av_instit-biodiversity-impluvium-hdrvb-square 2880x1620

Zrównoważony rozwój Działanie w sposób zrównoważony w celu ochrony wody termalnej Avène

Wiedzą, jak ważne są ekosystemy i gleby dla jakości wody termalnej Avène i jak kwestie zrównoważonego rozwoju są uwzględniane w zarządzaniu naszą działalnością. Séverine Roullet-Furnemont, Dyrektor CSR i Zrównoważonego Rozwoju Grupy Pierre Fabre oraz Sandrine Bessou Touya, Dyrektor Centrum Badań Wody i Dyrektor Badań Stosowanych Dermokosmetyków R&D - Personal Care, dbają o ochronę tego wyjątkowego i naturalnego zasobu oraz angażują się w sprawy społeczne i środowiskowe poprzez konkretne działania. Wspólny wywiad.

 

 

Co Cię uderza, gdy przyjeżdżasz do Centrum Hydroterapii Avène?

Sandrine Bessou-Touya: Po pierwsze, ścieżka, która do niego prowadzi, chroniona przed jakimikolwiek zanieczyszczeniami wizualnymi i hałasem. Jest też poczucie, że jest się w sercu żywiołów, na skrzyżowaniu śródziemnomorskich, górskich i kontynentalnych krajobrazów i klimatów.

Séverine Roullet-Furnemont: Wszechobecna natura. Znajdujemy się w sercu Regionalnego Parku Przyrodniczego Haut-Languedoc. To jest jak ponadczasowa podróż.

AV_Institutional_Print_Post_Quarter3-2018_Production unit_High-resolution_CMJN_7 473x473

Na czym polega praca na miejscu?

S.R-F: Odpowiadam za wprowadzenie w życie polityki zrównoważonego rozwoju Grupy Pierre Fabre i zastosowanie jej w różnych działach i markach firmy. Począwszy od rozwoju strategii globalnych, takich jak redukcja emisji dwutlenku węgla, poprzez eko-projektowanie produktów, aż po zaangażowanie pracowników Grupy w działania społeczne i środowiskowe, tak aby każdy wypełniał swoją rolę. Polityka CSR Grupy Pierre Fabre jest oceniana na poziomie doskonałości standardu ECOCERT 26000, ale zawsze staramy się sprostać nowym wyzwaniom i otwierać nowe drogi. A dokładniej, w przypadku marki Eau Thermale Avène i zakładu w Avène les Bains, wnoszę naszą wiedzę, pomagam lub wspieram projekty CSR realizowane przez zespoły.

Ekologicznie projektując produkty, tworząc strategie dotyczące emisji dwutlenku węgla i odpadów lub projekty przyczyniające się do zrównoważonego rozwoju, takie jak ochrona koralowców, staramy się podejmować działania na wszystkich poziomach.

Séverine Roullet Furnemont
Séverine Roullet FurnemontDyrektor CSR i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie Pierre Fabre
AV_Institutional_Print_Post_Quarter3-2018_Hydrotherapy bath and treatment_High-resolution_CMJN_5-jpg 473x473

A ty Sandrine?

S. B-T: Jestem odpowiedzialna za Centrum Badań Wody. Centrum Hydroterapii w Avène jest jedynym we Francji, które korzysta z tego typu rozwiązań. Posiada certyfikat AQUACERT, a Centrum Badań Wody posiada certyfikat ISO 17025 (wydany przez COFRAC), poświęcony kontroli i konserwacji wody termalnej. Tutaj nie chcemy po prostu wziąć wody i jej użyć. Chcemy się tym zająć. Musimy zapewnić jego jakość i trwałość dla przyszłych pokoleń.

Musimy zapewnić jakość wody termalnej i jej dalsze istnienie.

Sandrine Bessou Touya
Sandrine Bessou TouyaKierownik Centrum Badań Wody i Dyrektor Badań Stosowanych Dermokosmetyków R&D - Personal Care
AV_Institutional_Print_Post_Quarter3-2018_Surrounding_High-resolution_CMJN_1 1638x722

Jakie są Państwa inne inicjatywy CSR?

S. B-T: Od 2018 r. korzystamy z wiedzy i zaleceń Narodowej Organizacji Leśnej (ONF), aby pomóc nam zapewnić zrównoważone zarządzanie parkiem leśnym Pierre Fabre. Jest to niezbędne, ponieważ drzewa odgrywają istotną rolę w integralności gleby i zasobów wodnych.

av_instit-hotel-avene-hdrvb-square 473x473

S.R-F: Dla marki Eau Thermale Avène przeprowadzono wiele inicjatyw dotyczących różnych elementów. Chciałabym zwrócić uwagę na kilka z nich. Jeśli chodzi o produkty, opracowano ekologiczne produkty do opalania, a od 2013 roku 90% produktów spłukiwanych uległo biodegradacji. Opracowaliśmy nowy składnik aktywny w gospodarce cyrkulacyjnej dla jednego z kluczowych schorzeń dla marki, jakim jest trądzik. Jest to aktywny składnik stosowany w Cleanance Comedomed, do produkcji którego używamy nasion ostropestu plamistego, reszta rośliny jest następnie wykorzystywana do produkcji innych aktywnych składników.Jeśli chodzi o budynki w Avène-les-Bains, zakład produkcyjny, w którym wytwarzana jest woda termalna w sprayu Eau Thermale Avène oraz hotel Eau Thermale Avène L'Hôtel posiadają certyfikat Haute Qualité Environnementale (Wysoka Jakość Środowiskowa) - standard budownictwa ekologicznego we Francji. Eau Thermale Avène l'Hôtel posiada również certyfikat BREEAM. Jeśli chodzi o zachowanie bioróżnorodności, teren Avène-les-Bains jest ostoją zatwierdzoną przez LPO (Liga Ochrony Ptaków). Jeśli chodzi o zarządzanie środowiskiem, zakład produkcyjny posiada certyfikat ISO 14001, a hotel posiada europejski znak ekologiczny.

 

W produkcji chcemy być wzorem w zakresie zarządzania środowiskiem.

Séverine Roullet Furnemont

Jak te ekologiczne inicjatywy przekładają się na działania w terenie?

S.R-F: W zakresie produkcji fabryka posiada na przykład własną oczyszczalnię ścieków, wyposażoną w najnowocześniejszą technologię. Od wielu lat realizujemy ambitny program oszczędzania wody i energii.

Z drugiej strony, w hotelu 80% serwowanych świeżych produktów jest produkowanych w promieniu mniejszym niż 100 km.Aby chronić zasoby wody, prowadzimy również pilotażowy projekt we współpracy z firmą start-up z Tuluzy: dwadzieścia pokoi zostanie wyposażonych w licznik wody. Dla klientów, którzy chcą wziąć udział w wyzwaniu, każdy litr zaoszczędzony pod prysznicem pomoże wesprzeć akcję CSR.

 

av_instit-avene-production-unit3-hdrvb-square 473x473
av_instit-mowing-avene-park-parcel-ld 473x473

S. B-T: Przeanalizowaliśmy nasze zużycie wody i sposoby jego optymalizacji: na przykład, jednym z wdrożonych działań jest ograniczenie koszenia terenów zielonych i instalacja deszczomierzy, które uruchamiają automatyczne nawadnianie. W 2019 roku przetestowaliśmy zrównoważone koszenie naszych łąk we współpracy z rolnikiem, który przyjeżdża je kosić. Pozostawiliśmy ukwiecone poletka, zainstalowaliśmy hotel dla owadów i karmniki. Warto zauważyć, że wydry pojawiły się ponownie, co świadczy o bogactwie i jakości rzek na miejscu! I wreszcie, zawsze stosowaliśmy na miejscu politykę „zero-phyto”.A dziś chcemy pójść dalej, angażując się wspólnie. Z jednej strony, z izbą rolniczą i Regionalnym Parkiem Przyrodniczym lub nawet ONF, aby pracować z lokalnymi graczami w kierunku metod, które są bardziej przyjazne dla środowiska. Z drugiej strony, z właścicielami lasów, władzami lokalnymi i mieszkańcami, dla większej ochrony lasów.

 

powrót do góry