av_solaires_acne_1x1 470x470

Wpływ słońca na skórę trądzikową

Poprawa, jakiej doświadczają osoby z cerą trądzikową na początku lata, jest często krótkotrwała. Ekspozycja na słońce ma bowiem w rzeczywistości negatywny wpływ na skórę trądzikową. Mechanizmy te działają w taki sposób, że zaostrzenie trądziku następuje z opóźnieniem.

Keratynizacja

Początkowo promienie UV przyczyniają się do wysuszenia powierzchniowej warstwy naskórka, na której znajdują się bakterie P. acnes odpowiedzialne za powstawanie trądziku. Jest to tzw. keratynizacja, czyli rogowacenie naskórka. Skóra staje się gładsza i bardziej regularna, a wypryski częściowo się zmniejszają. Jednak kilka tygodni później skóra mści się i niedoskonałości powracają. Mówimy wówczas o tzw. efekcie odbicia trądziku. Jak to działa?   Ponieważ skóra jest grubsza, trudniej jest jej usunąć martwe komórki. Sebum i zanieczyszczenia skóry są trudniejsze do wypłukania i zaczynają zatykać pory, co prowadzi do powstawania większej ilości zaskórników i mikrocyst, które są narażone na ryzyko infekcji (sytuację te można porównać do zatkanych drenów, które nie mogą już dłużej wykonywać swojej pracy polegającej na odprowadzaniu nieczystości). Letnie upały i pot nie pomagają: pot tworzy korzystne środowisko dla namnażania się bakterii odpowiedzialnych za trądzik.

 

av_votre-peau_cicatrisation_acne_1x1 473x473

Rola gruczołów łojowych

Choć w trakcie wakacji Twoja skóra wyglądała na wypoczętą, a trądzik był w trybie „uśpienia”, w rzeczywistości przez ten cały czas skóra znajdowała się pod ciągłym atakiem. Po powrocie do domu, skórze brakuje lipidów i aby zrekompensować ten brak uruchamiana jest nadmierna produkcja sebum. Nadaktywność gruczołów łojowych może prowadzić do powstawania pryszczy, zaskórników i mikrocyst, dlatego trądzik ma tendencję do nawrotów po lecie. Musisz również pamiętać, że na słońcu, komórki nie przestają produkować sebum: po prostu zostaje ono uwięzione w pogrubionym naskórku. Kiedy skóra zatrzymuje ten proces ochronny, następuje uwolnienie całego zgromadzonego w nadmiarze sebum,.

PRZYDATNE PORADY NASZYCH EKSPERTÓW

Wdrażając kilka dobrych nawyków możesz korzystać z dobrodziejstw słońca, jednocześnie dbając o swoją trądzikową skórę.

Ograniczenie ekspozycji na słońce

Pierwszą najważniejszą zasadą jest unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, która przyczynia się do zaostrzenia trądziku. Nadmierna ekspozycja na słońce i/lub nieodpowiednia ochrona przeciwsłoneczna mogą również powodować problemy z pigmentacją, a osoby z trądzikiem lub bliznami potrądzikowymi mają szczególną skłonność do hiperpigmentacji. Unikaj przynajmniej najbardziej niebezpiecznych godzin ekspozycji między 11.00 a 16.00 i przestrzegaj wszystkich zasad dotyczących ekspozycji na słońce. Należy całkowicie zrezygnować z łóżek opalających, ponieważ sprzyjają one pogrubianiu naskórka.

Stosuj odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną

W celu ograniczenia ryzyka powstawania przebarwień, ważne jest, aby stosować skuteczną ochronę przeciwsłoneczną o nietłustej i niekomedogennej formule, dostosowaną do potrzeb skóry trądzikowej. Dla skóry trądzikowej szczególnie odpowiednia jest lekka konsystencja, taka jak żel lub fluid. Tak jak w przypadku każdej ekspozycji na słońce, pamiętaj o ponownej aplikacji kremu przynajmniej co 2 godziny oraz po kąpieli, wysuszeniu ciała ręcznikiem lub spoceniu się.

Pamiętaj, aby rano i wieczorem umyć twarz wodą micelarną lub żelem oczyszczającym o neutralnym pH, w celu usunięcia z powierzchni skóry wszelkich zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Raz lub dwa razy w tygodniu można również zastosować peeling lub maseczkę, aby usunąć martwe komórki naskórka i zapobiec zatykaniu się porów. Zrównoważona dieta i regularne nawadnianie organizmu również mogą być pomocne w eliminacji toksyn.

 

  • <span class="ezstring-field">av_solaires_acne_application_produits_4x5_368x460</span>
  • <span class="ezstring-field">av_solaires_acne_soleil_4x5_v1_368x460</span>
  • <span class="ezstring-field">av_votre-peau_cicatrisation_acne_4x5_368x460</span>

OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA

OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA

Cleanance Słońce SPF 50+

  • ultralekka konsystencja¹
  • długotrwały efekt matujący¹
  • 96%: skóra nie jest lepka¹

Bardzo wysoka ochrona przeciwsłoneczna przeznaczona do wrażliwej, tłustej i skłonnej do niedoskonałości skóry twarzy.

¹ %osób potwierdza***. Test konsumencki z udziałem 64 osób w wieku od 12 do 58 lat (średnia wieku 30 lat), aplikacja przez 22 dni, co najmniej dwa razy dziennie.

OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA
powrót do góry