- Twoja skóra
- Twarz
-
CIAŁO
- Słońce
- Dziecko
- Makijaż
-
Marka
Dar łagodzenia
-
Wysypka jest częścią żywej, uszkodzonej i odbudowującej się skóry. Nasza skóra działa jak tarcza ochronna przed światem zewnętrznym. Każdego dnia chroni nas przed wieloma różnymi czynnikami drażniącymi. Czasami jednak, niektóre czynniki są w stanie zmienić barierę ochronną skóry i wywołać stany zapalne.
Zaczerwienienie, obrzęk, plamy, pieczenie, uczucie ściągnięcia, swędzenie... Wysypka występuje w wielu postaciach i może pojawić się w różnych partiach ciała, w tym w miejscach najbardziej intymnych. Podstawą odpowiedniego leczenia wysypki jest określenie jej przyczyny. Twoja skóra Cię potrzebuje: podaj jej pomocną dłoń, dając jej ukojenie i wspomagając jej regenerację...
Zaczerwienienie na twarzy, plamy na rękach, wypryski między palcami lub w kąciku oka... Kiedy skóra woła o pomoc, w sposób naturalny staramy się znaleźć przyczynę zaistniałego problemu. Czasem również zadajemy sobie pytanie: czy to alergia, czy „tylko” wysypka?
Zasadniczo, wysypka występuje znacznie częściej niż prawdziwa alergia skórna. Ma ona charakter miejscowego zapalenia w obszarze kontaktu z czynnikiem drażniącym.
Alergia natomiast jest reakcją immunologiczną (na alergen). Na skórze pojawiają się charakterystyczne objawy: czerwone plamy z małymi pęcherzykami wypryskowymi, silne swędzenie, obrzęk połączony z sączeniem, którym czasami towarzyszy intensywny świąd.
W przypadku reakcji alergicznych, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Lekarz może skierować Cię do dermatologa lub alergologa, który przeprowadzi testy alergiczne i określi substancję, która powoduje reakcję Twojej skóry.
„Wysypka występująca u mnie na twarzy miała ogromny wpływ na moje zdrowie psychiczne i pewność siebie. Z tego powodu stałam się również bardzo „drażliwa”! Odkąd znalazłam jej przyczynę i zmieniłam sposób pielęgnacji skóry, już nawet o tym nie myślę”.
Najczęściej występującą postacią wysypki jest podrażnienie kontaktowe („Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia”). Tego rodzaju wysypka może się pojawić w wyniku wielokrotnego ocierania się ubrania o brodę, tarcia uda o udo o, pocenia się podczas aktywności fizycznej, reakcji na źle tolerowany produkt (krem, detergent itp.), a także z powodu drobnych codziennych urazów... Jest tak wiele okazji do kontaktu z substancjami drażniącymi! Jak w kilku prostych krokach ukoić podrażnioną skórę? Z nami dowiesz się wszystkiego!
Aj... Musi Ci być ciężko, kiedy widzisz, że pupa Twojego dziecka jest cała czerwona i obolała. Ale nie ma powodu do paniki. Pieluszkowe zapalenie skóry jest łagodną wysypką, która zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku dni, pod warunkiem szybkiego podjęcia odpowiednich kroków.
Opryszczka, ospa wietrzna, półpasiec, liszajec... Wysypka może być wywołana infekcją wirusową, bakteryjną lub grzybiczą, co ma często miejsce w przypadku infekcji narządów płciowych. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Plamy, zaczerwienienie, swędzenie... Czy masz nawracającą wysypkę, która zaczyna wymagać zbyt wiele uwagi w Twoim codziennym życiu? Może to być przewlekła choroba skóry, taka jak łuszczyca lub egzema. Na szczęście istnieje wiele sposobów ukojenia skóry.
Przeczytaj nasze porady dotyczące postępowania w przypadku łuszczycy i egzemy
Dbaj o swoją skórę, wybierając produkty o optymalnej tolerancji, przeznaczone do skóry wrażliwej (te z minimalną ilością składników) i unikając zewnętrznych czynników drażniących (takich jak zimno, ciepło, wiatr i słońce). Zwróć również uwagę na potencjalne czynniki związane ze stylem życia: wyeliminuj czynniki powodujące stres, takie jak palenie papierosów, alkohol, niektóre rodzaje pokarmów i oczywiście... Sam stres.
Jak widać, istnieje wiele przyczyn powodujących pojawienie się wysypki. Oczywiste jest zatem, że istnieje również wiele sposobów radzenia sobie z tym problemem... Zasadniczo jednak, przestrzegając kilku podstawowych kroków będziesz w stanie pozbyć się większości rodzajów wysypki. Czas na uspokojenie?
Wszystko, co musisz wiedzieć o postępowaniu w przypadku zwykłej wysypki na skórze
Maseczki, zmiana stylu życia, stres... Twoja skóra jest na pierwszej linii frontu. W tych zupełnie nowych dla nas okolicznościach może pojawić się wysypka. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci ukoić i pielęgnować skórę.
Jak dbać o skórę podczas pandemii COVID-19
Tak, stres może być przyczyną wysypki, zwłaszcza u osób, które są na niego podatne. Stres wpływa negatywnie na odporność naszej skóry, sprawiając, że staje się ona bardziej delikatna i mniej zdolna do odnowy. Może być bezpośrednią przyczyną egzemy, łuszczycy, trądziku i innych schorzeń. Jakie jest rozwiązanie? Poznaj sposoby radzenia sobie ze stresem i poczuj się lepiej we własnej skórze.
Większość typowych przypadków wysypki jest związana z kontaktem z czynnikiem drażniącym (tarcie, zimno, wiatr, słońce, reakcja na dany produkt itp.) Jednak niektóre wysypki mogą być wywołane infekcją wirusową, bakteryjną lub grzybiczą i wymagać leczenia farmakologicznego. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Wszystko, co musisz wiedzieć o przyczynach wysypki
Postępowanie w przypadku wysypki jest uzależnione od przyczyny samego problemu. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na złagodzenie stanu zapalnego skóry: zidentyfikuj czynnik drażniący i wyeliminuj go (to będzie Twoja „misja”!), stosuj łagodne środki myjące niezawierające mydła i nakładaj krem regenerujący.
Wszystko, co musisz wiedzieć o sposobach radzenia sobie z wysypką.
Postępowanie w przypadku wysypki w okolicy odbytu jest uzależnione od jej przyczyny. Podstawą jest oczywiście właściwa higiena: po każdym wypróżnieniu należy delikatnie oczyścić okolicę wodą lub łagodnym środkiem bez mydła, a następnie dokładnie osuszyć. Można również stosować kremy pielęgnacyjne o działaniu kojącym. W przypadku utrzymywania się lub nasilenia objawów należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.
Zdecydowanie zaleca się konsultację z lekarzem w celu ustalenia przyczyny wysypki. Wysypka w okolicach intymnych może być związana z infekcją bakteryjną, grzybiczą lub wirusową. Wówczas wymaga ona leczenia. W przypadku niektórych infekcji zapalnych, takich jak zapalenie sromu (vulvitis) lub żołędzi (balanitis), można również wybrać kurację łączącą miedź i cynk o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym.
Najprościej mówiąc, pieluszkowe zapalenie skóry to rodzaj wysypki wywołanej gromadzeniem się wilgoci i tworzeniem się kwaśnego środowiska w okolicy pieluszkowej (z powodu stosowania pieluszek). Aby tego uniknąć, konieczne jest regularne przewijanie dziecka. Co zrobić, jeśli wysypka jednak się pojawi? Stosuj delikatne kremy o działaniu łagodzącym i regenerującym, które przyniosą ukojenie dla skóry Twojego dziecka.
Najnowsze informacje na temat pieluszkowego zapalenia skóry
Odkąd odkryłam ten produkt, nie mogę się bez niego obejść. Po pozbyciu się nieestetycznego dużego pryszcza, moja skóra zregenerowała się i odzyskała dawną jędrność.