Trądzik androgenny – przyczyny, objawy, sposoby pielęgnacji skóry

Zmiany trądzikowe mogą pojawiać się na naszej skórze nie tylko w okresie młodzieńczym. Niestety trądzik powstaje również w dorosłości i może mieć wiele różnych przyczyn oraz rodzajów. Jednym z nich jest trądzik androgenny, związany z niewłaściwym poziomem hormonów, takich jak np. testosteron. Trądzik typu androgennego to, obok innych rodzajów trądziku pospolitego i różowatego, jedna ze stosunkowo najczęściej diagnozowanych przypadłości skórnych występujących u osób dorosłych. Sprawdź, czym wyróżnia się androgenny trądzik dorosłych, jakie są jego przyczyny oraz objawy i co zrobić, aby skutecznie leczyć oraz pielęgnować cerę z tym problemem.

.

Czym jest trądzik androgenny?

Trądzik androgenny to jedna z odmian trądziku pospolitego, która jest związana z występowaniem zaburzeń w ilości wytwarzanych hormonów płciowych. To głównie estrogeny w przypadku kobiet oraz androgeny u mężczyzn. Ponieważ u żeńskiej części społeczeństwa w trakcie życia pojawia się więcej stanów związanych z zaburzeniami hormonów, którymi są np. miesiączkowanie, ciąża czy menopauza, trądzik o charakterze androgennym dotyczy częściej dorosłych kobiet.

Trądzik androgenny niekiedy może przypominać trądzik młodzieńczy. To jednak przypadłość, która występuje najczęściej w okolicach od 30. do 40. roku życia. W zależności od tego, czy typowe dla trądziku objawy pojawiły się na skutek nadmiernego stężenia męskich hormonów płciowych czy też żeńskich hormonów płciowych, można wyróżnić hormonalny trądzik androgenny lub estrogenny.

Niezależnie od płci osoby, u której pojawia się przypadłość trądzikowa typu hormonalnego, na skutek działania tych substancji dochodzi do zaburzenia pracy gruczołów łojowych i nadprodukcji sebum, w wyniku czego pojawia się trądzik.

acne_adolescent_nettoyer_visage_4x5

.

Przyczyny trądziku hormonalnego u osób dorosłych

Trądzik hormonalny to choroba skóry, która jest związana z funkcjonowaniem układu hormonalnego. Ścisła zależność: hormony a trądzik, dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, nawet jeżeli dana osoba cierpi na zaburzenie ściśle związane z nadprodukcją tylko męskiego lub żeńskiego hormonu. Męskie hormony są obecne również w organizmie żeńskim i odwrotnie.

Wśród hormonów, które mają największy wpływ na nadprodukcję łoju i sebum, jest androgen dihydrotestosteron powstający w mieszkach włosowych. Jednocześnie trądzik androgenny może wywołać zarówno nadmierne wytwarzanie tego hormonu, jak i nadwrażliwość na jego działanie dotyczącą gruczołów łojowych. Dlatego zdiagnozowanie przyczyny schorzenia i wprowadzenie odpowiedniej terapii trądziku nie zawsze jest proste, wymaga odpowiedniej diagnostyki.

Zaburzenia hormonalne i nadwrażliwość gruczołów to jednak nie jest jedyny powód rozwijania się przypadłości. Pojawianie się trądziku hormonalnego powodują również:

  • zwiększona ilość wytwarzanego łoju,
  • nadmierna produkcja sebum,
  • zbyt intensywne rogowacenie naskórka w okolicy ujść mieszków włosowych,
  • podrażnienia wywołane stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków,
  • różnego typu stany zapalne skóry,
  • występowanie bakterii Propionibacterium acnes w obrębie gruczołów łojowych.

Ponadto na rozwój trądziku hormonalnego mają również wpływ używki oraz dieta. Dobrej kondycji skóry nie sprzyja spożywanie wysokoprzetworzonych artykułów oraz produktów z wysokim indeksem glikemicznym. Na rozwój trądziku hormonalnego ma też wpływ stosowanie ostrych przypraw, dieta uboga w witaminy i minerały.

Powstawanie zmian skórnych w okolicy ujść gruczołów łojowych wiąże się również ze stresującym trybem życia, a także przyjmowanymi lekami, w tym sterydami.

av_ingredient_glycerine

.

Objawy trądziku hormonalnego

W przypadku trądziku hormonalnego objawy i leczenie zależą od rodzaju hormonu, którego dotyczy nadmierna produkcja. Trądzik androgenny wywołany zbyt wysokim stężeniem testosteronu powoduje zazwyczaj pojawianie się takich zmian skórnych, jak bolesne grudki i zaskórniki, a także krosty o sporych rozmiarach. W trądziku hormonalnym tego typu rzadko pojawia się stan zapalny. Jednocześnie nadmiar sebum powoduje, że cera staje się błyszcząca i tłusta.

W przypadku trądziku androgennego wywołanego nadprodukcją hormonów męskich często też można dostrzec zwiększenie przetłuszczania się włosów oraz skóry w miejscach, gdzie wypryski nie występują. Tego typu trądzik hormonalny zazwyczaj pojawia się w okolicy ust, wzdłuż linii żuchwy, ale także na plecach.

W przypadku estrogennego trądziku hormonalnego zmiany skórne występują najczęściej na skórze twarzy: policzkach, czole, brodzie i nosie. Tego typu zaburzenia hormonalne powodują, że dochodzi do pojawienia się wyraźnego zaczerwienienia skóry, a następnie wystąpienia swędzących krostek. Wykwity towarzyszące trądzikowi tego rodzaju mogą mieć charakter zapalny i przybierać postać nacieków z sączącym się wodno-ropnym płynem.

av_acne_femme_creme_visage_1x1

.

Leczenie trądziku hormonalnego

W przypadku występowania zmian skórnych zawsze warto skontaktować się z lekarzem dermatologiem. W wypadku trądziku hormonalnego specjalista zleci najpierw wykonanie badań mających na celu określenie stężenia hormonów w organizmie. Najczęściej wykonywane są badania stężenia takich hormonów i poziomu substancji, jak:

  • testosteron wolny i całkowity,
  • prolaktyna,
  • hormony tarczycy,
  • DHEA,
  • FSH,
  • LH,
  • glukoza,
  • insulina.

Dopiero na podstawie otrzymanych wyników badań hormonalnych możliwe jest stwierdzenie, czy przypadłość faktycznie jest związana z androgenami lub estrogenami.

Aby wyleczyć trądzik hormonalny, stosuje się indywidualnie dobrane środki farmaceutyczne, takie jak antybiotyki, retinoidy, pochodne witaminy A, a także tabletki antykoncepcyjne. Preparaty mogą mieć postać doustną lub być przeznaczone do stosowania miejscowego i działające miejscowo, tak jak w przypadku kremów czy maści.

Aby wspomóc leczenie trądziku hormonalnego i zapobiec pojawieniu się problemu w przyszłości, niezwykle istotne są również właściwa pielęgnacja oraz dieta na trądzik. Żeby pozbyć się trądziku hormonalnego, ważne są systematyczność, konsekwencja oraz kompleksowe działanie.

.

Jak pielęgnować androgenny trądzik u osób dorosłych? Kosmetyki i dieta

Wśród działań wspomagających leczenie trądziku należy wymienić przede wszystkim odpowiednią pielęgnację oraz dobranie w tym celu właściwych kosmetyków. W terapii trądziku hormonalnego ważne jest zastosowanie produktów łagodnych o prostym składzie. Warto wybierać kosmetyki przebadane dermatologicznie, na bazie wody termalnej i naturalnych ekstraktów roślinnych. Jedną z takich propozycji jest Cleanance Comedomed Punktowa emulsja osuszająca, która wysusza zmiany i ogranicza powstające ślady po trądziku. Zawiera wyciąg z ostropestu plamistego, który jest roślinnym składnikiem aktywnym. Jego działanie jest skierowane bezpośrednio na komórki nabłonka, gdzie efektywnie redukuje tworzenie się zaskórników. Dodatkowo zapobiega pojawianiu się nowych niedoskonałości skórnych, dzięki czemu skóra może zachować zdrowy wygląd i lepszą kondycję. Obecność Retinaldehydu zmniejsza przebarwienia i stymuluje skórę do produkcji kolagenu oraz elastyny, co prowadzi do poprawy jej jędrności i elastyczności.

Pojawienie się trądziku hormonalnego to również sygnał, aby w codziennej pielęgnacji szczególną uwagę zwrócić na oczyszczanie skóry. Dobrze wybrać w tym celu kosmetyki, takie jak Cleanance woda micelarna, która nie tylko precyzyjnie usuwa makijaż i wszelkie zanieczyszczenia, lecz także jednocześnie matuje cerę i przygotowuje ją do aplikacji bardziej skoncentrowanego kosmetyku czy leku.

Aby spotęgować efekty pielęgnacyjne, dobrze postawić na kosmetyki należące do tej samej linii. Na oczyszczoną cerę można nałożyć preparat o skoncentrowanym działaniu redukującym wypryski, jak również ograniczającym pojawianie się nowych zmian trądzikowych. Sprawdzi się tu Cleanance Comedomed koncentrat przeciw niedoskonałościom o lekkiej formule, niezatykającej porów. Unikalny skład produktu i ekstrakt z ostropestu plamistego wspomagają redukcję krost i zaskórników, a także normalizację pracy gruczołów łojowych. Jednocześnie regularne stosowanie kosmetyku zmniejsza ryzyko ponownego pojawienia się wyprysków.

Trądzik jest jednym z problemów, w którym konieczne jest też zastosowanie zmiany nawyków żywieniowych. Podstawą w tym przypadku jest zróżnicowanie posiłków i spożywanie produktów bogatych w witaminy A, B, E, a także żelazo, cynk, siarkę, miedź i selen. Należy też spożywać produkty zawierające błonnik oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.

av_ingredient_monolaurine

.

Nasz ekspert odpowie na Twoje pytania

Jakie kosmetyki wybrać na trądzik androgenny?

Do pielęgnacji cery trądzikowej i wsparcia leczenia należy stosować łagodne kosmetyki przebadane dermatologicznie o działaniu oczyszczającym, matującym i regenerującym. Istotne jest też, aby w składzie stosowanych preparatów nie znajdowały się takie substancje, jak parabeny, barwniki i inne chemiczne związki drażniące.

Czy trądzik hormonalny można wyleczyć domowymi sposobami?

Aby wyleczyć trądzik androgenny, niezbędne jest wykonanie badań hormonalnych i zastosowanie odpowiednich leków przepisanych przez dermatologa. Równie istotna w leczeniu jest pielęgnacja z zastosowaniem kosmetyków wysokiej jakości o dobrym składzie. Same domowe metody na trądzik mogą jedynie wspomagać leczenie, jednak jako samodzielna terapia nie pomogą w wyleczeniu schorzenia.

Co powoduje trądzik androgenny?

Trądzik androgenny może być spowodowany zaburzeniami w stężeniu hormonów płciowych w organizmie, ale też nadwrażliwością gruczołów łojowych na takie związki. Do czynników wywołujących przypadłość należą również stres, zła dieta czy nieodpowiednia pielęgnacja cery.