Spis treści

Jak rozpoznać i leczyć ospę wietrzną

av_votre-peau_cicatrisation_varicelle_essentiel_1x1 473x473

Ospa wietrzna: Podstawy
 

Ospa wietrzna jest łagodną, ale wysoce zakaźną chorobą wywoływaną przez wirus VZV (wirus ospy wietrznej i półpaśca, ang. varicella-zoster virus). Około 90% infekcji występuje u dzieci w wieku od 3 miesięcy do 10 lat. Po trwającym od 1 do 2 tygodni bezobjawowym okresie inkubacji, pojawiają się pierwsze objawy, które nie są specyficzne. Po kilku dniach stają się BARDZO łatwe do rozpoznania:   na ciele pojawiają się małe pęcherzyki, którym towarzyszy silny świąd. Ospa wietrzna jest chorobą, której się nie leczy, a jedynie łagodzi objawy, w tym swędzenie. Dodatkowo stosuje się środki zapobiegające zakażeniom, które mogą prowadzić do powstawania blizn. 

Blizny po ospie wietrznej to nieestetyczne ślady będące powikłaniem po tej chorobie stanowią poważny problem, zwłaszcza jeśli występują w bardziej wyeksponowanych miejscach, takich jak twarz. Należy zatem zwrócić szczególną uwagę na prawidłową pielęgnację miejsc, w których doszło do rozdrapania krostek lub pęcherzyków, aby nie dopuścić do wtórnego zakażenia, które pozostawia na skórze ślady w postaci blizn.

Jak rozpoznać ospę wietrzną

Twoje dziecko jest zmęczone, marudne, a jego ciało pokrywają drobne pęcherzyki... Czy to może być ospa wietrzna? Zaczyna się od małych czerwonych plamek, które często pojawiają się najpierw na klatce piersiowej lub na szyi, a następnie rozprzestrzeniają się na całe ciało. Następnie plamki te przekształcają się w drobne pęcherzyki wypełnione płynem, które zwykle wysychają w ciągu 48 godzin, tworząc czerwono-czarny strupek. Pamiętaj: zdrapanie strupka zwiększa ryzyko powstania blizn

Jak należy postępować w przypadku ospy wietrznej?

 1. Umyj skórę dziecka, stosując łagodne mydło o fizjologicznym pH. 
   
 2. Osusz pęcherze, stosując środki o działaniu wysuszającym, aby przyspieszyć regenerację.
   
 3. Zapewnij regenerację skóry w miejscu wysuszonych pęcherzy, smarując ją odpowiednim środkiem, który zapobiegnie powstawaniu blizn.
av_votre-peau_cicatrisation_varicelle_reconnaitre_soigner_1x1 473x473

Czy jest coś, czego należy unikać?

Tak!

1- Nie pogarszaj stanu wykwitów skórnych
- Nie stosuj na zmiany środków antyseptycznych. Ich stosowanie zwiększa ryzyko rozwoju alergicznego lub kontaktowego zapalenia skóry, co w konsekwencji może przyczynić się do opóźnienia procesu gojenia się blizn.
- Nie narażaj dziecka na nadmierną ekspozycję na słońce. Promienie UV uniemożliwiają prawidłowe gojenie się ran. W przypadku ekspozycji, należy chronić skórę kremem przeciwsłonecznym o bardzo wysokiej ochronie (SPF50+).

2- Nie ogłaszaj zwycięstwa zbyt szybko.
Można spodziewać się 2 lub 3 fal wysypki. Jeśli niektóre pęcherze wysychają, podczas gdy inne wciąż się pojawiają, oznacza to, że infekcja jeszcze się nie skończyła – i nadal istnieje ryzyko zakażenia. Zachowaj cierpliwość!

PRZYDATNE PORADY NASZYCH EKSPERTÓW

Pomocy! Wszystko mnie swędzi!

Skóra mnie swędzi. Naprawdę bardzo swędzi... Świąd jest NIE DO WYTRZYMANIA. Uważaj – rozdrapany pęcherz może pozostawić bliznę na całe życie. Przeczytaj nasze porady i wskazówki, które pomogą Twojemu dziecku znaleźć ulgę i ograniczyć drapanie.

 • Obetnij dziecku paznokcie na krótko, aby zminimalizować ryzyko głębszych zadrapań i wtórnego zakażenia bakteryjnego wykwitów. 
 • Dopilnuj, aby dziecko regularnie myło ręce.
 • Raz lub dwa razy dziennie rób dziecku bardzo krótkie kąpiele lub prysznic, myjąc skórę letnią wodą z dodatkiem mydła dermatologicznego w płynie. 
 • W miarę możliwości chroń skórę przed potem, który wzmaga swędzenie.
 • Wybieraj luźne ubrania, aby uniknąć pocierania odzieży o skórę.
Z tej samej gamy

NASZE SPOSOBY NA REGENERACJĘ SKÓRY

Produkty niezbędne do regeneracji, ukojenia i oczyszczania wrażliwej i podrażnionej skóry, przeznaczone dla całej rodziny.

Cicalfate+ Osuszający Spray Regenerujący

Cicalfate+ Osuszający Spray Regenerujący

Regeneruje - Osusza - Oczyszcza

Cicalfate+ Regenerujący krem ochronny

Cicalfate+ Regenerujący krem ochronny

Łagodzi - Regeneruje - Oczyszcza

Cicalfate+ Żel na blizny

Cicalfate+ Żel na blizny

Łagodzi - Zmniejsza widoczność blizn - Reduces scars

Cicalfate regenerujący krem do RĄK – efekt bariery

Cicalfate regenerujący krem do RĄK – efekt bariery

Nawilża - Chroni - Regeneruje

Cicalfate Regenerujący balsam do ust

Cicalfate Regenerujący balsam do ust

Odżywia - Chroni - Regeneruje

powrót do góry