Rozmowa z Emilią d'Avack, ekspertem ds. ekosystemów morskich w PUR Projet
PUR Projet i Eau Thermale Avène: odbudowa rafy koralowej

PUR Projet i Eau Thermale Avène: odbudowa rafy koralowej

Rozmowa z Emilią d'Avack, ekspertem ds. ekosystemów morskich w PUR Projet

Kilka razy w roku Emilia d'Avack, ekspertka ds. ekosystemów morskich w PUR Projet, udaje się do Pejarakan, wioski w północno-zachodniej części Bali, aby koordynować rozpoczęty w 2016 r. program PUR Corail i monitorować ewolucję wzrostu regenerującej się rafy koralowej. Informacje zwrotne od kobiety pracującej w branży.

Jesteś częścią projektu Pur Corail od samego początku, jaka jest Twoja rola?

Zacząłem od szukania odpowiedniego miejsca. Musiała istnieć rafa koralowa potrzebująca ochrony i lokalna społeczność gotowa do zaangażowania się w projekt. Następnie przystąpiłam do inwentaryzacji szkód. Następnie musieliśmy wybrać najbardziej odpowiednie metody rekonstrukcji i przeszkolić zespoły na miejscu. Obecnie dwie osoby i kierownik zapewniają utrzymanie w pełnym wymiarze godzin i pracują nad odbudową i rozbudową rafy. Wracam dwa razy do roku, aby sprawdzić, czy wszystko działa bez zarzutu.

Od 2019 roku co roku instalujemy blisko 17 podwodnych struktur i przeszczepiamy 2040 koralowców 20 różnych gatunków.

Emilia d'Avack
Emilia d'AvackEkspert ds. ekosystemów morskich w PUR Projet
Czy możliwa jest regeneracja koralowców i odbudowa rafy koralowej?

Czy możliwa jest regeneracja koralowców i odbudowa rafy koralowej?

Wybraliśmy najnowocześniejszą technikę, znaną jako Biorock. Wymaga to trójwymiarowej naelektryzowanej struktury metalowej, która jest zanurzona. Kiedy wchodzi w kontakt z wodą, słaby prąd wywołuje reakcję chemiczną i tworzy materiał, podobny do szkieletu koralowca, który przyczepia się do metalu. Wtedy to my musimy przyjść i przeszczepić fragmenty koralowców, które jeszcze żyją. Jest to bardzo skuteczny, ale drogi proces. Eksperymentujemy więc z dwiema innymi metodami: inną metalową konstrukcją, którą sami pokrywamy mieszaniną piasku i kleju oraz klatką wypełnioną kamieniami, która służy jako podpora dla przeszczepów.

I rafa koralowa wraca do życia?

Dzięki wsparciu marki Eau Thermale Avène, od 2019 roku co roku instalujemy blisko 17 podwodnych struktur i przeszczepiamy 2040 koralowców z 20 różnych gatunków. W latach 2016-2021 dzięki firmie Avène przeszczepimy ponad 10 000 koralowców. Wskaźnik przeżycia jest dobry. Rafa zaczyna odzyskiwać architektoniczną złożoność, funkcję schronienia. Powracają tu gatunki nagoskrzelne, skorpenowate, płaszczki, żabnice, ośmiornice, mątwy... Nurkowanie znów stało się przyjemnością. 

Jakie są Twoje kolejne cele?

Jakie są Twoje kolejne cele?

Naszym celem jest, aby rafa odzyskała wszystkie funkcje zdrowej, naturalnie żyjącej rafy i aby zapewnić wszystkie funkcje ekosystemu i usługi w zakresie bioróżnorodności, żywności, ochrony wybrzeża itp. Połowy z użyciem dynamitu lub cyjanku są obecnie zabronione, ale połowy ryb drapieżnych są nadal zbyt powszechne w tym obszarze. Bezpośrednio sprzyja rozprzestrzenianiu się wodorostów konkurujących z koralowcami. To wciąż bardzo aktywne zagrożenie. Musimy kontynuować współpracę ze społecznościami w zakresie problemów i rozwiązywania kwestii związanych z zanieczyszczeniem środowiska.

W jaki sposób ten projekt ochrony rafy koralowej jest zrównoważony?

Każdy etap programu jest opracowywany przy udziale wszystkich zainteresowanych stron: mieszkańców, władz lokalnych oraz stowarzyszeń rybackich i turystycznych. Pełnimy rolę wspierającą, znajdujemy fundusze, dzielimy się wiedzą fachową, infrastrukturą, przekazujemy wiedzę, ale przede wszystkim przekazujemy wszystkie narzędzia społeczności lokalnej, aby mogła sama kontynuować ochronę kapitału naturalnego i odbudowę rafy koralowej. Mamy wyszkolone zespoły składające się wyłącznie z mieszkańców wsi. Dziś zastanawiamy się nad organizacją wycieczek z przewodnikiem po rafie, oferowaniem certyfikatów adopcji młodych koralowców i innymi działaniami generującymi dochód.

Naszym celem jest, aby rafa odzyskała wszystkie funkcje zdrowej, naturalnie żyjącej rafy.

powrót do góry