Jak dbać o spierzchnięte usta?

Każdy obszar skóry narażony jest na wysuszenie, jednak szczególne pod tym względem są wargi oraz ich okolice. Jeśli w porę nie zadbamy o ich nawilżenie, skóra zaczyna się łuszczyć, a nawet pękać. Wbrew pozorom spierzchnięte usta nie są problemem tylko w okresie jesienno-zimowym, dlatego warto troszczyć się o nie nieustannie. Przybliżamy ten temat i podpowiadamy, jak nawilżyć i zregenerować uszkodzoną skórę ust!

av_ingredient_TRP-Regulin_1x1

.

Jak wyglądają spierzchnięte usta i dlaczego nie jest to tylko problem estetyczny?

Spierzchnięcie ust to po prostu ich nadmierne wysuszenie. Gdy skóra traci wilgoć, początkowo staje się napięta, co wywołuje ogólny dyskomfort. W następnym kroku odwodniony naskórek zaczyna się łuszczyć. 

Podrażnienie czerwieni wargowej sprawia, że kolorowe kosmetyki do makijażu rozkładają się nierównomiernie. Ponadto wysuszone wargi wydają się mniejsze. Wysuszeniu ust często towarzyszy również osłabienie skóry wokół nich, przez co zmarszczki mimiczne są bardziej widoczne. Dla wielu osób są to spore problemy estetyczne. 

Niestety suche i spierzchnięte usta mogą też pękać, a nawet krwawić. Stają się również bardziej podatne na rozwój zajadów i opryszczki wargowej. Przez pęknięcia do głębszych tkanek mogą też przedostawać się zarazki odpowiedzialne za rozwój stanów zapalnych. Nie ulega również wątpliwości, że spierzchnięte usta mogą szczypać, piec, a nawet boleć, a to znacznie utrudnia jedzenie, picie i mówienie.  

.

Dlaczego usta są szczególnie wrażliwe na wysychanie i potrzebują odpowiedniej pielęgnacji? 

Skóra jest niezwykłym, bardzo skomplikowanym narządem. Różni się znacznie w zależności od obszaru ciała — tylko na samej twarzy wyróżniamy kilka jej grubości i specyficznych, odmiennych cech. Szczególną częścią są usta. Z zewnątrz są pokryte czerwienią wargową. Głębiej położona jest tkanka mięśniowa i błona śluzowa. Kształt i budowa ust umożliwia nam wykonywanie wielu czynności, np. oddychanie. Jest to też część silnie unerwiona i unaczyniona. 

Niestety pomimo tak ważnych funkcji pełnionych przez usta skóra je pokrywająca jest delikatniejsza niż na innych częściach twarzy. Wyróżnia się ona brakiem warstwy rogowej. Inne partie ciała są przez taką barierę chronione m.in. przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, zanieczyszczeń czy promieniowania słonecznego. Naskórek pokrywający usta jest też wyjątkowo cienki, przez co z tkanek szybko odparowuje woda. Ponadto wargi są pozbawione ochrony w postaci sebum — na wargach nie ma gruczołów łojowych. W konsekwencji nie są one nawilżane i natłuszczane tak skutecznie jak pozostałe partie twarzy. 

.

Jakie są najczęstsze przyczyny suchych ust? Czynniki zewnętrzne, niedobory witamin, odwodnienie

Najczęściej za spierzchnięte wargi odpowiadają czynniki zewnętrzne i niewłaściwe nawyki, także w kwestii pielęgnacji. Są to przede wszystkim:

  • Oblizywanie i przygryzanie warg — często wykonujemy takie czynności odruchowo, np. w momencie skupienia czy stresu. Przygryzanie skóry prowadzi do mechanicznych uszkodzeń naskórka. Z kolei podczas oblizywania ust możemy złudnie odczuwać nawilżenie, jednak ślina szybko odparowuje i pozostawia usta jeszcze bardziej suche. Ma to związek z zawartymi w niej składnikami, które odpowiadają za wstępne zmiękczenie pokarmu. 
  • Suche powietrze — niska wilgotność występuje głównie w sezonie grzewczym. W tym okresie usta, jak i cała powierzchnia skóry, mogą się szczególnie szybko wysuszać, o ile nie zadbamy o odpowiednie nawilżenie. Wargi mogą się również szybciej przesuszyć u osób często przebywających w pomieszczeniach klimatyzowanych.  
  • Szkodliwe działanie promieni słonecznych — pod wpływem promieni UVA i UVB dochodzi do utraty wilgoci z tkanek, a także uszkodzeń komórek skóry przez działania wolnych rodników powstających w nadmiarze po dłuższym kontakcie ze słońcem. Aplikując preparaty z filtrami, niestety często zapominamy o wargach, a również one potrzebują ochrony, co więcej także zimą.  
  • Niewłaściwa pielęgnacja — za suchość mogą odpowiadać niskiej jakości kolorowe kosmetyki do ust (szminki, błyszczyki), a także preparaty stosowane do demakijażu i mycia. Jeśli zawierają one sztuczne dodatki, mogą wywoływać kontaktowe zapalenie skóry. 
  • Przyjmowane leki — suche i popękane usta mogą być jednym z efektów ubocznych przeciwtrądzikowej kuracji farmakologicznej i zaleca się, aby pacjenci przyjmujący taką terapię, poprosili prowadzącego lekarza dermatologa o rekomendację odpowiednich produktów do pielęgnacji ust.

Spierzchnięte usta to problem osób w każdym wieku, także dzieci. Szczególnie narażone są natomiast osoby starsze i chore, a także praktykujące drastyczne diety odchudzające, które prowadzą do niedoborów żywieniowych. Za pękające usta może odpowiadać m.in. niedobór witamin z grupy B, jak również A, E, C oraz cynku, miedzi i żelaza. Także niektóre leki mogą być przyczyną suchej skóry, np. preparaty antydepresyjne czy środki wziewne.

.

Jak zapobiegać wysuszeniu warg? Właściwa pielęgnacja i ochrona

Spierzchnięciu ust o wiele łatwiej zapobiegać niż leczyć powstałe uszkodzenia. Przede wszystkim podczas pielęgnacji skóry twarzy nie można zapominać o wargach. Ponieważ różnią się one budową, potrzebują też odpowiednich kosmetyków, które zapewnią im nawilżenie, natłuszczenie i ochronę. Systematycznie, przynajmniej rano i wieczorem należy nakładać na usta preparaty zawierające łagodne, naturalne składniki. Pielęgnować warto także wrażliwą skórę wokół ust.

av_Cicalfate-_repair-balm_still-life2_3282770142327_HD_1x1

.

Skuteczne sposoby na suche usta — balsamy, maści i pomadki regenerujące 

Jeśli usta uległy już spierzchnięciu, oznacza to, że potrzebują intensywnej regeneracji. W takich przypadkach domowe sposoby i środki zapobiegawcze nie wystarczą. Do ich pielęgnacji warto zastosować preparat przeznaczony dla podrażnionej skóry na tym obszarze, np. Cicalfate+ regenerujący balsam do ust. Kosmetyk ten zawiera składniki, które zapewnią 24-godzinne nawilżenie, złagodzą podrażnione i spierzchnięte usta, przyspieszą ich regenerację. Zastosowano w nim także cynk o właściwościach antybakteryjnych.

Balsam ten sprawdzi się również, jeśli problemem są spierzchnięte usta u dziecka. Jest łagodny, odpowiedni nawet dla delikatnej skóry niemowląt. Kosmetyk nałóż na usta, a także na skórę w ich okolicy. Możesz stosować go również na inne obszary twarzy i ciała wymagające odbudowy, np. na suchą skórę po bokach nosa.  

Balsam Cicalfate+ możesz aplikować wielokrotnie w ciągu dnia, gdy tylko poczujesz taką potrzebą. Od czasu do czasu można też nałożyć na wargi grubszą warstwę odżywczego kosmetyku. Jednocześnie warto wykonywać masaż warg, wcierając preparat dokładnie w usta. Przed zmyciem nadmiaru produktu warto wydłużyć czas do jego usunięcia do ok. 10 minut, po czym przetrzeć wargi czystą, jednorazową chusteczką. Dzięki temu usuniesz rozmiękczony, martwy naskórek. Na koniec zaaplikuj cienką warstwę balsamu, która zabezpieczy i ukoi spierzchnięte usta.

.

Czy peeling to dobry pomysł przy suchych i popękanych ustach? 

W celu pozbycia się płatków łuszczącego się naskórka można wykonać peeling. Nie jest to jednak odpowiedni krok, jeśli doszło już do podrażnienia i głębszych pęknięć. W takich sytuacjach w pierwszej kolejności trzeba wesprzeć gojenie ran, a dopiero później można zdecydować się na delikatny peeling. Zabieg taki można wykonać przy pomocy specjalnych kosmetyków lub prostej maseczki na usta z miodu. Wystarczy wymieszać łyżeczkę cukru z łyżką miodu, ewentualnie dodać kilka kropli aloesu lub oliwy z oliwek. Suchego naskórka nie powinno się złuszczać częściej niż 1-2 razy w tygodniu.  

Pamiętaj, że po złuszczeniu suchych skórek odsłoni się zdrowa tkanka, która po zabiegu będzie potrzebowała szczególnej ochrony. Jeśli więc decydujesz się na peeling warg, aplikuj po nim preparaty odżywcze i ochronne przynajmniej 2-3 razy dziennie i każdorazowo przed wyjściem na słońce.  

.

Co zrobić, gdy usta zaczynają pękać i pojawiają się zajady? 

Suche, popękane wargi potrzebują przede wszystkim wsparcia procesów regeneracji. Jeśli jednak pomimo odpowiedniej pielęgnacji na skórze pojawiają się zajady lub opryszczka wargowa, wskazane może być stosowanie maści z witaminami lub preparatów przeciwwirusowych. Przy często powtarzającym się problemie warto skonsultować się z dermatologiem.  

av_ingredients_p-refinyl_1x1

.

Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania

Jakie są skuteczne sposoby na spierzchnięte usta? 

Najlepszą formą zabezpieczenia suchych warg jest jest ich codzienne nawilżanie i natłuszczanie za pomocą balsamów o właściwościach regeneracyjnych. 

Jak często stosować preparaty regenerujące przy spierzchniętych wargach? 

Wybierając preparat odpowiedni dla delikatnej skóry, pozbawiony składników drażniących, najlepiej aplikować go kilka razy w ciągu dnia. 

Czy zajady przy spierzchnięciu warg trzeba wysuszać? 

Zajady, czyli podrażnienia i stan zapalny w kącikach ust, bywają mylone z opryszczką wargową. Nie powinno się ich wysuszać, a zapewnić skórze optymalne warunki do odnowy poprzez jej natłuszczanie i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Źródła:
„Podstawy Medycyny Estetycznej” pod redakcją Andrzeja Przylipiaka, https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-medycyny-estetycznej/podrecznik-podstawy_medycyny_estetycznej_ap_ver3.pdf dostęp [10.07.2023].
powrót do góry