Spis treści

Skóra i senescencja

Senescencja to przyjemniejszy termin na określenie mniej przyjemnej rzeczywistości, która dotyczy nas wszystkich: degradacja i starzenie się komórek (a więc również skóry). Jest to naturalny proces fizjologiczny, który powoduje wiotczenie skóry i powstawanie zmarszczek. Czy możemy coś z tym zrobić? O wszystkim Ci opowiemy.

av_anti-age_visage_closeup_pattes-d-oie_1x1_v1 472X472

Czym jest starzejąca się skóra?

Starzenie się skóry stanowi naturalny proces zachodzący w każdej komórce człowieka. Jest to proces genetycznie zaprogramowany. Warto wiedzieć, że na starzenie się skóry duży wpływ mają również czynniki zewnętrzne, takie jak promienie słoneczne. Co to właściwie oznacza? Jakie są widzialne i niewidzialne oznaki tego procesu? Czy można wpływać na czynniki zewnętrzne? (Spoiler: tak, można).

Zrozumienie procesu starzenia się skóry

Senescencja: zmiany wewnątrz, które uwidaczniają się na zewnątrz

Wraz z upływem czasu „naturalne” mechanizmy odpowiedzialne za utrzymanie skóry w dobrym stanie ulegają osłabieniu. Produkuje ona mniej sebum, maleje liczba melanocytów (komórek, które odpowiadają za pigmentację skóry), spowalnia proces odnowy komórkowej, zmniejsza się ilość kolagenu i kwasu hialuronowego, które wzmacniają strukturę skóry. 
Widoczne konsekwencje procesu starzenia się to na początku zmarszczki i cienkie linie, którym towarzyszy utrata blasku i elastyczności skóry. Następnie zmarszczki pogłębiają się, a skóra traci jędrność. W końcu traci objętość i gęstość oraz staje się bardziej wrażliwa. Krótko mówiąc: podobnie jak Ty, Twoja skóra ma wiele żyć. I choć nie da się zapobiec całkowicie temu naturalnemu zjawisku, można spowolnić proces starzenia się skóry, wprowadzając nowe nawyki.
Jak powstają zmarszczki?

av_anti-age_visage_quiquagenaire_closeup_pattes-d-oie_1x1_v1 472X472

PRZYJAZNE (I FACHOWE) PORADY Jakie są czynniki przyspieszające starzenie się skóry? 

Są to czynniki zewnętrzne, związane głównie z naszym stylem życia. Jeśli nadmiernie wystawiasz się na działanie promieni słonecznych bez odpowiedniej ochrony, słońce staje się najgorszym wrogiem Twojej skóry. Jest to główna przyczyna nowotworów skóry, a także czynnik przyspieszający starzenie się naskórka. Na przykład zmarszczki na dekolcie są najczęściej spowodowane działaniem promieni słonecznych. Zanieczyszczenia atmosferyczne również odgrywają rolę w procesie starzenia się, ponieważ osłabiają warstwę hydrolipidową, która chroni skórę. Szczególnie szkodliwy jest również tytoń, nie tylko dla organizmu, ale także dla skóry. Jest to związane z koktajlem substancji toksycznych, które niszczą fundamenty struktury skóry właściwej, takie jak kolagen. 

Dowiedz się więcej

NAWILŻAJ, ABY SPOWOLNIĆ STARZENIE SIĘ SKÓRY

Aby chronić skórę przed tymi szkodliwymi czynnikami, konieczne jest codzienne nawilżanie.

W ciągu dnia

Nawilżanie, wygładzanie, napinanie i ożywianie – oto Twoje codzienne cele. Wybierz produkty do pielęgnacji na dzień, które łączą w sobie składniki aktywne zdolne do realizacji tych zadań i nie powodują uszczerbku dla komfortu Twojej skóry. Stosowane po serum, krem lub emulsja „liftingują” skórę, nie zamrażając rysów twarzy. 
Drobna rada: jeśli przebywasz na słońcu, nie zapominaj o dodaniu do swojej pielęgnacji ochrony przeciwsłonecznej. 

 

W nocy

Podczas snu Twoja skóra pracuje. Aby pomóc jej zregenerować się jeszcze lepiej, wybierz produkt pielęgnacyjny w postaci delikatnego balsamu o właściwościach wygładzających. Połącz go z aplikacją serum. Pozwoli to uzyskać lepszą skuteczność oraz świeżą i wypoczętą cerę o poranku!

Z tej samej gamy

NASZE ROZWIĄZANIA PRZECIWDZIAŁAJĄCE STARZENIU SIĘ SKÓRY

Produkty do pielęgnacji skóry Eau Thermale Avène redukujące oznaki starzenia się skóry

A-OXitive Antyoksydacyjne serum ochronne

A-OXitive Antyoksydacyjne serum ochronne

Wygładza - Nawilża - Ujędrnia

DermAbsolu DZIEŃ modelujący owal twarzy krem na dzień

DermAbsolu DZIEŃ modelujący owal twar...

Regeneruje - Przywraca gęstość - Poprawia owal twarzy

powrót do góry