Spis treści

Odwodniona skóra: znaki ostrzegawcze

Sucha czy odwodniona? Rozróżnienie jest ważne, bo o ile skóra sucha potrzebuje odżywienia, to skóra odwodniona również - ale przede wszystkim potrzebuje ona wody! Oto kilka wskazówek, jak je odróżnić i zapewnić skórze odwodnionej odpowiednią pielęgnację.

Skóra odwodniona: spragniona skóra, która nie jest już w stanie skutecznie zatrzymywać nawilżenia

Podstawowa różnica między skórą suchą a odwodnioną polega na tym, że skóra sucha jest stale sucha, natomiast skóra odwodniona jest sucha tylko czasami. Ten tymczasowy stan może dotyczyć wszystkich typów skóry: tłustej, mieszanej, normalnej lub suchej. Okresy, w których skóra jest najbardziej narażona na odwodnienie, to okresy wstrząsów hormonalnych i zmian sezonowych. Latem i zimą skóra jest szczególnie podatna na odwodnienie: zimno, wiatr i słońce uszkadzają warstwę hydrolipidową naskórka, który nie jest już w stanie zatrzymać wilgoci. Nieodpowiednie produkty, częste golenie, a nawet prysznice przy użyciu zbyt gorącej wody to kolejne czynniki, które przyczyniają się do odwodnienia skóry, które można zarówno odczuć, jak i zobaczyć.

Czy moja skóra jest sucha lub odwodniona?

av_peau-seche-deshydratee_retention-eau-3-etapes_1x1

Aby ograniczyć odwodnienie mojej skóry, oprócz kremów przynajmniej raz dziennie nakładam serum, a najczęściej rano i wieczorem.

Skóra odwodniona: szorstka i pomarszczona

Odwodniona skóra to skóra spragniona. Jak wykryć oznaki odwodnienia? Jeśli w kąciku oczu lub na policzkach widoczne są drobne linie, a po nałożeniu makijażu pojawiają się płatki (drobinki martwego naskórka), Twoja skóra jest prawdopodobnie odwodniona.

Rzadziej, zwłaszcza zimą, łuszczące się płatki skóry mogą pojawiać się także w kącikach brwi i na skrzydełkach nosa. To kolejny znak, że pilnie trzeba nawilżyć skórę.

W ciągu dnia rozpyl delikatną mgiełkę wody termalnej na twarz, gdy tylko zauważysz te oznaki na skórze, przed dokładniejszym nawilżeniem wieczorem.

Jak nawilżać twarz

av_peau-seche-deshydratee_peau-rugueuse-striee_1x1

Skóra odwodniona: skóra matowa, pozbawiona elastyczności

Odwodniona skóra ma również tendencję do odczuwania napięcia i brak jej świetlistości.

Przywróć blask odwodnionej skórze

Odwodniona skóra jest zawsze matowa. Ten brak świetlistości i blasku można skorygować odrobiną makijażu, ale należy znać kilka zasad. Nawilżaj skórę serum, a następnie kremem nawilżającym i rozświetl ją podkładem w płynie o niezbyt ciemnym odcieniu. Zredukuj drobne linie wywołane odwodnieniem, wklepując go gąbką. 

Przywróć blask odwodnionej skórze

Jeśli Twoja skóra jest napięta, zaczerwieniona i pozbawiona miękkości po prysznicu, spacerze na świeżym powietrzu w zimną, suchą pogodę lub w przegrzanym pomieszczeniu, bardzo prawdopodobne jest, że cierpi na odwodnienie. Wypróbuj krem nawilżający opracowany specjalnie dla skóry odwodnionej.

PRZYJAZNE (I FACHOWE) PORADY

Skóra sucha i skóra odwodniona nie mają tych samych potrzeb. Jak zrobić to dobrze?

Czytaj uważnie etykiety produktów do pielęgnacji twarzy: skóra odwodniona potrzebuje niewielkich ilości olejów, aby przywrócić warstwę hydrolipidową i funkcję barierową naskórka, oraz dużych ilości nawilżających składników, aby utrzymać jej nawilżenie.

Warto zatem wybierać produkty „nawilżające” lub „nawadniające” w postaci emulsji (do cery tłustej, mieszanej i normalnej), kremu (do cery suchej) lub żelu (do każdego rodzaju cery). A żeby zwiększyć nawilżenie, nie ma nic lepszego niż serum na każdą porę roku!

Jak przywrócić równowagę skórze?

Najlepsze sposoby na nawadnianie skóry

W okresach, gdy skóra jest odwodniona, wybieraj ciepłą wodę zamiast gorącej, aby oczyścić twarz i ciało, aby nie pogłębiać odwodnienia skóry. 
I włącz nawilżające maseczki do swojej rutyny: nakładane wieczorem i pozostawione na noc zapewnią, że obudzisz się z elastyczną skórą i promienną cerą.

Z tej samej gamy

NASZE ROZWIĄZANIA DLA SKÓRY ODWODNIONEJ

Produkty do pielęgnacji skóry Eau Thermale Avène przeznaczone do nawilżania skóry

Hydrance AQUA-GEL Nawilżający krem-żel

Hydrance AQUA-GEL Nawilżający krem-żel

Odświeża - Nawilża

Hydrance LEKKA Emulsja nawilżająca

Hydrance LEKKA Emulsja nawilżająca

Nawilża

powrót do góry