Szorstka skóra — przyczyny i skuteczne metody pielęgnacyjne

Szorstkość i suchość skóry na twarzy lub ciele to częsty problem dermatologiczny. Nadmiernie przesuszenie skóry sprawia, że staje się ona szorstka w dotyku, bardzo łatwo ulega podrażnieniom, a dodatkowo daje nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, pieczenia i świądu. Takie zmiany są nie tylko kwestią estetyki, ale także problemem zdrowotnym, który wywołuje duży dyskomfort. W tym przypadku standardowy krem nawilżający może nie przynieść oczekiwanego ukojenia skóry. Nadmierna szorstkość skóry jest zaburzeniem, które zwykle wymaga wdrożenia specjalistycznej pielęgnacji.

Szorstka skóra na twarzy i ciele — przyczyny i czynniki zaostrzające problem 

Przyczyny szorstkości skóry są złożone i mogą obejmować zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Pierwsze, które przyczyniają się do powstania problemu szorstkiej i  suchej skóry, to:

  • Nieprawidłowa higiena i pielęgnacja skóry — stosowanie kosmetyków zawierających substancje drażniące czy długie i gorące kąpiele powodują osłabienie naturalnej bariery ochronnej naskórka oraz zwiększenie skłonności do przesuszania się skóry.
  • Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV — intensywne opalanie sprawia, że skóra na ciele traci swą naturalną wilgoć. W efekcie staje się odwodniona, przesuszona i chropowata.
  • Czynniki środowiskowe, np. suche powietrze, silny wiatr i mróz, a także częsty kontakt z czynnikami alergizującymi lub substancjami drażniącymi, mogą wywoływać problemy skórne w postaci nadmiernego wysuszenia skóry.
  • Niezdrowy styl życia — niedostateczne nawodnienie organizmu oraz niedobór w diecie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych może prowadzić do utraty wody i lipidów w skórze, czego efektem może być przesuszenie i szorstkość skóry.

Drugie potencjalne przyczyny suchości skóry twarzy lub ciała, to: 

 

Drugie potencjalne, przyczyny suchości skóry twarzy lub ciała, to: 

  • Predyspozycje genetyczne — dziedziczenie osłabionego układu odpornościowego oraz zaburzeń w strukturze warstw naskórka może stanowić bezpośrednią przyczynę takich chorób skóry jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Schorzenia te objawiają się m.in. nadmierną suchością, pękaniem i łuszczeniem skóry. Czynniki genetyczne są jedną z częstszych powodów występowania  szorstkiej skóry u niemowlaków.
  • Niektóre schorzenia, np. niedoczynność tarczycy, cukrzyca czy choroby neurologiczne, mogą powodować zaburzenia prawidłowego funkcjonowania skóry, a także znajdujących się w niej gruczołów łojowych i potowych.
  • Proces starzenia się skóry — wraz z postępującym procesem starzenia się skóra staje się coraz cieńsza, przez co ma większe skłonności do przesuszania. Produkuje też mniejsze ilości kwasu hialuronowego, który zapewnia właściwe nawilżenie. Ponadto zmniejszają się zdolności regeneracyjne skóry, co wiąże się z nagromadzeniem martwych komórek naskórka i chropowatością skóry.

Przyczyny suchości i szorstkości skóry w zależności od lokalizacji

Przyczyny szorstkości skóry mogą się od siebie różnić w zależności od tego, w jakiej części ciała występują.  Sucha skóra twarzy może być wynikiem zarówno niewłaściwej pielęgnacji, jak i poważniejszych chorób skóry. Jeśli dolegliwości tej towarzyszą czerwone plamy na policzkach, podrażnienie czy tworzenie się grubych łusek, może być to objaw łuszczycy lub atopowego zapalenia skóry. 

Z kolei szorstka skóra na dłoniach wiąże się najczęściej z jej nadmiernym przesuszeniem w wyniku zbyt częstego mycia rąk, bezpośredniego kontaktu z chemikaliami czy oddziaływania ekstremalnych warunków pogodowych. Podobnie jest z suchą skórą na stopach, na której również znajduje się ograniczona ilość gruczołów łojowych. W tym przypadku przyczynę może jednak także stanowić nieodpowiednio dobrane obuwie.

Szorstka skóra na ramionach może być zarówno efektem przesuszenia, jak i egzemy, łuszczycy, rogowacenia mieszkowego czy nadmiernej ekspozycji na promienie UV. Kiedy mamy do czynienia z bardzo szorstką skórą na łokciach, której towarzyszy zaczerwienienie z białymi i chropowatymi plamami, może być to oznaka łuszczycy. Natomiast szorstkość i zaczerwienienie w zgięciach zwykle świadczą o atopowym zapaleniu skóry. 

Jak widać, istnieje wiele możliwych przyczyn odpowiadających za chropowatą skórę na twarzy lub ciele. Jeśli dolegliwości te nie ustępują, pomimo podjęcia odpowiedniej pielęgnacji, należy skonsultować się z dermatologiem. 

Pielęgnacja suchej skóry — jak pozbyć się szorstkich plam na skórze?

Oprócz zidentyfikowania przyczyny zaburzeń równowagi skóry kluczowe jest ostrożne podejście do pielęgnacji. Regularne stosowanie kosmetyków zawierających cenne składniki lipidowe i nawilżające może wspomóc zdolność skóry do odbudowy. 

W przypadku suchej, szorstkiej i  łuszczącej się skóry bardzo ważne jest stosowanie preparatów, które pomogą naprawić uszkodzony płaszcz hydrolipidowy i pozwolą na zatrzymywanie wody wewnątrz naskórka. Kosmetyki do pielęgnacji skóry z powyższymi problemami powinny zawierać emolienty, które z jednej strony dostarczają skórze niezbędnych składników dla utrzymania jej prawidłowego nawilżenia, z drugiej zaś tworzą na powierzchni naskórka warstwę chroniącą przed działaniem niekorzystnych czynników. Podczas codziennej higieny należy skupić się na stosowaniu łagodnych środków myjących z dodatkiem np. lipidów, które odżywiają, regenerują i przywracają skórze utracony komfort.

Wszystkie te składniki znajdziemy w gamie produktów  XERACALM A.D od Avène, która została stworzona z myślą o skórze suchej, bardzo suchej, skłonnej do egzemy atopowej i swędzenia. Kosmetyki te są w stanie nie tylko złagodzić nieprzyjemne objawy szorstkości skóry, ale przede wszystkim przywrócić prawidłową równowagę mikrobiomu skóry i zmniejszyć skłonność do nawracania dolegliwości. 

Wszystkie te składniki znajdziemy w gamie produktów  XERACALM A.D od Avène, która została stworzona z myślą o skórze suchej, bardzo suchej, skłonnej do egzemy atopowej i swędzenia. Kosmetyki te są w stanie nie tylko złagodzić nieprzyjemne objawy szorstkości skóry, ale przede wszystkim przywrócić prawidłową równowagę mikrobiomu skóry i zmniejszyć skłonność do nawracania dolegliwości. 

Szorstkość skóry — o czym warto pamiętać?

  • Odpowiednia pielęgnacja suchej skóry wymaga unikania gorących kąpieli, które mogą uszkadzać ochronną warstwę hydrolipidową.
  • Warto też pamiętać o regularnym stosowaniu kremów ochronnych, które tworzą barierę przed wpływem czynników zewnętrznych, takich jak chłodny wiatr, mróz czy intensywne promieniowanie UV. 
  • Emolienty należy nakładać po każdej kąpieli, aby skutecznie zregenerować naskórek i zapobiec swędzeniu. Najlepiej aplikować cienką warstwę na lekko wilgotne ciało. W przypadku utrzymującego się uczucia świądu czynność można ponawiać nawet kilka razy dziennie.
  • Jeśli szorstkiej skórze nie towarzyszy problem zaczerwienienia, podrażnienia czy swędzenia, możemy zastosować delikatny preparat złuszczający np. peeling enzymatyczny. Pozwoli to usunąć martwe komórki naskórka, a jednocześnie uniknąć nadmiernego ścierania. Po złuszczaniu należy nałożyć na skórę emolient, aby wspomóc odbudowę ochronnej bariery skóry.
  • Szorstkość skóry jest problemem, który może mieć różne podłoże. Najczęściej można z nim  skutecznie walczyć przy pomocy dermokosmetyków, takich jak produkty od Avène, na bazie emolientów i lipidów. W przypadku długotrwałego utrzymywania się suchości skóry niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Źródła:

1.    Welz-Kubiak, A. Reich, Znaczenie emolientów w codziennej pielęgnacji skóry, „Forum Dermatologicum” 2016, dostęp online: https://journals.viamedica.pl/forum_dermatologicum/article/view/45532/33985,

2.    B.Zegarska, M. Woźniak, M. Grupka, T. Zegarski, A. Fatz-Grupka, Ocena stanu wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat przyczyn suchości skóry, jej profilaktyki i możliwości pielęgnacyjnych, „Postępy Dermatologii i Alergologii” 2008, dostęp online: https://pdfs.semanticscholar.org/f590/b373d2048c2ea1f16092af86c3c5b5397947.pdf.