Rumień na twarzy – co może go wywołać i jak sobie z nim radzić?
Rumień na twarzy to defekt estetyczny, który często towarzyszy cerze naczynkowej. Silne zaczerwienienie skóry może być też objawem lokalnego podrażnienia, alergii lub poważnej choroby. Cera naczynkowa potrzebuje wyjątkowo delikatnego traktowania. Jak więc zadbać o skórę z tendencją do rumienia?
.
Rumień na twarzy jako objaw trądziku różowatego
Rumień na twarzy to jeden z pierwszych objawów trądziku różowatego. Choroba ta najczęściej występuje u kobiet i uaktywnia się między 30. a 40. rokiem życia. Przebieg trądziku różowatego jest postępujący. Z czasem, przy braku odpowiedniego leczenia, następuje nasilenie objawów tej choroby. W zaawansowanym stadium trądziku różowatego rumień pojawia się w towarzystwie teleangiektazji, krostek, grudek i łojotoku.
.
Rumień na policzkach — jak pielęgnować cerę?
Tendencja do rumienia to typowa cecha cery wrażliwej i naczynkowej. Osoby, które zmagają się z poszerzonymi naczynkami i rumieniem na skórze twarzy, powinny przestrzegać kilku ważnych zasad w codziennej pielęgnacji:
- Myj skórę delikatnie dłońmi, nie używaj przy tym żadnych szczoteczek. Stosuj letnią wodę.
- Dbaj o ochronę przeciwsłoneczną skóry, stosując w ciągu dnia krem z filtrem SPF 50 (zwłaszcza latem).
- Używaj kosmetyków dedykowanych cerze naczynkowej, skłonnej do zaczerwienień.
- Unikaj produktów na bazie silnych kwasów, takich jak salicylowy czy glikolowy. Lepszym rozwiązaniem będzie użycie kwasu azelainowego i laktobionowego oraz mlekowego czy migdałowego.
- Zrezygnuj z peelingów mechanicznych. Stosuj delikatne, enzymatyczne złuszczanie naskórka.
- W kwestii pielęgnacji poradź się dermatologa, lekarza medycyny estetycznej lub kosmetologa.
Ocena skóry: jaki sposób pielęgnacji skóry twarzy przyjąć?
Z pomocą naszych ekspertów określ czego naprawdę potrzebuje Twoja skóra a następnie odkryj najbardziej odpowiedni sposób jej pielęgnacji.