Co pomaga na swędzenie skóry?

Swędzenie skóry może towarzyszyć różnym chorobom, ale także być wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji. Nieprzyjemne uczucie często skłania nas do drapania swędzącego miejsca. Nie jest to jednak dobry sposób na radzenie sobie z tą dolegliwością. Podrażnienie naskórka pozbawia bowiem organizm naturalnej bariery ochronnej i może prowadzić np. do zakażenia. Jak zatem łagodzić świąd i zapobiegać jego ponownemu wystąpieniu? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.


 

.

Sposoby na swędzenie skóry

Swędzenie skóry może być spowodowane różnymi czynnikami – np. przesuszeniem naskórka czy ukąszeniem owada. Nieprzyjemny efekt niekiedy ustępuje samoistnie, jednak zdarzają się sytuacje, w których wymagane jest podjęcie odpowiednich działań leczniczych lub pielęgnacyjnych. Poniżej przedstawiamy sposoby na świąd, które są sprawdzone, bezpieczne i skuteczne.

av_eczema-psoriasis_bras_1x1_v1

Emolienty i inne substancje nawilżające

Jeżeli świąd skóry jest spowodowany jej przesuszeniem, warto rozważyć zmianę kosmetyków do pielęgnacji. Ważne, aby były one nie tylko silnie nawilżające, ale również łagodne (miały neutralne pH). Nie powinny zawierać dużych ilości perfum ani silikonów czy innych sztucznych substancji, które mogą dodatkowo zatykać pory. Najlepiej stosować produkty o naturalnym składzie, zawierające takie składniki, jak woda termalna czy wyciąg z aloesu.

Twoim sprzymierzeńcem w walce ze świądem będą emolienty, czyli substancje, które zapobiegają odparowywaniu wody ze skóry, tworząc na jej powierzchni ochronny film. Szczególną grupą emolientów są Emolienty Plus, które zawierają substancje aktywne o udowodnionym działaniu, wpływające korzystnie na mikrobiom skóry. Status Emolientów Plus mają kosmetyki Avene z linii XeraCalm A.D, np.XeraCalm A.D Balsam uzupełniający lipidy.

Warto zainteresować się kosmetykami sterylnymi. Nie zawierają one konserwantów ani substancji zapachowych, które mogą działać drażniąco na skórę. Ponadto są produkowane i pakowane w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko zakażenia skóry z uszkodzoną barierą hydrolipidową. Częstym problemem przy stosowaniu kosmetyków tworzonych w tradycyjny sposób i przechowywanych w zwykłych pojemnikach, jest bowiem ich zanieczyszczenie przez bakterie, np. gronkowca złocistego. Do kosmetyków sterylnych należą m.in. emolienty XeraCalm A.D lub produkty z gamy Avene Tolerance.

Warto pamiętać, że nawilżenie i redukcja codziennych podrażnień skóry powinny być elementem pielęgnacji każdej osoby, niezależnie od typu posiadanej cery. Do codziennego zastosowania przy podrażnieniach doskonale nadaje się regenerujący krem ochronnyAvène Cicalfate o działaniu łagodzącym i regenerującym. W warunkach ekstremalnych (takich jak przebywanie na stoku narciarskim) zaleca się stosowanie tłustych produktów, które zabezpieczają naskórek  przed pękaniem i nadmierną utratą wody. Dodatkowo każdorazowo przed wyjściem na słońce, należy stosować kremy z filtrem UV. Pozwala to chronić ciało przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Zimne okłady

Chwilową ulgę przy schorzeniach objawiających się świądem przynosi zastosowanie chłodnych okładów. W tym celu można użyć czystej szmatki lub gazy nasączonej zimną wodą. Lepszy efekt przyniesie jednak zastosowanie ochłodzonej (np. w lodówce) wody termalnej. Zawiera ona wiele składników mineralnych i mikroelementów, które są korzystne dla skóry. Działa kojąco, łagodzi podrażnienia i ma właściwości przeciwzapalne. Dodatkowo nawilża skórę, przyczyniając się do zniwelowania świądu wywołanego jej przesuszeniem.

av_eczema-psoriasis_galets_1x1_v1

Kąpiele w chłodnej wodzie

Chłodne kąpiele działają w podobny sposób, jak wspomniane wyżej okłady. Ciepła lub gorąca woda powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co może zaostrzać nieprzyjemne objawy choroby skóry, takiej jak świerzb czy atopowe zapalenie skóry. Dlatego też przy leczeniu tego typu problemów dermatologicznych zaleca się raczej letnie kąpiele. Przede wszystkim jednak trzeba zwracać uwagę na odpowiednią pielęgnację skóry, ze szczególnym uwzględnieniem kosmetyków pielęgnacyjnych. Wybierz odpowiedni olejek do mycia. Co to znaczy odpowiedni? Taki, który nie będzie działał reaktywnie na zmiany skórne spowodowane nadmiernym świądem. Przykładem takie produktu może być olejek oczyszczający XeraCalm A.D. Produkt ten uzupełnia lipidy i koi poczucie świądu. Kolejnym etapem pielęgnacji powinno być nawilżenie. Użyj balsamu nawilżającego XeraCalm Nutrition, który załagodzi uczucie ściągnięcia i odżywi uszkodzony naskórek. 

Środki doustne

Świąd występuje również w wyniku niedoborów niektórych substancji odżywczych. Aby pozbyć się nieprzyjemnego uczucia, warto więc zadbać o swoją dietę lub zacząć stosować odpowiednie suplementy. Jakie braki organizm może sygnalizować swędzeniem skóry? Odpowiedzialne za takie problemy dermatologiczne często niedobory witamin A, C, D i E oraz mikroelementów, takich jak żelazo czy chrom. Ponadto należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu od środka. Właściwa ilość czystej wody, jaką powinno się wypijać każdego dnia, wynosi co najmniej 1,5 litra.

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna Twojej dolegliwości, warto mieć na uwadze, że przyjmowanie, a zwłaszcza nadużywanie wapnia (powszechnie stosowanego np. przy alergiach) przynosi raczej znikome korzyści przy objawach świądu. Może natomiast osłabiać działanie niektórych leków, dlatego też warto stosować je ostrożnie, w porozumieniu ze specjalistą.

av_eczema-psoriasis_allergenes_1x1_v1

Leczenie świądu skóry

Choć świąd często towarzyszy stanom, które nie zagrażają życiu i zdrowiu, może być też objawem poważniejszych problemów medycznych. Występuje m.in. przy niewydolności nerek oraz innych chorobach dotyczących układu moczowego. Ponadto może towarzyszyć chorobom wątroby i dróg żółciowych, chorobom układu krwiotwórczego oraz chorobom nowotworowym. Świąd bywa też objawem zaburzeń na tle nerwowym.

Kiedy należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem? Istnieje kilka sytuacji, w których nie warto zwlekać z udaniem się do specjalisty. Wizyta w gabinecie dermatologa jest wskazana m.in. wówczas, gdy pomimo zastosowania domowych metod walki ze świądem, dolegliwość nie ustępuje przez długi czas lub nasila się. Niepokojącym objawem jest również świąd skóry obejmujący całe ciało oraz świąd, który nie ma żadnej wyraźnej przyczyny.

Kolejną sytuacją, która wymaga kontaktu z lekarzem, jest ta, gdy swędzeniu towarzyszą inne problemy skórne, np. wysypka, zaczerwienienie czy nadmierne łuszczenie się skóry. Objawy dodatkowe mogą obejmować także inne obszary funkcjonowania organizmu. Konsultacja ze specjalistą jest wskazana przy utrzymującej się dłuższy czas gorączce. Niepokój powinny wzbudzać również nagła utrata masy ciała oraz zaburzenia oddawania moczu lub stolca.

Choć swędzenie skóry w ciąży jest czymś naturalnym, warto, aby przyszła mama skonsultowała z lekarzem wszelkie okoliczności, które wzbudzają jej wątpliwości. Jednym z ważnych elementów dbania o swój dobrostan w ciąży jest eliminowanie czynników stresogennych. Jeżeli więc oczekujesz dziecka i niepokoisz się objawami skórnymi, które u siebie zauważasz, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem prowadzącym.

powrót do góry