Metody usuwania prosaków – jak usunąć białe krostki na twarzy?
Prosaki w większości przypadków powinny zniknąć samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach. Jeśli tak się nie dzieje lub chcesz szybciej pozbyć się szpecących zmian, skorzystaj z porady lekarza dermatologa, który zaleci odpowiednią terapię. W przypadku występowania prosaków na powiekach można zwrócić się również do okulisty.
W żadnym razie nie próbuj samodzielnego usuwania prosaków poprzez wyciskanie, przekłuwanie czy stosowanie agresywnych zabiegów złuszczających, takich jak peelingi mechaniczne. Nieumiejętnie wykonana ekstrakcja prosaka może doprowadzić do rozwoju bakterii w obrębie zmiany i powstania ropnego stanu trudnego do wyleczenia i prowadzącego do pojawienia się blizny lub zakażenia. Wówczas wizyta u lekarza jest konieczna.
W celu usuwania prosaków na twarzy specjalista może zalecić środki do stosowania zewnętrznego, które je wysuszą i zmniejszą ich widoczność. Mogą to być maści, kremy, płyny do przemywania skóry. W ich składzie znajdziemy takie substancje, jak: kwas glikolowy, migdałowy, AHA, BHA, PHA. Substancje te mają delikatne właściwości złuszczające, dzięki czemu usuwają cienką warstwę rogową naskórka, odblokowując ujścia gruczołów łojowych i wygładzając teksturę skóry. Do najskuteczniejszych sposobów usuwania prosaków należą również metody, opierające się na starciu martwej warstwy naskórka, czyli wszelkiego rodzaju peelingi. Leczenie prosaków to proces długotrwały. Pierwsze efekty pojawiają się zwykle po 2-3 miesiącach.
Szybsze efekty mogą przynieść metody z zakresu kosmetologii i dermatologii, ingerujące w tkankę, takie jak:
- nakłuwanie igłą pod odpowiednim kątem,
- laserowe usuwanie prosaków,
- elektrokoagulacja (zastosowanie prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości),
- krioterapia (wymrażanie),
- mikrodermabrazja,
- peeling chemiczny.
Podczas stosowania terapii kwasami, peelingami i laseroterapii należy bezwzględnie unikać ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne i stosować krem z filtrem o wysokiej ochronie.
Trzeba mieć świadomość, że skuteczne usunięcie prosaków nie oznacza, że zmiany skórne nie powstaną ponownie. Dlatego warto zadbać o profilaktykę.