Zaangażowanie w odbudowę ekosystemów morskich
Dla przyrody

Dla przyrody

Zaangażowanie w odbudowę ekosystemów morskich

Od 2010 roku Eau Thermale Avène angażuje się w pozytywny wkład w ochronę oceanów. W 2013 r. wykonano pierwszy krok: dla produktów do pielęgnacji przeciwsłonecznej opracowano nowe formuły, aby zmniejszyć ich wpływ na środowisko morskie. W 2016 roku zrobiliśmy drugi krok: połączyliśmy siły z Pur Projet, firmą specjalizującą się w działaniach na rzecz klimatu, która powstała pod wpływem Tristana Lecomte, założyciela Alter Eco. Wspólnie uruchomiliśmy program PUR Corail, projekt mający na celu odbudowę ekosystemu morskiego poprzez koralowce w Pejarakan, na północny zachód od Bali.

AV_SPOR_2015_Pejarakan_Bali_CopyrightPURProjet_05 1202x676 © PUR Projet 

Zaobserwowaliśmy, że tysiącletnie koralowce były zagrożone

Poeci przywołują wielkie wody, głębiny, fale... Naukowcy wolą mówić o Oceanie Światowym. Albo po prostu Ocean, przez wielką literę, na którą zasługuje. Terytorium, które zwykle znamy tylko z granic wybrzeża, stanowi dwie trzecie naszej planety i na średniej głębokości 4000 metrów reprezentuje 99% zamieszkałej przestrzeni planety.

Dlatego też jest miejscem życia i narodzin większości żywych stworzeń na świecie, a także reguluje podstawowe elementy naszej równowagi klimatycznej. Ale światowa siła napędowa jest obecnie na skraju uduszenia (globalne ocieplenie, zanieczyszczenie, nadmierna eksploatacja zasobów itd.) Pierwszymi ofiarami są oczywiście gatunki, które tam żyją, w tym koralowce. Występujące w morzach całego świata i na wszystkich głębokościach (do siedmiu kilometrów głębokości), niezbędne dla niezliczonych pojedynczych gatunków roślin, bakterii i ryb, koralowce są niezwykłymi organizmami, które, jeśli nie są atakowane, żyją rekordowo długo. Niektóre rafy istnieją od tysięcy lat. Jednak w obecnym stanie trzy czwarte z nich jest zagrożone przez działalność człowieka. Szacuje się, że w ciągu trzech dekad zniknęło prawie 30 % raf, w tempie 1 % rocznie. 

AV_SPOR_2015_Pejarakan_Bali_CopyrightPURProjet_04 577x577 © PUR Projet

 

Interwencja lokalna: PUR Corail

W obliczu tego odkrycia, Eau Thermale Avène połączyła siły z PUR Projet i jego zespołami, aby rozpocząć projekt odbudowy koralowców tropikalnych, zaczynając od trójkąta koralowego w Indonezji. Na północnym zachodzie Bali, w Pejarakan, projekt PUR Corail odżywa, napędzany pracą wykonaną przez lokalną społeczność Pokmasta i kierowany przez zespoły PUR Projet. Jeszcze kilka lat temu te rajskie głębiny były w stanie agonii z powodu wzrostu temperatur, połowów z użyciem cyjanku lub dynamitu oraz niszczącego zjawiska klimatycznego El Niño. Aby ponownie zasiedlić terytorium rafą koralową i jej bioróżnorodnością, zespoły zbudowały sztuczną rafę.

Poznaj opinie Emilii d´Avack, eksperta ds. ekosystemów morskich w PUR Projet i koordynatora PUR Corail.

 

 

Rozszerzenie podejścia: konieczność

Dość szybko po rozpoczęciu projektu stało się jasne, że potrzebne jest bardziej kompleksowe podejście. Aby przywrócić zrównoważone życie w środowisku, konieczne było również podjęcie działań w związku z erozją gleby związaną z wylesianiem gruntów i zanieczyszczeniem plastikiem. Aby to osiągnąć, projekt wspólnotowy rozszerzył się na sadzenie lasów namorzynowych i poprawę praktyk środowiskowych miejscowej ludności.

Odkryj wywiad z Patricią Aublet, współzałożycielką PUR Projet, która opowiada o historii tego projektu wspólnotowego i potrzebie holistycznego podejścia

av_pejarakan_bali_copyrigthpurprojet_01 577x577 © PUR Projet 

Działania w zakresie erozji gleby i zanieczyszczenia plastikiem

Członkowie lokalnej społeczności zapewniają, że lasy namorzynowe są przesadzane, aby kontrolować erozję i powstrzymywać postęp morza. Lasy namorzynowe są ekosystemem składającym się z gatunków drzewiastych, takich jak palmy, które mogą rozwijać się w strefie pływów. Lasy namorzynowe stabilizują wybrzeże i chronią środowisko, zwłaszcza po przejściu huraganu lub burzy tropikalnej. W związku z projektem odbudowy rafy i sadzeniem namorzyn, a także po tym, jak przez długi czas stanowiły poważny problem dla środowiska, odpady plastikowe są obecnie zbierane i wkrótce poddawane recyklingowi. Mieszkańcy otrzymali pojemniki do segregacji i prowadzone są działania uświadamiające w celu promowania praktyk segregacji i podkreślania znaczenia zarządzania odpadami.

AV_Pejarakan_Bali_CopyrightPURProjet_13 1202x676 © PUR Projet
AV_Pejarakan_Bali_CopyrightPURProjet_Biodiversity_03 577x577 © PUR Projet 

Wyniki i cele

2O16-2O18
- 42 zainstalowane konstrukcje
- 4700 koralowców przesadzonych
- 16 różnych gatunków koralowców

cele na lata 2019-2021
- Przeszczepionych zostanie ponad 10300 koralowców
- 6000 drzew namorzynowych
- 81 ton plastiku zostanie zebranych i poddanych recyklingowi.

powrót do góry