- Twoja skóra
- Twarz
-
CIAŁO
- Słońce
- Dziecko
- Makijaż
-
Marka
Dar łagodzenia
-
Wpływ filtrów słonecznych na ocean
Oceany pokrywają dwie trzecie powierzchni naszej planety. Są one domem dla bogatego źródła życia i samym swoim istnieniem regulują naszą równowagę klimatyczną. Od nich zależy przetrwanie wielu populacji i gatunków. W rzeczywistości, ekosystem morski składa się z kilku mikroekosystemów, które są niezbędne do regulowania zawartości tlenu i dwutlenku węgla w atmosferze, którą oddychamy.
Ten delikatny ekosystem jest obecnie zagrożony przez wiele czynników odpowiedzialnych za wyginięcie setek gatunków i wyczerpanie zasobów: globalne ocieplenie, podnoszenie się poziomu mórz, nadmierna eksploatacja zasobów itd. Zagrażają mu również zanieczyszczenia pochodzące z kremów do opalania i ich filtrów, które same w sobie stanowią zagrożenie dla oceanów. Szkody te są odpowiedzialne za wyginięcie setek gatunków i znaczne uszczuplenie zasobów. Musimy działać teraz wspólnie, jeśli mamy ocalić nasze oceany.
50% gatunków morskich jest chronionych przez rafy koralowe. 500 milionów ludzi jest uzależnionych od ekosystemu, jaki zapewniają rafy koralowe.
Rafy koralowe mają kluczowe znaczenie dla ekosystemu morskiego. Są one źródłem pożywienia i siedliskiem dla wielu roślin, bakterii i ryb, chronią gleby i wybrzeża przed spływem i/lub erozją, a także zmniejszają wpływ huraganów i tsunami. Rafy koralowe są zatem istotnym ogniwem w przetrwaniu ekosystemów morskich. Występują we wszystkich morzach i głębinach, mogą żyć przez tysiące lat. Jednak obecnie ¾ raf koralowych jest zagrożonych przez człowieka, podczas gdy 30% zostało już nieodwracalnie utraconych w ciągu ostatnich 30 lat, głównie z powodu zniszczeń spowodowanych przez produkty słoneczne.
Środki chemiczne zawarte w kremach do opalania są przyczyną stopniowego niszczenia alg, a tym samym koralowców. W jaki sposób? Niektóre z tych cząsteczek niszczą zooxanthellae, czyli mikroalgi żyjące w symbiozie z koralowcami. W kontakcie ze szkodliwymi cząsteczkami zooxanthellae obumierają, zabierając ze sobą otaczające je koralowce, które najpierw bieleją, a następnie giną w ciągu zaledwie 48 godzin. Ale oktokrylen również bierze udział w tym procesie: jego toksyczność dla koralowców została potwierdzona przez zespół badaczy z Observatoire océanologique de Banyuls-sur-Mer w badaniu opublikowanym w 2018 r. w czasopiśmie Analytical Chemistry, co doprowadziło do zakazu toksycznych kremów przeciwsłonecznych zawierających tę cząsteczkę na Wyspach Palau na początku 2020 r.
* źródło: Zielony Krzyż
** źródło: badanie przeprowadzone przez Wydział Nauki Politechniki w Marchii we Włoszech
Produkty do pielęgnacji skóry Eau Thermale Avène zostały stworzone, aby chronić skórę, ale i szanować oceany