Spis treści

Zasady dotyczące ekspozycji na słońce

av_solaires_exposition_plage_1x1

Dlaczego ekspozycja na słońce może być tak niebezpieczna?

Niezależnie od tego, czy jesteś w mieście, czy na plaży, czy przebywasz na słońcu tylko godzinę, czy całe popołudnie, ekspozycja słoneczna zawsze niesie ze sobą różnego rodzaju ryzyko. Wystarczy wymienić niektóre z zagrożeń nierozerwalnie związanych ze słońcem: oparzenia słoneczne, alergia na słońce, starzenie się skóry objawiające się powstaniem plam słonecznych, lub co gorsza nowotwory skóry... Dlatego tak ważne jest, aby ostrożnie dobierać ochronę przeciwsłoneczną i długość czasu spędzanego na słońcu, przestrzegając kilku podstawowych zasad bezpiecznego przebywania na słońcu.

Zasady bezpiecznej ekspozycji na słońce

W zależności od kontekstu i rodzaju promieniowania słonecznego, które zmienia się w zależności od wysokości nad poziomem morza, szerokości geograficznej, pory roku i pory dnia, zaleca się ochronę przed WSZYSTKIMI rodzajami promieniowania słonecznego (mimo, że główną przyczyną oparzeń słonecznych są promienie UVB)

Zasada 1: wybierz odpowiednią porę na wyjście na słońce

W „słoneczne południe”, czyli między godziną 12.00 a 16.00, najlepiej znaleźć sobie miejsce w cieniu! Jest to czas, kiedy słońce jest w zenicie, tzn. znajduje się w najwyższym położeniu na niebie: to pora dnia, kiedy promieniowanie UV jest najbardziej intensywne, a zatem najbardziej niebezpieczne. Unikaj wychodzenia na słońce w czasie jego największej aktywności.

Zasada 2: ochrona w postaci odzieży

Okrycie ciała ubraniem jest najbezpieczniejszym sposobem ochrony skóry przed słońcem. Dlatego zawsze noś ubrania i odpowiednie dodatki: załóż koszulkę, kapelusz lub inne nakrycie głowy oraz koniecznie okulary przeciwsłoneczne. Jest to zwycięska kombinacja, która chroni ramiona, czubek głowy i oczy. Słońce może być przyczyną uszkodzeń oczu, które mogą prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem (np. zaćma). Musisz zawsze pamiętać o dwóch rzeczach: cieniu i okularach przeciwsłonecznych od najmłodszych lat!

Zasada 3: stosowanie kremu przeciwsłonecznego

Aby chronić swoją skórę, wybierz dobry produkt przeciwsłoneczny z wysoką ochroną UV, czyli wysokim SPF, odpowiedni dla Twojego fototypu i typu skóry (wrażliwa, nietolerancyjna lub delikatna). Chcąc zapewnić sobie optymalną ochronę przed słońcem, wybieraj kosmetyki z mineralnymi i organicznymi filtrami przeciwsłonecznymi, odporne na wodę i pot, hipoalergiczne i bezzapachowe. Nakładaj preparat przeciwsłoneczny na wszystkie odsłonięte partie ciała, w tym na szyję i grzbiety dłoni, a także (co najważniejsze) pamiętaj o ponownej aplikacji preparatu co najmniej raz na dwie godziny oraz za każdym razem, po kąpieli, wytarciu ciała ręcznikiem lub spoceniu się. 

Zasada 4: dbaj o nawodnienie organizmu!

Na słońcu Twoje ciało bardzo szybko się nagrzewa. Aby uniknąć udaru słonecznego i odwodnienia, pamiętaj o piciu dużej ilości wody. Nieważne czy gazowana czy niegazowana, z butelki czy z bidonu – musisz pamiętać, aby ją wypić!

Zasada 5: zachowaj umiar

Słońce może zaszkodzić Twojej skórze, więc nie przesadzaj z jego ilością. Robienie przerw między kolejnymi ekspozycjami na słońce pozwala skórze „odetchnąć” przed ponownym wyjściem na słońce. Pamiętaj jednak o swoim kapitale słonecznym i skumulowanych efektach działania słońca.

 • <p>Zasada 2</p>
  Zasada 2
 • <p>Zasada 3</p>
  Zasada 3
 • <p>Zasada 4</p>
  Zasada 4

PRZYDATNE PORADY NASZYCH EKSPERTÓW

Kiedy nie należy wychodzić na słońce (w ogóle)

W następujących przypadkach należy bezwzględnie unikać jakiejkolwiek ekspozycji na słońce:

 • Kiedy słońce jest w zenicie,
 • Kiedy masz niewystarczającą ochronę przeciwsłoneczną,
 • Niemowlęta i małe dzieci w ogóle nie powinny przebywać w pełnym słońcu, gdyż ich skóra jest jeszcze bardzo delikatna,
 • Jeśli masz oparzenie słoneczne, które jeszcze się nie zagoiło,
 • Jeżeli przyjmujesz leki fotouczulające (takie jak leki przeciwzapalne lub antybiotyki).

Zasady te należy wpajać dzieciom już od najmłodszych lat, a jeszcze skrupulatniej przestrzegać w przypadku dzieci o delikatniejszej skórze.

powrót do góry