Choroby skóry — najczęściej spotykane dermatozy
Skóra jest największym narządem ludzkiego ciała pełniącym istotną rolę w ochronie organizmu przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jednak podobnie jak inne narządy, może być podatna na różnego rodzaju schorzenia i zaburzenia. Choroby skóry, znane również jako dermatozy, mogą mieć różnorodne przyczyny, objawy i przebieg, i często mogą negatywnie wpływać na jakość życia. Jakie są najczęściej spotykane choroby skóry, jak je rozpoznać oraz jakie kroki podjąć, aby skutecznie złagodzić ich objawy i zapobiegać nawrotom?
Czym jest dermatoza?
Dermatoza to termin obejmujący różnorodne choroby skóry oraz przydatków skórnych, takich jak włosy i paznokcie. Dermatozy mogą mieć różne nasilenie i różne podłoże, w tym bakteryjne, wirusowe, grzybicze, alergiczne, autoimmunologiczne, genetyczne czy wynikające z ekspozycji na czynniki fizyczne lub chemiczne. Zmiany skórne mogą również towarzyszyć niektórym chorobom. Objawy obserwowane w przebiegu dermatoz są zróżnicowane i mogą obejmować przykładowo plamy, grudki, pęcherzyki, krosty czy wysypki. Sposób pielęgnacji chorej skóry zależy od objawów i przyczyn choroby, i wymaga konsultacji lekarskiej.
- Grzybicą można się zarazić, np. na basenie czy przez noszenie używanych butów. Ta choroba skóry powoduje swędzenie, zaczerwienienie, łuszczenie się skóry, a także pękanie paznokci.
- Choroby pasożytnicze — mimo że nie są schorzeniem typowo dermatologicznym, to np. świerzb i wszawica charakteryzują się intensywnym świądem i podrażnieniem skóry, co spowodowane jest obecnością pasożytów.
- Osutki polekowe — wystąpienie wysypki i plam na skórze w reakcji na niektóre leki.
- Bielactwo — objawia się powstawaniem białych plam na skutek utraty pigmentu w skórze. Przyczyną są zaburzenia autoimmunologiczne.
- Opryszczkę wywołuje wirus, który wywołuje wykwity, m.in. na skórze, w postaci pęcherzyków wypełnionych płynem, które pękają i tworzą strupy.
- Czyrak jest wynikiem zakażenia bakteryjnego. Objawia się bolesnym, czerwonym guzkiem wypełnionym ropą.
- Liszajec zakaźny jest chorobą skóry zaliczaną do bakteryjnych. Liszaj najczęściej obejmuje skórę wokół nosa i ust, tworzy pęcherzyki i strupy.
- Pokrzywka —to swędzące, czerwone bąble na skórze, które mogą szybko pojawiać się i znikać. Przyczyną są reakcje alergiczne (niekiedy pokrzywka utożsamiana jest z kontaktowym zapaleniem skóry).
- Choroby nowotworowe — takie jak czerniak, rak podstawnokomórkowy i rak kolczystokomórkowy można rozpoznać po znamionach — ich kolorze, kształcie i wielkości.
Jak radzić sobie z różnymi rodzajami chorób skóry?
Łagodzenie objawów różnych dermatoz wymaga indywidualnego podejścia oraz odpowiednich produktów pielęgnacyjnych. Kosmetyki Eau Thermale [IM2] Avène, takie jak linie Cicalfate+ oraz XeraCalm zapewniają wsparcie poprzez regenerację skóry, jej nawilżenie i łagodzenie podrażnień.
- Ważne jest delikatne mycie skóry specjalistycznymi produktami. Łagodne, ale skuteczne oczyszczenie skóry zapewni olejek myjący XeraCalm A.D Cleansing Oil, który nie narusza naturalnej bariery hydrolipidowej skóry, chroni ją przed wysuszeniem i łagodzi podrażnienia.
- Nawilżanie i regeneracja – stosuj kremy nawilżające i odbudowujące naskórek, np. regenerujący krem ochronny z linii Cicalfate+, który bardzo szybko łagodzi uczucie dyskomfortu podrażnionej skóry, wspiera jej odbudowę m.in. dzięki wodzie termalnej Avène.
- Łagodzenie podrażnień — należy sięgnąć po produkty zawierające składniki o działaniu kojącym, zmniejszającym zaczerwienienia i świąd.
Regularna pielęgnacja przy użyciu odpowiednich kosmetyków może znacząco poprawić stan skóry i wspomóc leczenie jej chorób. Cenne może być również skonsultowanie ich wyboru z dermatologiem.
Ocena skóry: jaki sposób pielęgnacji skóry twarzy przyjąć?
Z pomocą naszych ekspertów określ czego naprawdę potrzebuje Twoja skóra a następnie odkryj najbardziej odpowiedni sposób jej pielęgnacji.