Spis treści

Korzyści płynące z promieniowania słonecznego

av_solaires_bien-etre_1x1_473x590

Słońce jako źródło dobrego samopoczucia

Słońce jest źródłem życia i ma kluczowe znaczenie dla naszego rozwoju. Jest niezaprzeczalnie źródłem przyjemności, dobrego humoru i radości życia, pozytywnie oddziałuje na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Jedno spojrzenie na aplikację pogodową rano i już wiesz, czy dobrze zaczniesz kolejny dzień! Istnieje nawet jednostka chorobowa o nazwie „sezonowe zaburzenie afektywne”, której głównym objawem jest spadek nastroju wywołany brakiem słońca w okresie jesienno-zimowym. Słońce wzmaga również produkcję hormonów szczęścia, a także zapewnia nam równowagę chronobiologiczną: nasze naprzemienne cykle snu i czuwania. Bez słońca nie byłoby życia.   Jednak najistotniejszy wpływ słońca na zdrowie to synteza witaminy D pod wpływem działania promieni UVB. Wystarczy na kilka minut dziennie wystawić twarz na słońce, aby zapewnić syntezę niezbędnej ilości witaminy D, która umożliwia wchłanianie wapnia przez przewód pokarmowy i wzmacnia nasz układ odpornościowy, chroniąc nas przed infekcjami i otaczającymi nas drobnoustrojami.

 

Słońce ma również właściwości lecznicze. Łuszczyca, bielactwo i egzema to tylko niektóre z chorób skóry, w których przebiegu obserwowana jest poprawa wynikająca z przeciwzapalnego działania słońca.

Słońce tak, ale z umiarem

Słońce może mieć również negatywny wpływ na skórę, ze względu na promieniowanie UVA i UVB:

  • Oparzenia słoneczne,
  • starzenie się skóry
  • brązowe plamy słoneczne 
  • czerniak

UVA: te bardzo przenikliwe promienie zmieniają włókna elastyczne skóry i są odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się skóry, które objawia się szczególnie pod postacią brązowych plam słonecznych. Są one również zaangażowane w rozwój niektórych nowotworów skóry i czerniaków.

Promienie UVB stymulują melaninę, powodując pojawienie się opalenizny w ciągu 48 godzin. Odpowiadają za „oparzenia słoneczne” i przedwczesne starzenie się skóry w dłuższym okresie czasu, a także mogą wpływać na rozwój niektórych nowotworów skóry. 

 

av_solaires_avec-moderation_1x1 472x472

Zalety i wady korzystania ze słońca

Jak skutecznie chronić skórę przed słońcem

Aby w pełni cieszyć się urokami słońca i spokojnie korzystać z jego dobrodziejstw, niezbędna jest dobra ochrona . Jak można się spodziewać, najbezpieczniejszą formą ochrony przed słońcem pozostaje odzież. Jeśli jednak zamierzasz wystawić skórę na działanie promieni słonecznych, koniecznie chroń ją za pomocą odpowiedniego produktu do opalania z wysokim faktorem ochronnym przed promieniowaniem UVA i UVB.

PRZYDATNE PORADY NASZYCH EKSPERTÓW 

Jak właściwie postępować, aby cieszyć się słońcem (bez oparzeń słonecznych):

- Nie wystawiaj niemowląt i małych dzieci na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

- Nie przebywaj na słońcu w najgorętszych godzinach dnia, tj. od 11.00 do 16.00

- Chroń swoją skórę za pomocą odpowiednio dobranej odzieży (t-shirt, okulary przeciwsłoneczne, kapelusz itp.).

- Nie przebywaj zbyt długo na słońcu, nawet jeśli stosujesz krem ochronny.

- Często ponawiaj aplikację kremu przeciwsłonecznego, aby utrzymać ochronę, zwłaszcza po spoceniu się, kąpieli lub wysuszeniu ciała ręcznikiem.

- Zachowaj ostrożność: Jeśli nie użyjesz zalecanej ilości produktu, znacznie obniżysz poziom ochrony.

powrót do góry