Co to jest maska ciążowa?

Maska ciążowa, znana również jako melasma, jest problemem skórnym, który dotyka prawie wyłącznie kobiety w ciąży.

Objawy maski ciążowej

Maska ciążowa to problem skórny, który objawia się jako charakterystyczne przebarwienie o nieregularnym kształcie na skórze twarzy, przybierając postać brązowych plam umiejscowionych z reguły w jej centralnej części (czoło, nos, kości policzkowe lub okolice ust), a także na szyi lub dekolcie. Maska ciążowa pojawia się u niektórych kobiet w ciąży już po pierwszym trymestrze ciąży i może utrzymywać się po porodzie aż do szóstego miesiąca życia dziecka.

 

av_solaires_taches-brunes_1x1 473x473

Przyczyny powstawania melasmy

Maska ciążowa powstaje na skutek nadprodukcji melaniny, barwnika odpowiedzialnego za kolor naskórka, przez melanocyty, komórki wyspecjalizowane w opalaniu, które znajdują się w stanie nadczynności. Za nadmierną produkcję melaniny odpowiedzialne są zaburzenie równowagi hormonalnej spowodowane ciążą i wzrostem poziomu hormonów, zwłaszcza estrogenów. Na powstanie maski ciążowej ma również wpływ ekspozycja narażonych miejsc na słońce. Należy pamiętać, że nawet bardzo niski poziom światła słonecznego może przyczynić się do pojawienia się przebarwień tworzących maskę ciążową. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym pojawieniu się maski ciążowej są uwarunkowania genetyczne (fototyp, historia rodzinna itp.). 

av_solaires_melasma_femme_enceinte_1x1 473x473

Kto jest narażony na pojawienie się maski ciążowej?

Wbrew nazwie, maska ciążowa nie jest problemem, który dotyczy wyłącznie kobiet w ciąży.

Niemniej, to właśnie kobiety w ciąży są najbardziej narażone na ten rodzaj przebarwienia.

Według szacunków, we Francji problem melasmy dotyczy około 5% ciężarnych, niemniej należy wziąć pod uwagę fakt, że częstość występowania tej przypadłości różni się znacznie w zależności od kraju. Z reguły bardziej podatne na rozwój tego rodzaju przebarwień są kobiety o ciemnej karnacji. Ryzyko rozwoju tego schorzenia jest zatem zdeterminowane przez fototyp człowieka, czyli kolor jego skóry i włosów. Najbardziej podatne są osoby o ciemnym fototypie 4 i 5. 

 

Jeżeli w czasie ciąży pojawiła się u Ciebie maska ciążowa, również później powinnaś zachować czujność i pamiętać zawsze o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej. W przypadku kobiet, u których już raz pojawiła się maska ciążowa, istnieje zwiększone prawdopodobieństwo rozwinięcia się tego rodzaju przebarwień również podczas kolejnych ciąży.

Maska ciążowa może występować także u mężczyzn.

U niektórych mężczyzn mogą wystąpić na twarzy plamy słoneczne, które swoim wyglądem przypominają maskę ciążową. Jest to tzw. melasma lub chloasma. Może to być następstwo stosowania terapii estrogenowej, na przykład w przypadku raka prostaty, lub skutek nadmiernej ekspozycji na słońce. 

 

av_solaires_masque-de-grossesse_homme_1x1

PRZYDATNE PORADY NASZYCH EKSPERTÓW 

Jak zapobiegać masce ciążowej

Podobnie jak w przypadku oparzeń słonecznych, obowiązuje zasada „zero ryzyka = zero ekspozycji”. Zapobieganie pojawieniu się maski ciążowej polega przede wszystkim na ochronie skóry przed słońcem, poprzez unikanie ekspozycji na działanie promieni słonecznych, noszenie nakrycia głowy oraz stosowanie produktu zapewniającego wysoką ochronę przeciwsłoneczną. 

Postępowanie w przypadku maski ciążowej

Postępowanie w przypadku maski ciążowej

Przebarwienia związane z melasmą znikają zazwyczaj samoistnie po porodzie. W przeciwnym razie, możesz skonsultować się z dermatologiem, który przepisze Ci kremy depigmentujące na bazie hydrochinonu. Można również wykonać peeling wybielający, czyli nałożyć na skórę maskę składającą się z aktywnych składników, które pomagają zwalczać zaburzenia pigmentacji skóry.

 

Z tej samej gamy

NASZE ROZWIĄZANIA Z MYŚLĄ O PRZYSZŁOŚCI

Produkty do pielęgnacji skóry Eau Thermale Avène stworzone, aby chronić skórę i dbać o oceany

Wysoka Ochrona Przeciwsłoneczna Podkład Piaskowy SPF 50

Wysoka Ochrona Przeciwsłoneczna Podkł...

Makijaż - Chroni - Ujednolica

powrót do góry