Budowa skóry i jej funkcje — jak dbać o różne typy skóry?
Skóra człowieka to największy narząd ludzkiego ciała, pełniący funkcje ochronne, termoregulacyjne i sensoryczne. Składa się z kilku warstw, a jej pielęgnacja powinna być dostosowana do typu i specyficznych potrzeb.
Jak prawidłowo dbać o swoją skórę, aby skutecznie wspierać jej naturalne funkcje, zapobiegać zaburzeniom oraz cieszyć się jej zdrowym i promiennym wyglądem na co dzień?
Budowa i najważniejsze funkcje skóry
Skóra, jako największy organ ludzkiego ciała, odgrywa niezwykle ważną rolę w ochronie naszego organizmu. Budowa skóry i jej różnorodne funkcje sprawiają, że wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Aby właściwie zadbać o nią, konieczne jest zrozumienie jej struktury oraz specyficznych wymagań każdego jej typu.
Naskórek
Naskórek, najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, składa się z kilku różnych warstw, w tym m.in. warstwy rogowej, złożonej z martwych komórek, zwanych korneocytami. Tworzą one zwartą barierę ochronną, która chroni głębsze warstwy skóry przed uszkodzeniami mechanicznymi, chemicznymi oraz przed utratą wody. W tej warstwie znajduje się również naturalny czynnik nawilżający, który pomaga utrzymać skórę nawilżoną. Z kolei najgłębsza warstwa naskórka to warstwa podstawna, w której znajdują się m.in. komórki macierzyste i melanocyty wytwarzające melaninę nadającą skórze kolor i chroniącą przed promieniowaniem UV. Naskórek chroni organizm przed wnikaniem drobnoustrojów.
Skóra właściwa
Skóra właściwa zbudowana jest z tkanki łącznej (włókna kolagenowe i elastynowe), a w sieci jej włókien znajdują się naczynia krwionośne i chłonne, zakończenia nerwowe, a także gruczoły łojowe i potowe. Dzięki obecności włókien kolagenowych i elastynowych jest wytrzymała, sprężysta i rozciągliwa. Naczynia krwionośne dostarczają niezbędne składniki odżywcze do jej komórek. Gruczoły potowe i naczynia krwionośne pomagają w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała poprzez pocenie się i rozszerzanie naczyń krwionośnych w odpowiedzi na ciepło.
Tkanka podskórna
Tkanka podskórna składa się w głównej mierze z komórek tłuszczowych, które magazynują energię w postaci tłuszczu. Służy on jako izolator termiczny i chroni organizm przed utratą ciepła. Oprócz komórek tłuszczowych w tkance podskórnej znajduje się tkanka łączna, która łączy skórę z leżącymi poniżej mięśniami i kośćmi. Odgrywa ona rolę amortyzacyjną, zabezpieczając wewnętrzne narządy przed urazami mechanicznymi. Dzięki swojej strukturze umożliwia swobodne ruchy ciała i zapewnia dodatkowe wsparcie strukturalne.
Dostosowanie pielęgnacji do typu skóry jest kluczowe dla jej zdrowia i wyglądu. Wspólnym elementem pielęgnacji jest regularne nawilżanie, ochrona przed słońcem oraz stosowanie odpowiednio dobranych produktów. Wolne rodniki i promieniowanie UV są głównymi czynnikami przyspieszającymi starzenie się skóry, dlatego niezwykle ważna jest ochrona przed ich działaniem przez stosowanie filtrów przeciwsłonecznych i antyoksydantów, takich jak witamina C i E. Ponadto dbałość o mikrobiom skóry z pomocą produktów wspierających jego równowagę może znacząco poprawić jej zdrowie i wygląd. Jednym z takich produktów jest linia XeraCalm A.D Eau Thermale Avène przeznaczona do pielęgnacji skóry bardzo suchej i z egzemą.
Ocena skóry: jaki sposób pielęgnacji skóry twarzy przyjąć?
Z pomocą naszych ekspertów określ czego naprawdę potrzebuje Twoja skóra a następnie odkryj najbardziej odpowiedni sposób jej pielęgnacji.