Budowa skóry i jej funkcje — jak dbać o różne typy skóry?

Skóra człowieka to największy narząd ludzkiego ciała, pełniący funkcje ochronne, termoregulacyjne i sensoryczne. Składa się z kilku warstw, a jej pielęgnacja powinna być dostosowana do typu i specyficznych potrzeb. 

 

Jak prawidłowo dbać o swoją skórę, aby skutecznie wspierać jej naturalne funkcje, zapobiegać zaburzeniom oraz cieszyć się jej zdrowym i promiennym wyglądem na co dzień?

Spis treści:

1. Budowa i najważniejsze funkcje skóry

  • Naskórek 
  • Skóra właściwa 
  • Tkanka podskórna 

2. Budowa skóry a pielęgnacja. Jak dostosować pielęgnację do typu skóry?

  • Typy skóry a pielęgnacja

Budowa i najważniejsze funkcje skóry

Skóra, jako największy organ ludzkiego ciała, odgrywa niezwykle ważną rolę w ochronie naszego organizmu. Budowa skóry i jej różnorodne funkcje sprawiają, że wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Aby właściwie zadbać o nią, konieczne jest zrozumienie jej struktury oraz specyficznych wymagań każdego jej typu.

Naskórek 

Naskórek, najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, składa się z kilku różnych warstw, w tym m.in. warstwy rogowej, złożonej z martwych komórek, zwanych korneocytami. Tworzą one zwartą barierę ochronną, która chroni głębsze warstwy skóry przed uszkodzeniami mechanicznymi, chemicznymi oraz przed utratą wody. W tej warstwie znajduje się również naturalny czynnik nawilżający, który pomaga utrzymać skórę nawilżoną. Z kolei najgłębsza warstwa naskórka to warstwa podstawna, w której  znajdują się m.in. komórki macierzyste i melanocyty wytwarzające melaninę nadającą skórze kolor i chroniącą przed promieniowaniem UV. Naskórek chroni organizm przed wnikaniem drobnoustrojów.

Skóra właściwa 

Skóra właściwa zbudowana jest z tkanki łącznej (włókna kolagenowe i elastynowe), a w sieci jej włókien znajdują się naczynia krwionośne i chłonne, zakończenia nerwowe, a także gruczoły łojowe i potowe. Dzięki obecności włókien kolagenowych i elastynowych jest wytrzymała, sprężysta i rozciągliwa. Naczynia krwionośne dostarczają niezbędne składniki odżywcze do jej komórek. Gruczoły potowe i naczynia krwionośne pomagają w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała poprzez pocenie się i rozszerzanie naczyń krwionośnych w odpowiedzi na ciepło.

Tkanka podskórna 

Tkanka podskórna składa się w głównej mierze z komórek tłuszczowych, które magazynują energię w postaci tłuszczu. Służy on jako izolator termiczny i chroni organizm przed utratą ciepła. Oprócz komórek tłuszczowych w tkance podskórnej znajduje się tkanka łączna, która łączy skórę z leżącymi poniżej mięśniami i kośćmi. Odgrywa ona rolę amortyzacyjną, zabezpieczając wewnętrzne narządy przed urazami mechanicznymi. Dzięki swojej strukturze umożliwia swobodne ruchy ciała i zapewnia dodatkowe wsparcie strukturalne.

Budowa skóry a pielęgnacja. Jak dostosować pielęgnację do typu skóry?

Każda z wyżej wymienionych warstw budulcowych skóry pełni odmienne funkcje i dlatego wymaga odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych.

  •  Naskórek — w celu zadbania o jego kondycję należy stosować produkty o działaniu nawilżającym i ochronnym. Jednocześnie trzeba unikać agresywnych środków myjących, które mogą naruszyć barierę hydrolipidową.
  • Skóra właściwa — warto stosować produkty wspierające produkcję kolagenu i elastyny (np. zawierające kwas hialuronowy) oraz sprzyjających głębokiemu nawilżeniu.
  • Tkanka podskórna — tę warstwę skóry dobrze nawilżać od wewnątrz — pić dużą ilość wody, utrzymywać prawidłową dietę (np. ubogą w produkty o wysokim indeksie glikemicznym).

Typy skóry a pielęgnacja

  • Skóra sucha charakteryzuje się skłonnością do podrażnień i niedostateczną ilością sebum. Jej pielęgnacja powinna skupiać się na nawilżaniu, unikaniu drażniących kosmetyków i stosowaniu emolientów.
  • Skóra tłusta cechuje się nadmierną produkcją sebum i skłonnością do zaburzeń, np. zmian trądzikowych. Dbanie o nią powinno skupiać się na delikatnym oczyszczaniu, stosowaniu kremów o działaniu matującym i unikaniu kosmetyków o tłustej, oleistej konsystencji.
  • Skóra mieszana jest tłusta w strefie T, a sucha na policzkach. Jej pielęgnacja powinna koncentrować się na strefowym nakładaniu kosmetyków.
  • Skóra wrażliwa może być skłonna do podrażnień i zaczerwienień, dlatego w jej przypadku zaleca się aplikowanie łagodnych, hipoalergicznych produktów. Szeroki wybór dermokosmetyków oferuje marka Eau Thermale Avène
  • Dla skóry dojrzałej typowe są zmniejszona elastyczność i obecność zmarszczek. Jej pielęgnacja powinna opierać się na kosmetykach hamujących procesy starzenia się skóry, a wręcz o działaniu odmładzającym (z zawartością retinolu, witaminy C, peptydów i kwasu hialuronowego).

Dostosowanie pielęgnacji do typu skóry jest kluczowe dla jej zdrowia i wyglądu. Wspólnym elementem pielęgnacji jest regularne nawilżanie, ochrona przed słońcem oraz stosowanie odpowiednio dobranych produktów. Wolne rodniki i promieniowanie UV są głównymi czynnikami przyspieszającymi starzenie się skóry, dlatego niezwykle ważna jest ochrona przed ich działaniem przez stosowanie filtrów przeciwsłonecznych i antyoksydantów, takich jak witamina C i E. Ponadto dbałość o mikrobiom skóry z pomocą produktów wspierających jego równowagę może znacząco poprawić jej zdrowie i wygląd. Jednym z takich produktów jest linia XeraCalm A.D Eau Thermale Avène przeznaczona do pielęgnacji skóry bardzo suchej i z egzemą.

Z tej samej gamy