EXP — co to znaczy? Jak oznaczona jest data ważności kosmetyków?
Na opakowaniu każdego kosmetyku powinna znaleźć się informacja dotycząca daty ważności lub okresu przydatności produktu po jego otwarciu. Wskazania te są kluczowe dla zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów, ponieważ stosowanie produktów kosmetycznych po terminie może grozić wieloma konsekwencjami. Choć producenci zwykle stosują ujednolicone metody oznaczania dat, to ich prawidłowe odczytanie nie zawsze jest dla nas intuicyjne. W artykule wyjaśniamy zasady prawidłowego interpretowania tych oznaczeń.
PAO i EXP — co to znaczy?
Okres trwałości kosmetyków może być przedstawiony na dwa sposoby — przy pomocy oznaczeń PAO i EXP.
Najczęściej stosowanym jest skrót PAO (Period After Opening), który określa czas, przez jaki produkt pozostaje bezpieczny do użycia po otwarciu. W tym celu na opakowaniu umieszcza się ikonę otwartego słoiczka z oznaczeniem, takim jak 3M, 6M, 9M, 12M, co oznacza odpowiednio liczbę miesięcy przydatności (np. 3 miesiące, 6 miesięcy).
Można również spotkać się z oznaczeniem EXP (Expiration date), które wskazuje datę ważności produktu. Jeśli trwałość kosmetyku przekracza 30 miesięcy, producent nie musi jej umieszczać na opakowaniu, ale zobowiązany jest do określenia PAO.
Data przydatności czy data ważności kosmetyku — co jest ważniejsze?
Zdarza się, że na opakowaniu kosmetyku widnieją oba symbole: PAO i EXP — co to wówczas oznacza? Warto zapamiętać, że w takim przypadku kluczowe znaczenie ma data ważności (EXP). Przykładowo, jeśli PAO sugeruje zużycie kremu w ciągu 3 miesięcy od otwarcia, ale ty zaczniesz go używać na dwa miesiące przed utratą jego ważności, po przekroczeniu terminu oznaczonego jako EXP, nie należy go dalej stosować.
Brak oznaczenia daty ważności kosmetyku — co w takiej sytuacji?
Gdy na opakowaniu nie widnieje data ważności oznaczona skrótem „EXP”, warto skontaktować się z działem obsługi klienta producenta, aby uzyskać informacje na temat terminu przydatności wybranego produktu. Alternatywnie można poszukać numeru partii (batch code) na pojemniku lub opakowaniu tekturowym i wprowadzić go do specjalnego kalkulatora kosmetycznego, wybierając przy tym markę produktu. Jeśli kod zostanie rozpoznany, kalkulator wskaże datę produkcji oraz przybliżony okres przydatności. Należy jednak pamiętać, że takie dane mają jedynie charakter orientacyjny. Jeśli zależy nam na pewnych danych dotyczących terminu przydatności kosmetyku, dobrze jest odwiedzić oficjalną stronę producenta lub, jak już napisaliśmy, skontaktować się z działem obsługi klienta.
Ocena skóry: jaki sposób pielęgnacji skóry twarzy przyjąć?
Z pomocą naszych ekspertów określ czego naprawdę potrzebuje Twoja skóra a następnie odkryj najbardziej odpowiedni sposób jej pielęgnacji.