W przypadku już uszkodzonej skóry, ekspozycja na słońce wywołuje reakcję zapalną, której efektem jest pozostawienie przez blizny trwałych śladów na skórze. Jak chronić bliznę przed słońcem Dlaczego nie należy wystawiać blizny na działanie promieni słonecznych? Nasze odpowiedzi na pytania dotyczące pielęgnacji skóry i blizn.

av_votre-peau_cicatrisation_genou_enfant_fille_5x4 470x470

Dlaczego słońce wpływa na zwiększenie śladów pozostawianych przez blizny?

Twoja skóra jest jak otwarta księga, w której zapisana jest cała historia Twojego życia, a wraz z nią zarówno drobne, jak wypadki większe urazy. Blizny nie są niczym przyjemnym, ani estetycznym, ale musimy się z nimi pogodzić. Tego rodzaju zmiany na skórze, które mogą być mniej lub bardziej głębokie, mogą wymagać czasu, aby się zagoić. W trakcie całego procesu regeneracji skóry naskórek, który w miejscu blizny jest cieńszy i bardziej delikatny, staje się bardzo wrażliwy na działanie promieni UV.   Kiedy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych, stara się przed nimi chronić, produkując więcej melaniny. Może to prowadzić do pojawienia się małych brązowych plamek (dermatolodzy nazywają to przebarwieniami pobliznowymi).

 

Różne rodzaje blizn

Z koloru blizny można dowiedzieć się, jak długo będzie się ona utrzymywać na skórze i na jakim etapie procesu gojenia się znajduje.

Różowa lub czerwona blizna

Różowa lub czerwona blizna jest „świeżą” blizną, która ma mniej niż 6 miesięcy. Jeszcze nie w pełni zregenerowana skóra łatwo brązowieje na słońcu. Rozwiązaniem, jeśli to możliwe, jest niewystawianie blizny na działanie słońca, poprzez zakrycie jej ubraniem lub opatrunkiem, a jeśli to konieczne, także zastosowanie filtru z wysokim SPF (co najmniej SPF 50).

Biała blizna

Biała blizna jest blizną dojrzałą, w przypadku której zakończył się proces regeneracji. Chociaż nie ma już ryzyka wystąpienia pigmentacji, blizna może nadal reagować na słońce. Dlatego, nawet na tym etapie, najlepiej jest kontynuować stosowanie na bliznę kremu przeciwsłonecznego z wysokim filtrem SPF.

Dobre nawyki, dzięki którym ochronisz swoją bliznę przed słońcem

Dobre nawyki, dzięki którym ochronisz swoją bliznę przed słońcem

  • Stosowanie na bliznę ochrony SPF przez cały rok
  • Jeśli chodzi o resztę ciała, unikaj godzin największego nasłonecznienia od 11.00 do 16.00
  • Latem, kiedy słońce świeci najmocniej używaj preparatu z wysokim SPF.
  • W zimie zastąp go produktem z niższym SPF, ale pamiętaj, aby nie stosować filtrów poniżej SPF 15. W górach używaj kremu do opalania z filtrem co najmniej SPF 30 i nie schodź poniżej tej wartości, nawet jeśli wydaje Ci się, że Twoja skóra jest już opalona.

PRZYDATNE PORADY NASZYCH EKSPERTÓW 

A jeśli jest już za późno?

Szkoda została wyrządzona, a twoja blizna zbrązowiała lub jest otoczona brązową obwódką Teraz trzeba tylko pozwolić, aby czas zrobił swoje. Niektóre ślady pigmentowe mogą z czasem zanikać, choć zwykle trwa to raczej lata niż miesiące. Jeśli nie jesteś w stanie znieść widoku swojej blizny na co dzień, możesz rozważyć bardziej zaawansowane rozwiązania medyczne, takie jak produkty depigmentujące, zabiegi laserowe lub chirurgiczne.

powrót do góry