Niacynamid — z czym nie łączyć go w pielęgnacji twarzy?
Niacynamid to forma niacyny (kwasu nikotynowego), czyli witaminy B3, która znalazła zastosowanie w kosmetologii, dzięki korzystnemu działaniu na skórę. Wspomaga syntezę kolagenu i zapobiega powstawaniu przebarwień. Neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników i spowalnia proces starzenia się skóry. Ma też właściwości nawilżające i antybakteryjne. Jak stosować niacynamid? Z czym go łączyć, a jakich połączeń lepiej unikać?
Niacynamid — z czym nie łączyć w codziennej pielęgnacji?
Niacynamid to substancja aktywna o szerokim spektrum działania. Jako pochodna witaminy B3 wykazuje właściwości antyoksydacyjne, działa przeciwzapalnie i wspiera regenerację skóry. Regularnie stosowany niacynamid pomaga wyrównać koloryt skóry, reguluje pracę gruczołów łojowych i wzmacnia barierę ochronną. Jednak jego skuteczność może zależeć od odpowiedniego łączenia z innymi składnikami aktywnymi. Z czym go nie łączyć? Przede wszystkim z kwasami AHA i BHA (alfa- i beta-hydroksykwasy) oraz z witaminą C w czystej postaci, czyli kwasem L-askorbowym. Zawsze dokładnie czytaj skład kosmetyków, aby uniknąć niepożądanych reakcji.
Dlaczego nie można łączyć niacynamidu z kwasami AHA?
Kwasy AHA, np. kwas glikolowy, migdałowy czy mlekowy, mają silne właściwości złuszczające. Ich połączenie z niacynamidem może prowadzić do przesuszenia i podrażnienia skóry, zwłaszcza gdy związki te występują w wysokich stężeniach. Różne pH kwasów AHA i produktów zawierających niacynamid sprawia, że istnieje ryzyko wzajemnego zmniejszenia stabilności i skuteczności. Aby tego uniknąć, najlepiej wykorzystywać te substancje o różnych porach dnia, a nawet w kilkudniowych odstępach.
Czy kosmetyki z niacynamidem można łączyć z retinolem?
Retinol to pochodna witaminy A o silnym działaniu przeciwstarzeniowym. Jednak w wysokich stężeniach może powodować pewne reakcje, takie jak podrażnienia i przesuszenie skóry. Niacynamid działa łagodząco i wspiera barierę hydrolipidową, dzięki czemu może zmniejszać niekorzystne objawy związane ze stosowaniem retinolu na skórę twarzy. Dodatkowo obie substancje wykazują zdolność do pobudzania syntezy kolagenu w skórze. Można stosować kosmetyki z retinolem i niacynamidem osobno lub zdecydować się na produkty, które zawierają już oba składniki w optymalnych stężeniach - jak np. w gamie dermokosmetyków Hyaluron Activ B3 od Avéne.
Ocena skóry: jaki sposób pielęgnacji skóry twarzy przyjąć?
Z pomocą naszych ekspertów określ czego naprawdę potrzebuje Twoja skóra a następnie odkryj najbardziej odpowiedni sposób jej pielęgnacji.