- Twoja skóra
- Twarz
-
CIAŁO
- Słońce
- Dziecko
- Makijaż
-
Marka
Dar łagodzenia
-
Nowotwory skóry
Na całym świecie obserwuje się wzrost przypadków zachorowań na nowotwory skóry
Co 14 sekund na świecie diagnozuje się nowotwór skóry. Jedną trzecią wszystkich nowotworów diagnozowanych na świecie stanowią nowotwory skóry, a 10% z nich kończy się śmiercią. Istnieją dwa rodzaje nowotworów skóry: rak skóry, będący zmianą miejscowo złośliwą oraz czerniak, który może dawać odległe przerzuty do innych tkanek i narządów i jest uznawany za najbardziej agresywny nowotwór skóry.
Jakie są objawy, sposoby leczenia i diagnostyki poszczególnych rodzajów nowotworów skóry? Jaką rolę w rozwoju czerniaka odgrywa słońce i jak można zapobiec rozwojowi tego nowotworu?
Nowotwory skóry to częsta grupa nowotworów występujących u ludzi, których objawem są zmiany w obrębie naskórka. Rozwija się w melanocytach, komórkach odpowiedzialnych za produkcję melaniny, które zaczynają się namnażać w sposób niekontrolowany, co prowadzi do powstania guza. Zmiany w melanocytach zachodzą w znacznej mierze pod wpływem ekspozycji na promieniowanie UVA. Wcześnie wykryty nowotwór skóry jest nowotworem łagodnym. Usunięcie tkanki nowotworowej odbywa się za pomocą miejscowego zabiegu chirurgicznego. W przypadku późnego wykrycia nowotworu, rokowanie jest gorsze, zwłaszcza jeśli komórki nowotworowe migrowały i rozprzestrzeniały się po całym organizmie.
Słońce działa na skórę w sposób kumulatywny. O korzystnym wpływie promieni słonecznych na nasz organizm nie trzeba nikogo przekonywać, ale należy również pamiętać, że słońce ma również drugie, groźne dla naszej skóry oblicze, czego efektem są oparzenia słoneczne, alergie słoneczne, starzenie się skóry itp. Długotrwałe przebywanie na słońcu bez ochrony ma również szkodliwe konsekwencje w postaci uszkodzeń DNA. Uszkodzenia spowodowane przez słońce, które są rozległe i kumulują się w czasie, mogą prowadzić do rozwoju nowotworu skóry. Promienie słoneczne zawierają światło ultrafioletowe (UV). Najbardziej niebezpieczne dla człowieka promienie UVC są blokowane przez warstwę ozonową. Promienie UVB oddziałują na komórki naskórka, podczas gdy UVA mogą dotrzeć do najgłębszych warstw skóry właściwej i w ten sposób spowodować uszkodzenie DNA. Naukowcy odkryli ostatnio nowego groźnego wroga dla naszej skóry: promieniowanie światła widzialnego (w postaci widzialnego światła niebieskiego o wysokiej energii). Ten rodzaj promieniowania jest szkodliwy, ponieważ atakuje wszystkie składniki komórkowe: lipidy, białka i DNA. Szkody powstają w dłuższym okresie czasu, stąd absolutna konieczność, z punktu widzenia zdrowia publicznego, aby chronić się jak najwcześniej i przez całe życie.
Nowotwory skóry występują w różnych postaciach, przy czym wyróżnia się dwa podstawowe typy:
Czerniak często pojawia się na skórze jako brązowa lub wielobarwna, asymetryczna plama o nieregularnych brzegach lub guzek, który z czasem zwiększa swoje rozmiary i jest szorstki w dotyku. Na początku może to być płaska plamka, która następnie staje się bardziej widoczna. W rzadkich przypadkach występuje w postaci bezbarwnikowej. Jego podobieństwo do znamienia może czasami utrudniać diagnozę. W razie wątpliwości należy skonsultować się z dermatologiem w celu wykonania biopsji. (Źródło: Europejska Fundacja na rzecz Walki z Rakiem Skóry).
Miejsce występowania raka skóry różni się w zależności od postaci czerniaka, płci chorego i jego fototypu. Ogólnie rzecz biorąc, czerniak złośliwy rozwija się na kończynach dolnych, tułowiu, głowie i rzadziej na kończynach górnych u osób o białym kolorze skóry, natomiast zmiany na podeszwach stóp i błonach śluzowych występują częściej u osób o ciemnym kolorze skóry.
Chociaż istnieje wiele różnych czynników (chemicznych, fizycznych, medycznych, żywieniowych, wirusowych), intensywne i powtarzające się wystawianie niektórych partii ciała na działanie promieni słonecznych wydaje się odgrywać aktywną rolę w powstawaniu czerniaka. Dlatego tak ważna jest ochrona przed słońcem poprzez przestrzeganie zasad ekspozycji i wybór odpowiedniej ochrony, zwłaszcza dla osób z grup reprezentujących fototypy 1 i 2, które są szczególnie narażone na zachorowanie na czerniaka: sama profilaktyka nie wystarczy, aby opóźnić pojawienie się zmian nowotworowych.
Wczesne rozpoznanie zwiększa szanse na wyleczenie. Późniejsza diagnoza wiąże się z koniecznością wdrożenia bardziej rozległego leczenia, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych w organizmie. Sama profilaktyka nie jest w stanie zapobiec rozwojowi tego typu nowotworu.
Leczenie czerniaka różni się w zależności od stadium jego rozwoju: Czerniaki w stadium I i II są leczone chirurgicznie. Czerniaki w stadium III są leczone operacyjnie, a w niektórych przypadkach również z zastosowaniem inhibitorów Braf/Mek lub immunoterapii. Czerniaki w stadium IV są leczone operacyjnie z równoczesnym zastosowaniem inhibitorów Braf/Mek lub immunoterapii.
Twoja skóra niczym klisza fotograficzna zapamiętuje wszystkie zdarzenia, nawet te z wczesnego dzieciństwa. W przypadku oparzeń słonecznych obowiązuje Cię zatem „limit”, którego nie możesz przekroczyć. Ogólnie przyjmuje się, że do zachorowania na nowotwór skóry wystarczy 10 -15 lat nadmiernej ekspozycji na słońce. Zadbaj więc o swój kapitał słoneczny!
Aby nie dopuścić do rozwoju czerniaka, należy nauczyć się uważnie obserwować swoje znamiona. Plamy pigmentowe (i znamiona) są uważane za podejrzane, gdy wykazują asymetryczne zmiany w strukturze, konturze i barwie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, skonsultuj się z dermatologiem.
Eau Thermale Avène jest zaangażowana we współpracę z European Skin Cancer Foundation w celu podnoszenia świadomości, edukacji i zapobiegania nowotworom skóry. Od 30 lat, dzięki ogromnemu doświadczeniu i wiedzy w dziedzinie fotoprotekcji, Eau Thermale Avène pracuje nad stworzeniem wysokiej jakości, wydajnych produktów do pielęgnacji przeciwsłonecznej, które gwarantują optymalną ochronę.