NOTATNIK EKSPERTA

Cera naczynkowa. Jak rozpoznać i pielęgnować skórę naczynkową?

Cera naczynkowa. Jak rozpoznać i pielęgnować skórę naczynkową?

Rumieńce na policzkach nie zawsze są oznaką zdrowej, promiennej skóry. Płytko zlokalizowane naczynia krwionośne to główna cecha skóry naczyniowej, a drobne plamki mogą być pierwszym symptomem wskazującym na to, że skóra potrzebuje szczególnej opieki.

Cera naczynkowa jest cienka i delikatna, często problematyczna w kwestii tolerancji kosmetyków. Łatwo też ulega podrażnieniom, dlatego potrzebuje wsparcia. Sprawdź, czy masz ten typ skóry.

Poznaj charakterystyczne cechy i sposoby pielęgnacji cery naczynkowej.

av_peaux-sensibles_erythrose_1x1

Jak wygląda cera naczynkowa? Charakterystyka

Niegroźne zaczerwienienie przynajmniej od czasu do czasu pojawia się na twarzy każdego z nas. Rumienimy się pod wpływem emocji, zmiany temperatury czy pikantnych potraw. Tego typu zaczerwienienia na twarzy szybko znikają. Jednak u osób z cerą naczynkową zmiany rumieniowe występują znacznie częściej, są też rozległe i towarzyszą im inne objawy, takie jak np :

●    długo utrzymujące się czerwone plamy,
●    uczucie ściągnięcia,
●    uczucie pieczenia,
●    swędzenie i ogólny dyskomfort,
●    nadmierna suchość,
●    skłonność do podrażnień,
●    nadreaktywność na czynniki zewnętrzne.

W przypadku skóry naczynkowej zaczerwienienie i teleangiektazje najczęściej pojawiają się na policzkach, czole, brodzie i w okolicach nosa. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to tylko problem estetyczny. Objawy cery naczynkowej są wynikiem osłabienia ścianek naczyń krwionośnych, dlatego mogą pojawiać się także na innych partiach ciała, głównie w miejscach, gdzie skóra jest naturalnie cieńsza, czyli np. na szyi i dekolcie.

Zaburzenia kolorytu skóry to nic innego, jak naczynka krwionośne prześwitujące przez cienki naskórek. Gdy kapilary się rozszerzają, na skórze pojawia się charakterystyczny rumień, zwykle o nieregularnym kształcie. W przypadku cery naczynkowej zmiany takie utrzymują się długotrwale, a nawet mogą przyjmować postać przewlekłą lub trwałą. Z kolei gdy pękają (ulegają trwałemu rozszerzaniu), mowa o tzw. ,,pajączkach", które wyglądem przypominają sieć rozgałęzionych niteczek o różnym odcieniu - czerwonym, różowym, niebieskawym lub sinym. Czerwone niteczki zwykle dotyczą cery, natomiast fioletowe i brunatne zmiany najczęściej pojawiają się na innych partiach ciała.

Problem poszerzonych i pękających naczynek może dotyczyć osób w każdym wieku, niezależnie od typu cery. Zwykle jednak zmiany widoczne na skórze w postaci rumienia i teleangiektazji, to częsty problem osób z jasną karnacją. Płytka lokalizacja drobnych naczyń krwionośnych może być cechą wrodzoną. Do kruchości ścian kapilarnych przyczyniają się także zaburzenia hormonalne, głównie naturalny spadek estrogenów w okresie menopauzalnym, a także wahania ich stężenia u kobiet w ciąży i po porodzie czy borykających się z różnymi schorzeniami.

Delikatna cera naczynkowa jest wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Objawy zwykle nasilają się pod wpływem nagłej zmiany temperatury, zanieczyszczeń czy promieni słonecznych. Naczynia krwionośne gwałtownie poszerzają się także pod wpływem stresu i ekscytacji. Również nieodpowiednio dobrane kosmetyki czy niezdrowa dieta mogą nasilać problem z rozszerzonymi naczynkami.
 

Pielęgnacja cery naczynkowej

Wrażliwa cera potrzebuje troskliwej i przede wszystkim systematycznej opieki, która powinna obejmować oczyszczanie, nawilżanie i ochronę. Ze względu na tendencję do poszerzania naczynek i powstawania podrażnień, kosmetyki do cery naczynkowej powinny jednocześnie pielęgnować skórę, wzmacniać naczynia krwionośne, łagodzić podrażnienia, rozjaśniać oraz maskować zaczerwienienie i ewentualne teleangiektazje, a także wspomagać regenerację niedoskonałości. Przede wszystkim należy unikać preparatów zawierających substancje zapachowe oraz inne sztuczne dodatki, które mogą potęgować objawy.

Ponieważ cera naczynkowa nie jest tylko problemem estetycznym, do jej pielęgnacji polecane są zwłaszcza dermokosmetyki. Poprawiają one kondycję skóry i uszczelniają naczynia krwionośne dzięki zawartości związków bioaktywnych, przy czym jednocześnie są łagodne dla skóry wrażliwej.

Do codziennej pielęgnacji warto włączyć dermokosmetyki Avène przeznaczone do cery naczyniowej. Zalecane jest, aby wszystkie stosowane preparaty dbały o delikatną skórę. Stosuj więc krem do twarzy na dzień i na noc, mleczka oczyszczające, maseczki i koncentraty do skóry twarzy o właściwościach redukujących zaczerwienienie i kondycjonujących skórę do naprawy.
Cera naczynkowa charakteryzuje się mało elastycznymi ścianami naczyń krwionośnych. Podstawą jej pielęgnacji jest więc ich wzmocnienie, także od wewnątrz, za pomocą zrównoważonej diety bogatej w składniki aktywne wzmacniające kapilary. Do takich należą głównie:

●    w godzinach najwyższej aktywności promieni słonecznych staraj się pozostawać w cieniu;
●    nakładaj na głowę kapelusz lub czapkę z daszkiem;
●    dbaj o odpowiednie nawilżenie organizmu poprzez wypijanie dużej ilości wody mineralnej;
●    po kąpieli słonecznej dbaj o intensywne nawilżenie skóry;
●    noc dla cery naczynkowej jest czasem na regenerację i wyciszenie, dlatego zadbaj o dostarczenie jej związków odżywczych i kojących podrażnienia.

Wiedz też, że skóra naczynkowa jest wrażliwa nie tylko na promienie słoneczne, ale także na wahania temperatury. Staraj się więc unikać gwałtownych zmian. Wchodzenie do klimatyzowanego pomieszczenia, korzystanie z sauny czy kąpiel w chlorowanej wodzie to czynniki, które mogą zaostrzać objawy. Dbaj o łagodne oczyszczanie skóry z pozostałości piachu, kurzu i słonego osadu. Nie denerwuj się jednak. Przy odpowiedniej protekcji opanujesz cerę naczynkową i będziesz cieszyć się latem, a to właśnie relaks uznawany jest za czynnik, który poprawia kondycję problematycznej skóry.

 

Oczyszczanie cery naczynkowej

Podstawą pielęgnacji każdego typu cery jest oczyszczanie. Drobinki zanieczyszczeń, resztki kosmetyków czy nawet nadmiar sebum wpływają negatywnie na kondycję skóry i utrudniają wchłanianie związków aktywnych zawartych w stosowanych kosmetykach. Oto kilka podstawowych rad, których warto przestrzegać, mając cerę naczyniową:

●    oczyszczaj skórę dwa razy dziennie - rano i wieczorem;
●    unikaj mycia twarzy zwykłym mydłem, które może wysuszać skórę;
●    stosuj pianki, mleczka i żele przeznaczone do wrażliwej cery;
●    unikaj pocierania cery ręcznikiem - osuszaj twarz, delikatnie przykładając do niej miękki, chłonny ręcznik;
●    pamiętaj o delikatności także podczas demakijażu;
●    wieczorem oczyszczaj twarz dwuetapowo;
●    myj skórę chłodną lub letnią wodą, nigdy gorącą!;
●    pamiętaj, że środki myjące powinny zawierać składniki kojące

podrażnienia i dbające o utrzymanie prawidłowej warstwy hydrolipidowej.
Raz w tygodniu warto dokładniej oczyścić skórę. Pamiętaj jednak, że cera naczynkowa jest szczególnie wrażliwa, dlatego musisz delikatnie o nią dbać i pielęgnować ją w sposób naturalny. Niewskazane jest więc stosowanie peelingów mechanicznych. Możesz natomiast intensywnie oczyszczać skórę za pomocą bezpiecznych i łagodnych peelingów enzymatycznych, odpowiednio dobranych do potrzeb cery.  
 

NASZ EKSPERT ODPOWIE NA TWOJE PYTANIA

Lepsze życie ze skórą mieszaną

Delikatna cera lubi minimalizm. Nie stosuj więc zbyt wielu kosmetyków. Skup się na potrzebach cery i pielęgnuj ją troskliwie.
Unikaj mycia twarzy gorącą wodą, ale uważaj również na niskie temperatury. Postaraj się zaobserwować, co zaostrza objawy i zredukuj kontakt z potencjalnie groźnymi czynnikami.
 

Skóra naczynkowa często ulega podrażnieniom. Ukojenie przyniesie Ci maseczka łagodząca CALM przeciw zaczerwienieniom.

Dbaj o zdrową dietę. Unikaj czynników drażniących. Stosuj krem na dzień i na noc, a także skoncentrowane emulsje, które uszczelniają naczynia krwionośne i tworzą film chroniący przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Mianem skóry naczyniowej określa się zespół cech charakterystycznych, takich jak np. przewlekła skłonność do poszerzania naczyń krwionośnych, plamy, teleangiektazje, świąd, podrażnienia. Rumień natomiast jest stanem przejściowym. Jest to miejscowe zaczerwienienie skóry, które może być spowodowane przez różne czynniki, np. leki i infekcje, które dotyczą niekoniecznie osób z cerą naczyniową

powrót do góry