Spis treści

Wybór właściwej ochrony przeciwsłonecznej

Musisz wiedzieć, jak orientować się we wszystkich preparatach do ochrony przeciwsłonecznej dostępnych na rynku i jaki produkt wybrać. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji: 

  • Warunki słoneczne (pora roku, szerokość geograficzna, wysokość nad poziomem morza, na śniegu lub bez śniegu)
  • Długość ekspozycji (rejs, spacer, opalanie)
  • Obszar skóry, który ma być chroniony (obszary, które są zwykle nieosłonięte w przeciwieństwie do tych osłoniętych)
  • Fototyp, typ skóry (sucha, reaktywna, alergiczna lub tłusta) oraz ewentualne alergie lub fotoalergie
  • Wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVB i UVA zapewniający ochronę przed starzeniem się skóry i ryzykiem wystąpienia nowotworów związanych ze szkodliwym działaniem słońca.
  • Styl życia: sportowy, miejski, stresujący itp. 

WYMAGANIA DOTYCZĄCE DOBREJ OCHRONY PRZECIWSŁONECZNEJ

Produkt do ochrony przeciwsłonecznej powinien zapewnić:

  • Minimalny wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej SPF (Sun Protection Factor) na poziomie 6
  • Ochronę przed UVA na poziomie minimum 1/3 wskaźnika ochrony przeciwsłonecznej SPF podanego na etykiecie
  • Ochronę przed promieniami UVA o najdłuższej fali: minimalna krytyczna długość fali wynosząca 370 nm.

WYBÓR WŁAŚCIWEJ OCHRONY PRZECIWSŁONECZNEJ

SPF (Sun Protection Factor) produktu oznacza poziom ochrony przed promieniowaniem UVB. Najbardziej niebezpieczne dla skóry są promienie UVB, które wnikają w naskórek i powodują oparzenia słoneczne skóry, która nie jest wystarczająco chroniona przez pigment melaniny (promienie UVB są przyczyną 90% nowotworów skóry). Promienie UVA nie są jednak nieszkodliwe. Wręcz przeciwnie: wnikają głęboko w skórę, docierając do komórek skóry właściwej, gdzie niszczą włókna kolagenu i elastyny, odpowiedzialne za dobrą kondycję skóry. Są one uznawane za główną przyczynę starzenia się skóry. 

av_solaires_shema_protection_uva_uvb_filtres-chimique-mineral_16x9 1202x670 1: Naskórek - 2: Skóra właściwa - 3: Tkanka podskórna - 4: Absorpcja (pochłanianie) - 5: Odbicie – rozprowadzenie

Różne poziomy wskaźnika SPF

W zależności od poziomu wskaźnika SPF produkty do ochrony przeciwsłonecznej dzielimy na 4 kategorie:

  • Niska ochrona: SPF 6 lub 10
  • Średnia ochrona: SPF 15, 20 lub 25
  • Wysoka ochrona: SPF 30 lub 50
  • Bardzo wysoka ochrona:

Jednakże w zakresie wysokiej ochrony różnica pomiędzy dwoma najwyższymi formami ochrony staje się minimalna, ponieważ produkt SPF 30 filtruje 96,7% promieni UVB w porównaniu do 98% w przypadku produktu SPF 50.

PRZYDATNE PORADY NASZYCH EKSPERTÓW 

Stosuj produkt zgodnie z zaleceniami!

Niezależnie od wybranego SPF, najważniejsze jest obfite i regularne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Udowodniono, że zmniejszenie zalecanej dawki o 50% prowadzi do zmniejszenia skuteczności o 75%. Innymi słowy, produkt z filtrem SPF20 lub SPF30 stosowany regularnie przez cały dzień jest często bardziej skuteczny niż produkt z filtrem SPF50 stosowany tylko raz dziennie.

Jak prawidłowo stosować krem ochronny

  • Przed pierwszym użyciem produktu należy dokładnie zapoznać się z informacjami dotyczącymi sposobu użycia i środków ostrożności przy stosowaniu preparatu.
  • Przed wyjściem na słońce nałóż produkt równomiernie na wszystkie odsłonięte części ciała. 
  • Powtarzaj aplikację preparatu ochronne, zwłaszcza w przypadku długotrwałego przebywania na słońcu i/lub po kąpieli, wysuszeniu ciała ręcznikiem lub po spoceniu się
  • Nałóż wystarczającą ilość produktu: niewystarczająca ilość kremu do opalania znacznie obniża poziom ochrony przed słońcem
av_sun-care_spray-50-_social_3282770100617

Jak dobrać poziom SPF w zależności od fototypu?

Wybór SPF powinien być uzależniony od intensywności nasłonecznienia, czasu ekspozycji na słońce i indywidualnego fototypu. Im jaśniejsza skóra (fototyp 1), tym SPF powinien być wyższy

Fototyp I

Ten typ skóry charakteryzuje się bardzo jasnym odcieniem o mlecznym zabarwieniu i skłonnością do piegów Kolor włosów jest zazwyczaj rudy. Nawet bardzo krótka ekspozycja na słońce powoduje oparzenia słoneczne. Osoby o tym fototypie skóry prawie w ogóle nie są w stanie się opalić. Powinny bezwzględnie chronić się przed słońcem.
Zalecany SPF: 50+

Fototyp II

Jasna skóra, czasami z piegami i blond włosy. Osoby o typ typie skóry prawie zawsze ulegają oparzeniom słonecznym, ale opalają się delikatnie i pod koniec wakacji mają lekką opaleniznę.
Zalecany SPF: 50+

Fototyp III

Posiadają go osoby o blond lub brązowych włosach, jasnej lub ciemnej karnacji.. Mogą ulec oparzeniu słonecznemu podczas pierwszych ekspozycji na słońce, ale później zyskują klasyczną złotą opaleniznę. Ważną rolę odgrywa kolor oczu i włosów. W porównaniu z brunetkami i brunetami o ciemnych oczach, pod wpływem wielokrotnej ekspozycji na słońce, oznaki starzenia widoczne są szybciej u osób o blond włosach i fototypie 3 lub osób o jasnych oczach.
Zalecany SPF: 30 lub 50.

Fototyp IV

Grupa ta obejmuje osoby o ciemnej skórze i brązowych włosach, które rzadko ulegają oparzeniom słonecznym. Łatwo się opalają.
Zalecany SPF: 20 lub 25.

Fototyp V

Posiadają go osoby o ciemnej karnacji, które bardzo rzadko ulegają oparzeniom słonecznym i bardzo szybko się opalają. Mają ciemną opaleniznę.
Zalecany SPF: 20 lub 25.

Fototyp VI

Grupa ta obejmuje osoby o ciemnej skórze i ciemnych oczach, które są bardzo odporne na działanie promieni słonecznych. Dla nich wystarczy krem do opalania z niskim SPF.
Zalecany SPF: 10 (20 do 25 w przypadku jaśniejszych partii skóry).

  • <span class="ezstring-field">av_solaires_protection_phototype-1_4x5 367x460</span>
  • <span class="ezstring-field">av_solaires_protection_phototype-3_4x5 367x460</span>
  • <span class="ezstring-field">av_solaires_protection_phototype-5_4x5 367x460</span>

Wybór właściwej konsystencji 

Przy wyborze konsystencji produktu należy wziąć pod uwagę dwa podstawowe czynniki: osobiste preferencje oraz typ skóry. Im skora jest bardziej sucha skóra, tym bardziej tłustą konsystencję możesz wybrać. Kremy są odpowiednie dla skóry suchej, do skóry mieszanej i tłustej lepsza będzie formuła fluidu itd. Wybór konsystencji lub formatu produktu do ochrony przed słońcem może również zależeć od partii ciała, którą zamierzamy ochronić oraz od preferowanych metod aplikacji: spray, mleczko, sztyft itp.

 

 

av_solaires_protection_choisir_textures_1x1 473x473

Wybierając produkt Avène, korzystasz z naszych 30-letnich badań i innowacji w dziedzinie ochrony przeciwsłonecznej.

Skóra wrażliwa Dla dzieci i dorosłych
Idealna dla Ciebie będzie nasza gama pomarańczowa

Skóra nadwrażliwa, nietolerująca filtrów chemicznych i substancji zapachowych Dla dzieci i dorosłych
Idealna dla Ciebie będzie nasza gama mineralna

Skóra wrażliwa Dla dzieci i dorosłych
Idealna dla Ciebie będzie nasza gama po opalaniu 

PRZYDATNE PORADY NASZYCH EKSPERTÓW

Krem przeciwsłoneczny nigdy nie zapewnia całkowitej ochrony!

Obecnie nie używa się już terminów typu „sun block” (bloker przeciwsłoneczny) czy „total protection” (całkowita ochrona), ponieważ żaden produkt do opalania nie może zagwarantować całkowitej ochrony przed promieniami UV. Od 2006 r., SPF powyżej 50 (60, 80, a nawet 100%) zostały zgrupowane przez Komisję Europejską w jeden indeks 50+. Decyzja ta została podjęta, aby wyprowadzić konsumentów z błędnego przekonania, że stosują produkt z SPF 100% mogą oni przebywać na słońcu przez cały dzień bez konieczności ponownego nakładania kremu przeciwsłonecznego i bez odczuwania skutków działania słońca na ich skórę.

av_solaires_sport_jogging_1x1 473x473

Słońce a sport

Uprawianie sportu na słońcu jest ryzykowne, zwłaszcza na zewnątrz, gdzie jesteś narażony na odbijanie się promieni słonecznych. W emocjach możesz również zapomnieć o konieczności powtarzania aplikacji preparatu przeciwsłonecznego co dwie godziny. Należy więc wybrać produkt, który pomimo, że jesteś w ciągłym ruchu, długo utrzymuje się na skórze, jest odporny na wodę i pot.

Dowiedz się więcej

 

Przygotowanie skóry przed ekspozycją na słońce

Ochrona skóry podczas ekspozycji na słońce jest niezwykle istotna. Można jednak zadbać o to również wcześniej, przygotowując skórę na słońce, przede wszystkim stosując odpowiednią dietę oraz suplementy diety. Aby przedłużyć efekty opalenizny, należy również zadbać o to, by łagodził skórę po ekspozycji na słońce.

Dowiedz się więcej

av_solaires_hydrater_1x1 473x473
av_solaires_cicatrices_proteger_1x1 473x473

Ochrona blizn

Blizny nie lubią słońca. Blizna, która jest wystawiona na działanie promieni słonecznych może pozostawić trwały ślad na skórze. W ciągu kilku pierwszych miesięcy od powstania blizny najlepiej unikać wystawiania jej na działanie promieni słonecznych. Po sześciu miesiącach, gdy blizna stanie się biała, należy ją chronić za pomocą kremu o wysokiej ochronie przeciwsłonecznej. Zasada ta obowiązuje przez całe życie.

Dowiedz się więcej

Ochrona pieprzyków

Im więcej pieprzyków pojawia się na skórze, tym większe ryzyko zachorowania na czerniaka: 35% nowotworów w tej postaci rozwija się w obrębie istniejących wcześniej znamion. W powyższym kontekście skuteczna ochrona skóry przed słońcem za pomocą dostosowanego do typu skóry preparatu ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia zapobiegania tworzeniu się nowych pieprzyków. Dodatkowo, nadmierna ekspozycja pieprzyków na słońce wpływa rozwój zmian, które z czasem mogą zmienić się w nowotworowe.

Dowiedz się więcej

av_solaires_proteger_grains-de-beaute_1x1 473x473
av_sun care_lotion 50-_social_1_post_3282770100747_hd

MLECZKO SPF50+

Bardzo skuteczny produkt o naprawdę przyjemnej konsystencji, który nie pozostawia na skórze żadnych śladów i bardzo łatwo się rozprowadza. Moja nietolerancyjna skóra po prostu go uwielbia – to jeden z nielicznych produktów, który toleruję! Odkryj nasze produkty do ochrony przeciwsłonecznej
powrót do góry