„Schodząca skóra z dłoni” — przyczyny pękania i sposoby na pielęgnację zniszczonego naskórka

Schodząca skóra z dłoni, wprawdzie nie jest określeniem medycznym, ale może stanowić problem zdrowotny lub kosmetyczny, dotyczący wielu osób niezależnie od wieku. Jego podłoże może być różne —od chorób skórnych przez sezonowe zmiany klimatyczne aż po niewłaściwą pielęgnację. Czy  pękająca skóra na dłoniach to efekt zbyt suchego powietrza zimą, kontaktu z drażniącymi substancjami czy może objaw poważniejszej choroby?

Przyczyny schodzącej skóry z dłoni — schorzenia dermatologiczne

Suchość skóry na dłoniach z towarzyszącym łuszczeniem się naskórka może być wynikiem różnych schorzeń dermatologicznych, które nie tylko wpływają na wygląd, ale także na poczucie komfortu i zdrowie. Problemy te mogą się nasilać, prowadząc do poważniejszych dolegliwości, jeśli nie są odpowiednio leczone.

  • egzema — powoduje zaczerwienienie, suchość, swędzenie i łuszczenie się skóry; objawia się swędzącymi, czerwonymi plamami, które mogą pękać i sączyć się,
  • łuszczyca — daje podobne objawy do egzemy, z tą różnicą, że tworzy na zaczerwienionej skórze grube, srebrzyste łuski,
  • atopowe zapalenie skóry — powoduje suchość, zaczerwienienie i silny świąd;
  • infekcje grzybicze i bakteryjne — mogą powodować łuszczenie , swędzenie, pękanie skóry, mogą wywoływać zaczerwienienie, obrzęk i zmiany ropne,
  • alergie kontaktowe następują w wyniku kontaktu skóry z alergenami, takimi jak np. nikiel, lateks (często używane w produkcji rękawiczek jednorazowych), perfumy lub detergenty; alergie skórne objawiają się zaczerwienieniem, świądem, pęcherzami i łuszczeniem się skóry w miejscach kontaktu z alergenem.

Sezonowe zmiany klimatyczne a suchość skóry dłoni

Zmieniające się warunki atmosferyczne następujące wraz z daną porą roku mogą być przyczyną schodzenia skóry z dłoni.

Zimne powietrze i niska wilgotność mogą prowadzić do przesuszenia, pęknięć i zaczerwienienia skóry dłoni. Noszenie rękawic i stosowanie intensywnie nawilżających kremów do rąk pomaga chronić skórę przed uszkodzeniami.

Promieniowanie UV i wysoka temperatura mogą powodować odwodnienie skóry, jej łuszczenie i pojawienie się przebarwień. Systematyczne stosowanie kremów z filtrem UV i regularne nawilżanie skóry są kluczowe dla zachowania jej zdrowia.

W przypadku szczególnie suchej i podrażnionej skóry dłoni warto sięgnąć po specjalistyczne produkty, takie jak regenerujący krem do rąk z linii Cicalfate+od Eau Thermale Avène. Krem ten tworzy efekt bariery, intensywnie nawilża i regeneruje skórę, zabezpieczając ją przed czynnikami zewnętrznymi. Jest idealny do codziennej pielęgnacji, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.

Znaczenie pielęgnacji w przypadku schodzącej, pękającej skóry na dłoniach

Niewłaściwa pielęgnacja dłoni może prowadzić do ich przesuszenia, podrażnień i łuszczenia się skóry. Oto najczęstsze błędy, które popełniamy na co dzień:

  • niewłaściwe mycie i suszenie rąk —  używanie zbyt gorącej wody i agresywnych mydeł może uszkadzać barierę ochronną skóry; niedokładne suszenie rąk pozostawia na nich wilgoć, co sprzyja pękaniu skóry,
  • brak nawilżania — tylko regularne nawilżanie może pomóc w utrzymaniu elastyczności i miękkości skóry,
  • częsty kontakt z detergentami, środkami czyszczącymi i innymi substancjami chemicznymi może powodować podrażnienia, alergie i przesuszenie skóry, a nawet tzw. wyprysk kontaktowy

Kiedy udać się do dermatologa z suchą i popękaną skórą na dłoniach?

Jeśli schodzącej skórze dłoni towarzyszą takie objawy, jak silne zaczerwienienie, obrzęk, ból, uporczywe swędzenie, powstawanie pęcherzy i ich pękanie, należy koniecznie skonsultować się z dermatologiem. Długotrwałe problemy skórne, które nie reagują na standardowe leczenie, wymagają profesjonalnej oceny.

Dermatolog może wykonać specjalistyczne badania, np. mikrobiologiczne, testy alergiczne czy biopsję skóry w celu postawienia diagnozy. Leczenie, w zależności od przyczyny, może obejmować miejscowe i doustne leki przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, antybiotyki, immunosupresanty oraz specjalistyczne kremy i maści.

Cicalfate