Uporczywe swędzenie dłoni — co oznacza świąd skóry rąk?
Uporczywe swędzenie dłoni wpływa na jakość codziennego życia, stąd wiele osób nie mogąc poradzić sobie z tym problemem, udaje się do lekarza dermatologa. Przyczyny świądu dłoni mogą być prozaiczne i niegroźne, jak suchość skóry, reakcja na ukąszenie owada czy wyprysk kontaktowy. Zdarza się jednak, że silne swędzenie sygnalizuje rozwój poważnych chorób wątroby lub trzustki, nerek, a nawet cukrzycy. Wyjaśniamy, co może powodować swędzenie skóry na dłoniach!
Swędzenie dłoni po zewnętrznej stronie — grzybica, alergia skórna, poparzenie słoneczne
Swędzenie dłoni po zewnętrznej stronie często jest oznaką nadmiernej suchości skóry, która może być następstwem m.in. zbyt częstego mycia rąk, ubogiej w potrzebne składniki diety lub niewłaściwej pielęgnacji. Oczywiście niedostateczne nawilżenie skóry i jej przesuszenie to nie jedyna przyczyna dokuczliwych dolegliwości. Inne źródło problemu to podrażnienia chemiczne (świąd skóry mogą powodować np. detergenty). Czynnikiem sprawczym swędzenia skóry dłoni w wielu przypadkach są również choroby skórne, takie jak np. grzybica dłoni. Choroba zakaźna, poza świądem, może powodować powstanie wypełnionych treścią surowiczą pęcherzyków i grudek na powierzchni skóry (zmiany te są zlokalizowane na bocznej powierzchni palców lub dłoni). Skóra jest sucha, łuszcząca i zaczerwieniona.
Swędzące dłonie (zewnętrzna strona) mogą świadczyć np. o alergii skórnej. Do wystąpienia reakcji alergicznej może dojść na skutek kontaktu z alergenem, takim jak np.:
- nikiel,
- sierść zwierząt,
- kurz,
- pyłek drzew i traw.
Swędząca i sucha skóra na dłoniach bywa też skutkiem poparzenia słonecznego. Jak dowodzi praktyka lekarska, wiele osób zapomina o fotoprotekcji tej partii ciała.
Świąd dłoni — co oznacza swędzenie dłoni po wewnętrznej stronie?
Swędzenie wewnętrznej strony dłoni mogą powodować różne schorzenia dermatologiczne. Jednym z nich jest np. AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Chorobie, poza silnym świądem, towarzyszą inne objawy, takie jak zaczerwienienie, łuszczenie skóry, lekka opuchlizna. Jest to forma egzemy o nawracającym charakterze.
Co jeszcze może powodować swędzenie dłoni po wewnętrznej stronie? Przyczyną może być choroba pasożytnicza wywołana przez świerzbowca ludzkiego. Świerzb zwykle dotyka dzieci, dlatego że najłatwiej rozprzestrzenia się w dużych skupiskach ludzkich, a takimi miejscami są żłobki, przedszkola i szkoły. U chorych poza intensywnym miejscowym świądem, który zwykle nasila się w nocy, występuje grudkowata czerwona wysypka.
Inne przyczyny świądu skóry dłoni
Swędzenie skóry dłoni niejednokrotnie jest też skutkiem rozwoju chorób ogólnoustrojowych, takich jak np. cukrzyca. Suchość skóry dłoni i stóp oraz związany z nią świąd dotyka nawet 30-40% chorych na cukrzycę. Ma to związek z zaburzeniami czynnościowymi gruczołów potowych i łojowych. Do potencjalnych przyczyn swędzenia dłoni zaliczamy też reakcję organizmu na przyjmowane leki — na uczucie świądu skarżą się pacjenci stosujący steroidy, leki przeciwgrzybicze, antybiotyki.
Co ponadto może oznaczać swędzenie skóry dłoni i stóp? Zapalenie dróg żółciowych. Jest to częsty objaw cholestazy, czyli zastoju żółci. Kolejna przyczyna to wyprysk potnicowy (inaczej potnica). Jest to przewlekła choroba skóry, która poza świądem objawia się pod postacią wypełnionych płynem pęcherzy na dłoniach i stopach. Świąd i potrzebę drapania skóry dłoni, jak i całego ciała może powodować również łuszczyca.
Leczenie swędzącej skóry dłoni
Swędzenie dłoni wpływa na jakość życia, powoduje dyskomfort, a niekiedy utrudnia wykonywanie prostych czynności. Co może pomóc w ograniczeniu uciążliwego świądu? Pierwszy krok, jaki powinniśmy wykonać to konsultacja ze specjalistą. Tylko odpowiednia diagnoza pozwala na dobranie i wdrożenie skutecznej terapii. Należy zgłosić się do lekarza dermatologa szczególnie w przypadku, gdy świąd utrzymuje się dłużej niż kilka dni, przybiera na sile lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy, takie jak np.:
- wysypka,
- pęcherze,
- zmiana koloru paznokci,
- zaczerwienienia skóry,
- zmiany skórne w postaci łuszczenia się skóry, grudek, guzków.
Jeśli problem ma podłoże alergiczne, konieczne może okazać się użycie maści steroidowych i kremów o działaniu przeciwhistaminowym. W przypadku grzybicy dłoni niezbędna jest farmakoterapia na bazie leków przeciwgrzybiczych. Przy stwierdzeniu wyprysku kontaktowego należy unikać ekspozycji na czynnik drażniący. By nie pogłębić podrażnienia skóry i nie doprowadzić do nadkażeń, należy wstrzymać się od drapania.
Jak złagodzić swędzenie skóry dłoni?
Jak złagodzić swędzenie dłoni? Warto zwrócić uwagę na nawyki pielęgnacyjne i pozbyć się produktów kosmetycznych z silnie drażniącymi substancjami w składzie. W zamian zalecamy stosowanie łagodnych kosmetyków dla alergików, które nie podrażniają i odpowiednio pielęgnują skórę. W przypadku AZS i silnego przesuszenia skóry warto sięgnąć po balsam z linii XeraCalm A.D od Avène. Jest to dermokosmetyk, który koi skórę, działa przeciwświądowo i, co ważne, nie uczula. W składzie produktu nie znajdziemy substancji zapachowych, komedogennych ani konserwantów. Balsam uzupełniający lipidy zawiera składnik aktywny
I-modulia® pochodzący z wody termalnej Avène. Może być aplikowany na skórę noworodków, dzieci i dorosłych. Preparat emolientowy stymuluje mechanizmy obronne skóry, jest bardzo wydajny w użyciu i może być stosowany na całe ciało. Warto aplikować go na miejsca objęte świądem kilka razy dziennie.
Druga propozycja to krem łagodząco-regenerujący z gamy Tolérance, również od Avène. Preparat jest przeznaczony do skóry nadwrażliwej, reaktywnej i alergicznej o obniżonym progu tolerancji. Krem łagodząco-regenerujący Sterile Cosmetics® zawiera opatentowany składnik D-Sensinose™, dzięki któremu niweluje swędzenie ciała, łagodzi uczucie napięcia, pieczenia i mrowienia. Krem jest bezzapachowy i wolny od konserwantów. Nawilża przez 24 godziny i odnawia barierę ochronną skóry (w ciągu 48 godzin). Może być stosowany u dzieci powyżej 2 lat, także przez alergików. Ograniczona liczba składników minimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.
Pamiętajmy, że swędzenie dłoni może być objawem wielu poważnych schorzeń, dlatego zawsze warto skonsultować się z dermatologiem, który dzięki szczegółowej diagnostyce dokona rozpoznania i w razie wskazań zastosuje odpowiednie leczenie. Warto też wykonać profilaktycznie badania krwi i moczu (podwyższone stężenie bilirubiny we krwi może sygnalizować choroby wątroby lub trzustki).
Źródła:
- https://www.mp.pl/pacjent/objawy/175312,swiad,
- https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/170691,wyprysk-potnicowy,
- https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/lista/92385,swiad-skory-dloni.
Ocena skóry: jaki sposób pielęgnacji skóry twarzy przyjąć?
Z pomocą naszych ekspertów określ czego naprawdę potrzebuje Twoja skóra a następnie odkryj najbardziej odpowiedni sposób jej pielęgnacji.