Dermokosmetyki —co to za produkty? Czym różnią się od klasycznych kosmetyków?
Dermokosmetyki to produkty wykorzystujące właściwości kosmetyków pielęgnacyjnych do stosowania we wspomaganiu farmakoterapii chorób skóry. Są opracowywane z myślą o skórze wymagającej specjalistycznej pielęgnacji, np. suchej, atopowej, wrażliwej czy trądzikowej. Powstają we współpracy z dermatologami i farmaceutami, a ich formuły są starannie testowane pod nadzorem specjalistów ginekologów, okulistów i pediatrów, by zapewnić skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.
Dermokosmetyki — co to?
Dermokosmetyki* — co to właściwie jest i dlaczego zyskuje coraz bardziej na popularności? Są to produkty kosmetyczne, które są opracowywane na styku dwóch dziedzin: dermatologii i kosmetologii. Zawierają one starannie dobrane składniki aktywne, mające na celu nie tylko pielęgnację skóry zdrowej, ale również wsparcie w leczeniu różnego rodzaju problemów dermatologicznych, takich jak atopowe zapalenie skóry, trądzik, łuszczyca czy egzema.
Produkty te podlegają ścisłym badaniom dermatologicznym, dzięki czemu mogą być bezpiecznie stosowane u osób z najbardziej wrażliwą skórą. Często nie zawierają substancji zapachowych, parabenów ani innych składników drażniących, co sprawia, że są hipoalergiczne i dobrze tolerowane przez osoby z alergią skórną.
*Przegl Dermatol 2023, 110, 121–132
Czym się różnią dermokosmetyki od kosmetyków „drogeryjnych”?
Dermokosmetyki różnią się od zwykłych kosmetyków drogeryjnych w kilku istotnych aspektach, mianowicie:
1.Skład i formuła
Zawierają starannie wyselekcjonowane, aktywne składniki, które mają na celu wspieranie leczenia problemów skórnych. Pozostałe produkty, mimo że mają właściwości pielęgnacyjne, mogą nie mieć składu odpowiedniego do poradzenia sobie z różnymi zaburzeniami skóry.
2.Testy dermatologiczne
Podlegają zaawansowanym badaniom dermatologicznym i klinicznym, które potwierdzają ich skuteczność i bezpieczeństwo, nawet w przypadku skóry wrażliwej.
3.Zastosowanie specjalistyczne
Ich rolą jest wspomaganie terapii chorób skóry w czasie leczenia i w okresie po ustąpieniu objawów choroby. Często są zalecane przez dermatologów.
4.Bezpieczeństwo
Są tworzone z myślą o osobach z wrażliwą i problematyczną skórą, dlatego ich formuły są hipoalergiczne, delikatne i bezpieczne. „Zwykłe” kosmetyki mogą zawierać większą ilość barwników, substancji zapachowych czy konserwantów, które mogą wywoływać reakcje niepożądane.
Podsumowując, dermokosmetyki oferują bardziej zaawansowaną i profesjonalną pielęgnację, która oparta jest na badaniach i współpracy z dermatologami, co czyni je bezpieczniejszym i bardziej skutecznym wyborem dla osób z problemami skórnymi.
Dla kogo dermokosmetyki są przeznaczone?
Po przedstawieniu podstawowych informacji o dermokosmetykach: co to za produkty i czym się różnią od innych kosmetyków, warto dokładnie wyjaśnić, kto powinien używać ich do codziennej pielęgnacji.
1. Osoby z wrażliwą skórą — dermokosmetyki są hipoalergiczne i pozbawione drażniących składników, co czyni je idealnym wyborem dla ludzi, których skóra reaguje podrażnieniami na typowe kosmetyki drogeryjne.
2. Osoby z atopowym zapaleniem skóry (AZS) — dermokosmetyki bogate w składniki nawilżające i regenerujące pomagają łagodzić suchość, świąd i podrażnienia charakterystyczne dla AZS. Wspierają odbudowę naturalnej bariery hydrolipidowej skóry i wspierają mikrobiom. Warto wypróbować produkty do pielęgnacji skóry suchej i z egzemą od marki Eau Thermale Avène, które zostały opracowane specjalnie dla osób z takimi problemami, jak suchość, podrażnienia oraz atopowe zapalenie skóry (egzema). Przykładowo, linia dermoskometyków XeraCalm A.D od Avène intensywnie regeneruje barierę hydrolipidową skóry i łagodzi swędzenie.
3. Osoby z trądzikiem — skóra trądzikowa wymaga odpowiedniego oczyszczania, regulacji wydzielania sebum i delikatnej pielęgnacji. Dermokosmetyki opracowane specjalnie dla skóry z tendencją do wyprysków mogą pomóc w walce ze zmianami trądzikowymi bez ryzyka nadmiernego wysuszania lub podrażnień. Do przeciwdziałania niedoskonałościom została stworzona linia dermokosmetyków Cleanance od Avène, którą po konsultacji z lekarzem można stosować w połączeniu z leczeniem farmakologicznym.
4. Osoby ze skórą suchą i odwodnioną — dermokosmetyki oferują produkty nawilżające i regenerujące, które wspomagają zatrzymywanie wilgoci w skórze, przywracając jej elastyczność i zdrowy wygląd.
5. Osoby z problemami dermatologicznymi — dermokosmetyki są często zalecane przez specjalistów, jako wsparcie w leczeniu takich schorzeń jak egzema, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry czy alergia. Składniki tych produktów mogą np. łagodzić stan zapalny i wspierać proces gojenia. Naprzeciw takim potrzebom wychodzi linia dermokosmetyków od Avène — Cicalfate+. Kosmetyki z tej serii, dzięki zawartości wody termalnej, mają właściwości nawilżające skórę i łagodzą podrażnienia.
6. Osoby poddane zabiegom dermatologicznym — po zabiegach, takich jak peelingi chemiczne, mikrodermabrazja czy laseroterapia, skóra wymaga szczególnej troski. Dermokosmetyki, dzięki swoim łagodnym i regenerującym formułom, wspomagają proces odbudowy skóry po intensywnych zabiegach.
Jeśli nasza skóra wymaga specjalistycznej pielęgnacji, dermokosmetyki są doskonałym wyborem. Oferują nie tylko delikatność i bezpieczeństwo, ale także skuteczność potwierdzoną badaniami. Dzięki swoim zaawansowanym formułom, które są pozbawione drażniących składników, takich jak parabeny czy substancje zapachowe, dermokosmetyki nie tylko pielęgnują, ale też wspierają leczenie wielu problemów skórnych.
Ocena skóry: jaki sposób pielęgnacji skóry twarzy przyjąć?
Z pomocą naszych ekspertów określ czego naprawdę potrzebuje Twoja skóra a następnie odkryj najbardziej odpowiedni sposób jej pielęgnacji.