SKÓRA

KTÓRA SWĘDZI

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest częstą chorobą zapalną skóry, która dotyczy coraz większej liczby małych dzieci, a czasami również dorosłych. Jej objawy są spowodowane współwystępowaniem czynników genetycznych, immunologicznych (związanych z naszą naturalną odpornością) i środowiskowych. Wiele chorób lub zmian skórnych może objawiać się mniej lub bardziej intensywnym uczuciem swędzenia: wyprysk kontaktowy, pokrzywka, nadmierna suchość skóry itp. W AZS uczucie swędzenia jest głównym objawem, który w znaczący sposób utrudnia pacjentom życie.

SKÓRA ATOPOWA… 

I CO DALEJ?

Prawidłowa pielęgnacja skóry atopowej wymaga produktów, które pozwolą przywrócić jej komfort (wyeliminować suchość, zmiany zapalne i uczucie swędzenia) oraz prawidłowe funkcjonowanie naturalnych systemów obronnych.  

Dlatego konsekwentnie i obficie aplikuj produkty nawilżające, których zadaniem jest uzupełnienie poziomu lipidów i odbudowa bariery naskórka. Emolienty, bo właśnie o nich mowa, to podstawowe działanie wspomagające w terapii AZS według najnowszych medycznych rekomendacji napisanych wspólnie przez ekspertów specjalizacji na co dzień stykających się z tym schorzeniem – dermatologów, pediatrów, alergologów i lekarzy rodzinnych1. Należy stosować je codziennie w okresie remisji choroby i zaostrzeń na niezmienione powierzchnie ciała. 

Jak mogę mu pomóc?

MOJE DZIECKO MA SKÓRĘ
atopową i swędzącą2

Przewlekłe swędzenie to objaw powszechny dla wszystkich rodzajów egzemy. Różni się jednak od swędzenia po ukąszeniu owada lub kontaktu z pokrzywą lub bluszczem. Z tego właśnie powodu leki przeciwalergiczne stosowane często kiedy pojawia się świąd, nie działają tak skutecznie na swędzenie związane z chorobami atopowymi.  

Ogranicz ryzyko jego wystąpienia

Pierwszym krokiem do opanowania swędzenia jest przede wszystkim ograniczenie ryzyka jego wystąpienia. Można to zrobić poprzez codzienną rutynę kąpieli i nawilżania oraz stosowanie leków na receptę, które przepisze lekarz. Poza kąpielami, konsekwentnie i obficie aplikuj emolienty, których zadaniem jest uzupełnienie poziomu lipidów i odbudowa bariery naskórka. W okresach ciężkich zaostrzeń, lekarz prowadzący może przepisać również niektóre doustne antybiotyki stosowane w zakażeniach skóry.

JAK POMÓC SWĘDZĄCEJ SKÓRZE NA CO DZIEŃ?  

Kiedy skóra swędzi, pomóc mogą też inne domowe sposoby takie jak kąpiel w płatkach owsianych lub sodzie oczyszczonej, które można również nakładać bezpośrednio na skórę dziecka w postaci pasty. Dobrym pomysłem są również krótkie paznokcie oraz bawełniane rękawiczki, które uchronią skórę podczas drapania w nocy. Metoda mokrych opatrunków to kolejny sposób, który pomoże kontrolować potrzebę drapania.

  NAJWAŻNIEJSZE – NIE DRAPAĆ  

W miarę możliwości zachęcaj dziecko do unikania nadmiernego drapania kiedy skóra jest w stanie zaostrzenia. Drapanie może również prowadzić do „błędnego koła AZS”
– w jego konsekwencji, warstwa rogowa naskórka ulega uszkodzeniu, a bakterie (np. gronkowiec złocisty) i substancje drażniące mają „otwartą drogę” do głębszych warstw skóry. W ten sposób nasilają stan zapalny, a co za tym idzie, świąd. Dlatego tak ważne jest regularna pielęgnacja skóry niwelująca podrażnienia – jeśli zapobiegniemy nadmiernemu wysuszeniu skóry, nie będzie ona tak swędzieć. Pomóż dziecku przejąć kontrolę nad chęcią drapania, rysując lub recytując teksty piosenek. W przypadku starszego dziecka spróbujcie ćwiczeń wyciszających lub policzcie 10 głębokich, długich oddechów – wszystko, co w chwili kryzysu pozwoli oderwać myśli od drapania.

ROZMAWIAJ ZE SWOIM DZIECKIEM  

Komunikacja jest tak samo ważna jak leczenie aby pomóc dziecku radzić sobie z egzemą. W miarę upływu czasu, kiedy będziesz uczyć się o chorobie, dziel się tą wiedzą ze swoim dzieckiem. Zachęć je do rozmowy i otwartości, szczególnie jeśli chodzi o emocje, uczucia oraz doświadczenia poza domem.  
Moja Skóra
 • Zawsze stosuj się do zaleceń terapeutycznych lekarza dermatologa.

 • Codziennie nakładaj na skórę produkty 
  o działaniu nawilżający

 • Zacznij od ukojenia skóry mgiełką Wody termalnej Avène, co zwiększy działanie emolientu - efekt nawilżania i efekt przeciw swędzeniu. Delikatny masaż Wodą termalną Avène ułatwi też aplikację emolientów na skórze.

 • Wybierz odpowiedni dermokosmetyk do makijażu.

Pod prysznicem

 • Stosuj produkty myjące nie zawierające mydła i substancji zapachowych: o bogatej konsystencji żelowej lub olejki myjące.

 • Myj skórę dłońmi, które są delikatniejsze i zostawiają większe uczucie czystości niż myjka.
 • Nie bierz zbyt długich kąpieli lub prysznica (maks 5 minut).

 • Nie używaj mydła lub produktów zapachowych, drażniących skórę i zawierających alkohol.

 • Nie pocieraj ciała zbyt intensywnie ręcznikiem.

Na co dzień

 • Wybieraj odzież z naturalnych i miękkich materiałów takich jak bawełna.

 • Używaj hipoalergicznych detergentów 
  Wietrz codziennie swój dom i/lub jeśli to możliwe stosuj urządzenia do oczyszczania powietrza. 

 • Unikaj kurzu (codziennie odkurzaj lub zamiataj podłogi w domu).
 • Wybieraj odzież z naturalnych i miękkich materiałów takich jak bawełna.

jak radzić sobie z uczuciem swędzenia?

 • Spryskaj skórę mgiełką Wody termalnej Avène aby przynieść jej ukojenie i odświeżenie. W przypadku podrażnień stosuj nasączone Wodą termalną Avène kompresy.

 • Walcz z nawracającym i zlokalizowanym miejscowo swędzeniem stosując produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry z natychmiastowym efektem przeciw drapaniu.

 • Powstrzymaj chęć drapania stosując techniki relaksacyjne i starając się zająć ręce.