddychać” i nie zablokuje porów.
Ocena skóry: jaki sposób pielęgnacji skóry twarzy przyjąć?
Z pomocą naszych ekspertów określ czego naprawdę potrzebuje Twoja skóra a następnie odkryj najbardziej odpowiedni sposób jej pielęgnacji.