Spis treści

Zapobieganie pieluszkowemu zapaleniu skóry i sposoby jego leczenia

av_votre-peau_cicatrisation_erytheme-fessier_1x1 473x473

Czym dokładnie jest pieluszkowe zapalenie skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry to wysypka na skórze pośladów u niemowlęcia, która zwykle pojawia się w pierwszym roku życia dziecka.
Jak wiadomo, skóra stanowi barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ale skóra Twojego dziecka jest jeszcze bardzo cienka i delikatna (i przede wszystkim miękka!). Przez cały dzień pupa dziecka jest narażona na wilgoć, ciepło i otarcia od pieluszek. Kolejnymi czynnikami mającymi negatywny wpływ na skórę pośladów jest silne zakwaszenie okolic pieluszkowych wywołane przez stolec i mocz, a czasem również nietolerancja niektórych produktów przez skórę. W rezultacie czasami w okolicy pieluszkowej rozwija się zapalenie skóry. Nie masz jednak powodów do większych zmartwień – dzięki odpowiednio dobranej pielęgnacji szybko pozbędziesz się tego problemu.

Bariera skórna u niemowląt nie jest jeszcze w pełni wykształcona. Dlatego trzeba być bardzo ostrożnym. Jeśli po kilku dniach pieluszkowe zapalenie skóry nie ustąpi lub jeśli masz wątpliwości co do ewentualnej wtórnej infekcji, koniecznie zasięgnij porady lekarza.

Jak należy postępować w przypadku pieluszkowego zapalenia skóry?

Jak rozpoznać pieluszkowe zapalenie skóry? Pieluszkowe zapalenie skóry objawia się jako suche lub sączące się zaczerwienienie, plamy lub małe krostki na pośladkach, udach i genitaliach. Zainfekowany obszar może być również ciepły w dotyku. Jak pewnie się domyślasz, Twoje dziecko odczuwa ból i ma prawo być nerwowe i marudne. Jeśli podejmiesz odpowiednie kroki, objawy zwykle ustępują w ciągu kilku dni. Zaczynamy?

Pielęgnacja pupy dziecka: instrukcja postępowania

  • Umyj pośladki łagodnym preparatem o fizjologicznym pH i dokładnie je osusz.
  • Uzupełnij pielęgnację lekką mgiełką wody termalnej, aby lepiej ukoić skórę.
  • Nałóż krem kojący i regenerujący. W przypadku sączącej się, plamistej wysypki wybierz formułę wysuszającą. 
  • Przewietrz skórę malucha! Zapewnij dostęp powietrza do jak największej powierzchni skóry pośladków Twojego dziecka. Twój maluch będzie zachwycony!
av_votre-peau_cicatrisation_fesses_bebe_mode-d-emploi_1x1 473x473

Jak nakładać krem?

Oto kilka porad natury technicznej!

1. Musisz zachować nieskazitelną higienę!
Pieluszkowe zapalenie skóry ma łagodny przebieg, ale trzeba pamiętać, że jest to zmiana skórna. Aby uniknąć ryzyka infekcji, przed zmianą pieluchy i nałożeniem kremu należy starannie umyć ręce. Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia i jesteś w ciągłym ruchu i zdarza Ci się przewijać dziecko na ławce w parku lub na tylnym siedzeniu samochodu, rozważ użycie żelu z alkoholem przeznaczonego dodo dezynfekcji rąk.

2. Delikatnie nałóż krem.
Twoje dziecko odczuwa ból, a ty nie chcesz go pogłębiać. Dlatego obchodź się z pupą Twojego malucha w sposób delikatny! Nałóż krem na czystą skórę i wmasuj go okrężnymi ruchami.

PRZYDATNE PORADY NASZYCH EKSPERTÓW

A co z zasadą „zapobiegać zamiast leczyć”?

Jak zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry? Jeśli jednak uda Ci się zapobiec stanowi zapalnemu (i uniknąć kilku nieprzespanych nocy!), będzie to z pewnością z korzyścią dla Ciebie i Twojego dziecka. 

  • Kup odpowiedni rozmiar pieluszek i nie zakładaj ich zbyt ciasno, aby zapewnić stały dostęp powietrza do skóry.
  • Zmieniaj pieluszkę tak często, jak to możliwe, aby uniknąć maceracji.
  • Przy każdej zmianie pieluszki należy oczyścić pośladki bardzo delikatnym produktem bez mydła (zawsze od przodu do tyłu w przypadku dziewczynki). Osusz dokładnie pośladki i fałdy skórne metodą delikatnego wklepywania. 
  • Jako środek zapobiegawczy, po każdej zmianie pieluszki zastosuj krem ochronny.
Z tej samej gamy

NASZE SPOSOBY NA REGENERACJĘ SKÓRY

Produkty niezbędne do regeneracji, ukojenia i oczyszczania wrażliwej i podrażnionej skóry, przeznaczone dla całej rodziny.

Cicalfate+ Osuszający Spray Regenerujący

Cicalfate+ Osuszający Spray Regenerujący

Regeneruje - Osusza - Oczyszcza

Cicalfate+ Regenerujący krem ochronny

Cicalfate+ Regenerujący krem ochronny

Łagodzi - Regeneruje - Oczyszcza

Cicalfate+ Żel na blizny

Cicalfate+ Żel na blizny

Łagodzi - Zmniejsza widoczność blizn - Redukuje blizny

Cicalfate regenerujący krem do RĄK – efekt bariery

Cicalfate regenerujący krem do RĄK –...

Nawilża - Chroni - Regeneruje

powrót do góry