Jak przebiega gojenie się ran

Kiedy Twoja skóra zostaje uszkodzona, automatycznie rozpoczyna się naturalny, 3-etapowy proces jej regeneracji: formowanie się blizny. 

Proces ten zaczyna się od fazy „zapalnej” trwającej od 2 do 7 dni, w której uruchomione zostają procesy obronne organizmu: podczas tej fazy skóra będzie zaczerwieniona i ciepła.   Kolejnym etapem jest aktywacja komórek mająca na celu zasklepienie rany za pomocą nowej tkanki (faza „proliferacji”). Po około 15 dniach blizna wchodzi w fazę „modelowania (przebudowy) naskórka”, która może trwać nawet do 2 lat!

Jeśli uszkodzenia są powierzchowne, skóra może się całkowicie zregenerować. Głębsze rany często pozostawiają blizny. Wciąż jednak możesz podjąć działania wspomagające gojenie się rany.

av_votre-peau_cicatrisation_processus_schema test
av_votre-peau_cicatrisation_types-cicatrices_4x5_473x590

Rozpoznaj rodzaj blizny, aby wiedzieć lepiej, jak z nią postępować

Istnieje wiele rodzajów blizn. Jeśli potrafisz określić rodzaj swojej blizny, łatwo wdrożysz odpowiednie dobre nawyki i dobierzesz odpowiedni sposób pielęgnacji. 

PŁASKA LUB BIAŁA – Jest to najczęściej występujący rodzaj blizny. Gładkie i dyskretne, z czasem bledną aż stają się prawie niewidoczne.

PRZEROSTOWA – W miejscu pierwotnej zmiany występuje obrzęk i zaczerwienienie, ten typ blizny może powodować swędzenie i ból. W przypadku tego rodzaju blizn zalecane jest wdrożenie dobrych nawyków pielęgnacyjnych.

 

KELOIDOWA (BLIZNOWIEC) – Czerwone, obrzęknięte i często bolesne, ten rodzaj blizn objawia się rozrostem tkanki wokół pierwotnej rany. W leczeniu tego rodzaju blizn stosuje się odpowiednie leki, a w niektórych przypadkach wymagana jest interwencja chirurga. 

ATROFICZNA – Pozostałości po ciężkim trądziku lub ospie wietrznej, ma najczęściej okrągły lub owalny kształt i jest lekko zapadnięta lub wklęsła. W przypadku tego rodzaju blizn najlepszym lekarstwem jest zapobieganie ich powstawaniu. 

Wszystko, co musisz wiedzieć o prawidłowym gojeniu się blizn

„Ta blizna stała się częścią mnie. Wolałabym żyć bez niej, to jasne! Ale dzięki zastosowanym przeze mnie zabiegom pielęgnacyjnym, zmniejszyła się. Jest częścią mnie i teraz ją akceptuję”.

Julia38 lat

Złota zasada prawidłowego gojenia się blizn: szybkie działanie

Poważny upadek na rowerze, nóż, który nieopatrznie wyślizgnął się z dłoni, zakażona rana, zabieg chirurgiczny... Na skórze pozostają ślady wszystkich naszych doświadczeń. 

Niektóre blizny z czasem zanikają, inne utrzymują się na naszej skórze o wiele dłużej. Czasami trudno je zaakceptować. Aby blizna nie stała się Twoim życiowym problemem, musisz działać szybko, zwracają baczną uwagę na postępy procesu gojenia. Sposób pielęgnacji rany ma wpływ na późniejszy stan blizny

Jak zapewnić prawidłowe gojenie blizny

Zapobieganie bliznom potrądzikowym

Wszyscy mamy wspomnienia z okresu dojrzewania, o których wolelibyśmy zapomnieć. Ale kiedy niedoskonałości skóry już znikną, czasami pozostawiają po sobie blizny, dając nam powód do dalszej frustracji. Tego rodzaju blizny potrafią utrudnić życie. Najlepszym sposobem na uniknięcie blizn potrądzikowych jest zapobieganie ich powstawaniu. Porozmawiajmy o tym.

Dowiedz się, w jaki sposób nie dopuścić do tworzenia się blizn potrądzikowych

av_votre-peau_cicatrisation_acne_asiatique_jeune-femme_1x1 473x473

Jak dbać o bliznę pooperacyjną

Nie należy lekceważyć fizycznego i psychologicznego wpływu blizny pooperacyjnej. Jak żyć w zgodzie ze swoimi bliznami? Zadbaj o swoją bliznę stosując odpowiednio dobrane produkty w połączeniu z regularnym masażem.

av_votre-peau_cicatrisation_genou_enfant_fille_4x5

Jak poprawić wygląd blizny pooperacyjnej

PRZYDATNE PORADY NASZYCH EKSPERTÓW
 

Blizny + słońce to kiepskie połączenie. Staraj się więc za wszelką cenę unikać takich sytuacji! Jeśli Twoja blizna nie jest przykryta opatrunkiem lub ubraniem, chroń ją za pomocą produktu do opalania o bardzo wysokiej ochronie.

Dobre nawyki, które skutecznie ochronią Cię przed słońcem

av_votre-peau_cicatrisation_varicelle_1x1 473x473

Jak nie dopuścić do powstawania blizn po ospie wietrznej

Ospa wietrzna to powszechnie występująca choroba wieku dziecięcego... I ciężki etap w życiu rodziców, bez dwóch zdań! Trudno jest Ci się przyglądać, jak Twoje dziecko walczy z ciągłym pragnieniem drapania. Tym bardziej, że jak wiadomo rozdrapane pęcherze pozostawiają blizny. Chcesz jakoś temu zaradzić?

Dowiedz się, jak złagodzić swędzenie i wspomóc leczenie ospy wietrznej

Korzyści wynikające z masażu blizn

Uspokój się i zrelaksuj. Czas na masaż! W celu poprawy wyglądu blizny i niedopuszczenia do tworzenia się zrostów, stosuj odpowiednie produkty w połączeniu z delikatnym masażem. Zaczynamy?

Wszystko, co musisz wiedzieć o prawidłowej technice masażu blizn

av_votre-peau_cicatrisation_massage_1x1 473x473

ODPOWIADAMY NA TWOJE PYTANIA

Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci odróżnić fakty od fikcji.

Należy działać szybko, ale ostrożnie i wykonać wszystkie zalecane czynności a. 3 kroki w przypadku drobnych urazów.
1/ Oczyść ranę wodą z delikatnym mydłem.
2/ Stosuj krem gojący co najmniej dwa razy dziennie, aby ukoić, oczyścić i zregenerować skórę.
3/ Chroń swoją skórę przed słońcem stosując krem z bardzo wysoką ochroną przeciwsłoneczną (SPF50+).
Jak zapewnić prawidłowe gojenie się blizny

W przypadku błędów w pielęgnacji nawet zwykły uraz skóry może szybko przemienić się w coś poważniejszego. Należy zwrócić uwagę na oznaki potencjalnej infekcji. Podejrzana wydzielina, nieprzyjemny zapach, uporczywe zaczerwienienie, obrzęk, uczucie gorąca, rosnący ból... To oznaki wskazujące na nieprawidłowy przebieg procesu gojenia. Nie czekaj: bezzwłocznie skonsultuj się z lekarzem specjalistą.

Strup jest oznaką słabego gojenia się blizny. Obecność strupa uniemożliwia skórze samoregenerację. Aby uniknąć takiej sytuacji, można zastosować produkt wzmacniający regenerację skóry.

Jak w wielu innych przypadkach związanych ze skórą i ciałem, głównym rozwiązaniem jest zapobieganie. Najlepszą metodą zapobiegania powstawaniu blizn potrądzikowych jest prawidłowe leczenie trądziku. W przypadku rozdrapania miejsca urazu, możesz również użyć kremu, który wspomoże regenerację i ograniczy ryzyko powstawania śladów.
Jak uniknąć blizn potrądzikowych

Gojenie zależy od rodzaju i wielkości rany, a także od jej lokalizacji. Niektóre obszary ciała goją się gorzej niż inne (skóra na klatce piersiowej, mostku, plecach i w stawach). W grę wchodzi jednak wiele innych czynników: ogólny stan zdrowia, dieta, palenie tytoniu, wiek, typ skóry itp.
Jak zapewnić prawidłowe gojenie się blizny

20-gouttes_logo_eta le don d_apaiser_ft carre

NASZE SPOSOBY NA REGENERACJĘ SKÓRY
Produkty niezbędne do regeneracji, ukojenia i oczyszczania wrażliwej i podrażnionej skóry, przeznaczone dla całej rodziny.
av_cicalfate_repairing-protective-cream_front_40ml_3282770204667

Cicalfate+ Regenerujący krem ochronny

Wyjątkowo skuteczny krem na wszystkie rodzaje problemów skórnych: od suchości i zaczerwienienia po wysypkę – to krem, który musisz mieć w swojej apteczce

Christiane, 69 lat

Odkryj produkt
WIĘCEJ: CODZIENNE PODRAŻNIENIA

WIĘCEJ: CODZIENNE PODRAŻNIENIA

Wszyscy jesteśmy narażeni na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych, które mogą podrażniać naszą skórę, nawet w miejscach najbardziej intymnych. Czujesz swędzenie, szczypanie lub pieczenie? Z nami dowiesz się, jak złagodzić wysypkę i dbać o wrażliwą skórę.
powrót do góry