Spis treści

Zrozumienie i pielęgnacja skóry suchej

„Mam suchą skórę!” Któż tego nie doświadczył? Ale czy na pewno Twoja skóra jest sucha? Bo skóra sucha lub bardzo sucha to bardzo specyficzny typ skóry. Jak więc możemy ją zidentyfikować i lepiej o nią zadbać? O wszystkim Ci opowiemy.

av_peau-seche-deshydratee_menton_1x1 472x472

Co to jest skóra jest sucha? 

Skóra sucha to nie tylko lekkie uczucie ściągnięcia po prysznicu. Skóra sucha to tak naprawdę typ skóry sam w sobie. Jak skóra mieszana lub tłusta. Jest to zatem stan permanentny.

Jest to spowodowane niedoborem lipidów. Gruczoły łojowe nie wydzielają wystarczającej ilości łoju, substancji tłuszczowej niezbędnej do utrzymania skutecznej bariery skórnej. Skóry suchej nie należy mylić ze skórą odwodnioną, której brakuje wody.

Skóra sucha czy odwodniona: jaka jest różnica

Jak rozpoznać skórę suchą?

Nie jesteś pewna, czy Twoja skóra jest naprawdę sucha? Niektóre objawy kliniczne mogą Ci pomóc w ustaleniu właściwej "diagnozy": 
- Czy odczuwasz na skórze całej twarzy napięcie i mrowienie? 
- Czy odczuwasz ten dyskomfort w ciągu dnia? 
- Czy Twoja skóra nigdy się nie błyszczy? 
- Czy Twój makijaż utrzymuje się przez cały dzień?
- Czy czasem pojawiają się suche plamy i zaczerwienienia?
- Czy tłusty krem przynosi Twojej twarzy trwałą ulgę?
Jeśli odpowiedź na wszystkie te pytania brzmi „tak”, istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz skórę suchą. 

Wszystko, co musisz wiedzieć o znakach rozpoznawczych skóry suchej

av_peau-seche-deshydratee_symptomes-visage_1x1 472x472

Zawsze, gdy nadchodzi zima moja skóra jest bardziej sucha. Muszę zmienić swoją rutynę i sięgnąć po bogatsze kremy, żeby nie czuć napięcia.

Co powoduje suchość skóry?

Skóra sucha to skóra, która nie potrafi odpowiednio produkować własnych lipidów. Jest to związane z zaburzeniem funkcjonowania gruczołów łojowych. Ale skąd ta usterka?

  • Sucha skóra może być stanem chorobowym. Niedoczynność tarczycy, łuszczyca, egzema kontaktowa itp. Aby zapewnić suchej skórze odpowiednią pielęgnację, należy przeprowadzić dokładną diagnostykę. Twój dermatolog będzie więc w stanie doradzić Ci odpowiednią kurację. 
  • Może być również dziedziczna. Niektóre osoby naturalnie produkują mniej lipidów.
  • „Zwykła”skóra sucha. Jest to najczęściej spotykana skóra sucha. Może to być związane z wiekiem, stosowaniem nieodpowiednich i nadmiernie agresywnych produktów kosmetycznych, warunkami klimatycznymi i wieloma innymi czynnikami.
  • Wreszcie, może to również dotyczyć stosowania niektórych leków. Na przykład, niektóre leki na trądzik, takie jak izotretynoina, kuracja często stosowana w leczeniu trądziku. Jednak w tym przypadku skóra może wysychać tylko w okresie leczenia.

Dowiedz się więcej o przyczynach skóry suchej

Skóra sucha: skóra, która potrzebuje odżywienia

Skóra odwodniona potrzebuje wody, natomiast skóra sucha musi być odżywiona.

Ponieważ nie produkuje ona wystarczającej ilości sebum, aby zachować zdrowie, należy dostarczać jej substancji tłuszczowych.

Lipidy, które jej dostarczysz, będą działać jak cement, który skonsoliduje komórki między nimi. Podobnie jak mur z cegieł: jeśli brakuje w nim niezbędnego cementu, w końcu się zaczyna się kruszyć. To samo dzieje się ze skórą. 

Odżywiając skórę, przywrócisz jej barierę ochronną, czyli film hydrolipidowy. Zapobiegnie to również odparowywaniu wody i pozwoli Twojej skórze pozostać piękną i nawilżoną przez długi czas.

Odżywianie skóry pomaga również wzmocnić jej barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i chronić przed odwodnieniem.

Wszystkie nasze wskazówki, jak odżywiać skórę

 

av_peau-seche-deshydratee_visage-femme-soucieuse_1x1 472x472
av_peau-seche-deshydratee_soin-corps-peau-foncee-2_1x1 472x472

Skóra sucha: codzienna pielęgnacja

"Skóra sucha" oznacza, że należy się dostosować, skupiając się na właściwej pielęgnacji, ale także przyjąć nawyki, które należy powtarzać każdego dnia. Bo jeśli suchość skóry wynika z czynników wewnętrznych (z którymi trudno walczyć), to może być ona zaakcentowana działaniem elementów zewnętrznych.

Dlaczego więc lepiej unikać gorących pryszniców i kąpieli? Jakich kosmetyków i produktów pielęgnacyjnych używać na co dzień? A czego należy unikać? Czy sucha skóra oznacza, że nie mogę złuszczać? Jak odżywiać skórę dłoni i nóg? Czy rytuał higieniczny powinien być taki sam zimą i latem? Czy dieta ma na to wpływ? 

Postępuj zgodnie z przewodnikiem, aby znaleźć odpowiedzi na te pytania... i wiele innych.

Nasze wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry suchej

 

PRZYJAZNE (I FACHOWE) PORADY

W przypadku skóry suchej lub bardzo suchej najlepszym sprzymierzeńcem będzie nałożenie balsamu nawilżającego lub uzupełniającego lipidy. Odbuduje on i odżywi Twoją skórę osłabioną przez zewnętrzne agresje. Stosowanie balsamu za pomocą okrężnego masażu, z naciskiem na szorstkie lub suche miejsca, jest niezbędnym codziennym gestem przywracającym komfort skórze.

ODPOWIADAMY NA TWOJE PYTANIA

Oddzielić prawdę od fałszu: po to tu jesteśmy.

NIEPRAWDA. Sucha skóra jest spowodowana zaburzeniem pracy gruczołów łojowych. Skóra może być więc zdrowa, ale naturalnie sucha. Z drugiej strony nieodpowiednie produkty higieniczne mogą uwydatnić suchość... Ale w tym przypadku nie jest to wada higieny jako taka.

PRAWDA. Zimno nasila suchość skóry. Zimą organizm sprawia, że naczynia na powierzchni skóry obkurczają się. Jest to tak zwane zwężenie naczyń. Celem jest zatrzymanie ciepła w organach witalnych. Kosztem naskórka. Jeśli dodamy do tego "ciepło-zimno" czyli, na przemian, przegrzane wnętrza i zimne powietrze na zewnątrz, mamy wszystkie elementy powodujące przesuszenie skóry.

PRAWDA. Powód jest prosty. Ponieważ nie jest chroniona przez ubranie jak reszta ciała, skóra twarzy jest bezpośrednio narażona na działanie czynników zewnętrznych: ciepła, zimna, zanieczyszczeń. Należy również pamiętać, że skóra na twarzy jest cieńsza, a więc bardziej delikatna. Dotyczy to również skóry dłoni.

Nasze rozwiązania dla skóry suchej

Produkty pielęgnacyjne Eau Thermale Avène opracowane, aby pomóc Ci poczuć się lepiej we własnej skórze
av_tolerance hydra 10_cream 3_post_eretail_3282770388336_1x1
Cold Cream: "Jest idealny dla mojej skóry i skóry moich dzieci. Ma on kremową konsystencję i delikatny zapach, naprawdę go uwielbiam!" Odkryj Tolerance HYDRA 10
powrót do góry