Wysypka skórna – wyjaśnienie
Wysypka skórna – wyjaśnienie
Wysypka skórna – wyjaśnienie
Wysypka jest częścią żywej, uszkodzonej i odbudowującej się skóry. Nasza skóra działa jak tarcza ochronna przed światem zewnętrznym. Każdego dnia chroni nas przed wieloma różnymi czynnikami drażniącymi. Czasami jednak, niektóre czynniki są w stanie zmienić barierę ochronną skóry i wywołać stany zapalne.
Zaczerwienienie, obrzęk, plamy, pieczenie, uczucie ściągnięcia, swędzenie... Wysypka występuje w wielu postaciach i może pojawić się w różnych partiach ciała, w tym w miejscach najbardziej intymnych. Podstawą odpowiedniego leczenia wysypki jest określenie jej przyczyny. Twoja skóra Cię potrzebuje: podaj jej pomocną dłoń, dając jej ukojenie i wspomagając jej regenerację...
Jak odróżnić wysypkę od alergii?
Zaczerwienienie na twarzy, plamy na rękach, wypryski między palcami lub w kąciku oka... Kiedy skóra woła o pomoc, w sposób naturalny staramy się znaleźć przyczynę zaistniałego problemu. Czasem również zadajemy sobie pytanie: czy to alergia, czy „tylko” wysypka?
Zasadniczo, wysypka występuje znacznie częściej niż prawdziwa alergia skórna. Ma ona charakter miejscowego zapalenia w obszarze kontaktu z czynnikiem drażniącym.
Alergia natomiast jest reakcją immunologiczną (na alergen). Na skórze pojawiają się charakterystyczne objawy: czerwone plamy z małymi pęcherzykami wypryskowymi, silne swędzenie, obrzęk połączony z sączeniem, którym czasami towarzyszy intensywny świąd.
W przypadku reakcji alergicznych, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Lekarz może skierować Cię do dermatologa lub alergologa, który przeprowadzi testy alergiczne i określi substancję, która powoduje reakcję Twojej skóry.
„Wysypka występująca u mnie na twarzy miała ogromny wpływ na moje zdrowie psychiczne i pewność siebie. Z tego powodu stałam się również bardzo „drażliwa”! Odkąd znalazłam jej przyczynę i zmieniłam sposób pielęgnacji skóry, już nawet o tym nie myślę”.
Podrażnienia kontaktowe: najczęstsza postać wysypki
Najczęściej występującą postacią wysypki jest podrażnienie kontaktowe („Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia”). Tego rodzaju wysypka może się pojawić w wyniku wielokrotnego ocierania się ubrania o brodę, tarcia uda o udo o, pocenia się podczas aktywności fizycznej, reakcji na źle tolerowany produkt (krem, detergent itp.), a także z powodu drobnych codziennych urazów... Jest tak wiele okazji do kontaktu z substancjami drażniącymi! Jak w kilku prostych krokach ukoić podrażnioną skórę? Z nami dowiesz się wszystkiego!
SOS dla podrażnionej pupy dziecka
Aj... Musi Ci być ciężko, kiedy widzisz, że pupa Twojego dziecka jest cała czerwona i obolała. Ale nie ma powodu do paniki. Pieluszkowe zapalenie skóry jest łagodną wysypką, która zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku dni, pod warunkiem szybkiego podjęcia odpowiednich kroków.
Wysypka zakaźna: kluczem do sukcesu jest czujność
Opryszczka, ospa wietrzna, półpasiec, liszajec... Wysypka może być wywołana infekcją wirusową, bakteryjną lub grzybiczą, co ma często miejsce w przypadku infekcji narządów płciowych. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
A jeśli jest to choroba skóry?
Plamy, zaczerwienienie, swędzenie... Czy masz nawracającą wysypkę, która zaczyna wymagać zbyt wiele uwagi w Twoim codziennym życiu? Może to być przewlekła choroba skóry, taka jak łuszczyca lub egzema. Na szczęście istnieje wiele sposobów ukojenia skóry.
Przeczytaj nasze porady dotyczące postępowania w przypadku łuszczycy i egzemy
PRZYDATNE PORADY NASZYCH EKSPERTÓW
Dbaj o swoją skórę, wybierając produkty o optymalnej tolerancji, przeznaczone do skóry wrażliwej (te z minimalną ilością składników) i unikając zewnętrznych czynników drażniących (takich jak zimno, ciepło, wiatr i słońce). Zwróć również uwagę na potencjalne czynniki związane ze stylem życia: wyeliminuj czynniki powodujące stres, takie jak palenie papierosów, alkohol, niektóre rodzaje pokarmów i oczywiście... Sam stres.
Porady dotyczące postępowania w przypadku wysypki
Jak widać, istnieje wiele przyczyn powodujących pojawienie się wysypki. Oczywiste jest zatem, że istnieje również wiele sposobów radzenia sobie z tym problemem... Zasadniczo jednak, przestrzegając kilku podstawowych kroków będziesz w stanie pozbyć się większości rodzajów wysypki. Czas na uspokojenie?
- Pozwól skórze odpocząć poprzez zaprzestanie stosowania wszelkich podejrzanych produktów.
- Oczyszczaj skórę produktem o pH dostosowanym do potrzeb skóry.
- Aby pomóc skórze się zregenerować zastosuj odpowiedni produkt pielęgnacyjny, który Twoja skóra dobrze toleruje.
- Chroń swoją skórę przed słońcem, stosując krem ochronny o bardzo wysokim SPF.
Wszystko, co musisz wiedzieć o postępowaniu w przypadku zwykłej wysypki na skórze
Skóra a COVID-19: porozmawiajmy o tym
Maseczki, zmiana stylu życia, stres... Twoja skóra jest na pierwszej linii frontu. W tych zupełnie nowych dla nas okolicznościach może pojawić się wysypka. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci ukoić i pielęgnować skórę.
Jak dbać o skórę podczas pandemii COVID-19
NASZE SPOSOBY NA REGENERACJĘ SKÓRY
Niezbędne produkty , które regenerują, koją i oczyszczają wrażliwą i podrażnioną skórę, przeznaczone dla całej rodziny.
ODPOWIADAMY NA TWOJE PYTANIA
Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci odróżnić fakty od fikcji.
Tak, stres może być przyczyną wysypki, zwłaszcza u osób, które są na niego podatne. Stres wpływa negatywnie na odporność naszej skóry, sprawiając, że staje się ona bardziej delikatna i mniej zdolna do odnowy. Może być bezpośrednią przyczyną egzemy, łuszczycy, trądziku i innych schorzeń. Jakie jest rozwiązanie? Poznaj sposoby radzenia sobie ze stresem i poczuj się lepiej we własnej skórze.
Większość typowych przypadków wysypki jest związana z kontaktem z czynnikiem drażniącym (tarcie, zimno, wiatr, słońce, reakcja na dany produkt itp.) Jednak niektóre wysypki mogą być wywołane infekcją wirusową, bakteryjną lub grzybiczą i wymagać leczenia farmakologicznego. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Wszystko, co musisz wiedzieć o przyczynach wysypki
Postępowanie w przypadku wysypki jest uzależnione od przyczyny samego problemu. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na złagodzenie stanu zapalnego skóry: zidentyfikuj czynnik drażniący i wyeliminuj go (to będzie Twoja „misja”!), stosuj łagodne środki myjące niezawierające mydła i nakładaj krem regenerujący.
Wszystko, co musisz wiedzieć o sposobach radzenia sobie z wysypką.
Postępowanie w przypadku wysypki w okolicy odbytu jest uzależnione od jej przyczyny. Podstawą jest oczywiście właściwa higiena: po każdym wypróżnieniu należy delikatnie oczyścić okolicę wodą lub łagodnym środkiem bez mydła, a następnie dokładnie osuszyć. Można również stosować kremy pielęgnacyjne o działaniu kojącym. W przypadku utrzymywania się lub nasilenia objawów należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.
Zdecydowanie zaleca się konsultację z lekarzem w celu ustalenia przyczyny wysypki. Wysypka w okolicach intymnych może być związana z infekcją bakteryjną, grzybiczą lub wirusową. Wówczas wymaga ona leczenia. W przypadku niektórych infekcji zapalnych, takich jak zapalenie sromu (vulvitis) lub żołędzi (balanitis), można również wybrać kurację łączącą miedź i cynk o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym.
Najprościej mówiąc, pieluszkowe zapalenie skóry to rodzaj wysypki wywołanej gromadzeniem się wilgoci i tworzeniem się kwaśnego środowiska w okolicy pieluszkowej (z powodu stosowania pieluszek). Aby tego uniknąć, konieczne jest regularne przewijanie dziecka. Co zrobić, jeśli wysypka jednak się pojawi? Stosuj delikatne kremy o działaniu łagodzącym i regenerującym, które przyniosą ukojenie dla skóry Twojego dziecka.
Najnowsze informacje na temat pieluszkowego zapalenia skóry
WIĘCEJ: LECZENIE BLIZN
Zadrapanie na kolanie, skaleczenie na palcu, oparzenie dłoni, zadrapanie na twarzy... Wszyscy dobrze znamy te drobne urazy, z którymi często spotykamy się w codziennym życiu! Ale czy wiesz, jak prawidłowo o nie dbać, aby uniknąć sytuacji, w której na skórze pozostaną widoczne ślady przebytego urazu? Wskazówki, triki i wiele więcej... Z nami dowiesz się, jak sprawić, aby blizny goiły się prawidłowo.- Pieluszkowe zapalenie skóryPieluszkowe zapalenie skóry
- Blizny po ospie wietrznejBlizny po ospie wietrznej
- Codzienne podrażnieniaCodzienne podrażnienia
NEWSLETTER
Jesteśmy tutaj, aby pomóc Twojej skórze!
Przeczytaj nasze wskazówki, jak dbać o skórę na co dzień.
Ocena skóry: jaki sposób pielęgnacji skóry twarzy przyjąć?
Z pomocą naszych ekspertów określ czego naprawdę potrzebuje Twoja skóra a następnie odkryj najbardziej odpowiedni sposób jej pielęgnacji.