Spis treści

Korzyści i szkody wynikające z działania słońca na Twoją skórę

Naturalna fotoprotekcja i rola melaniny

Skóra ma „swoje własne sposoby”, aby przed szkodliwym działaniem promieni UV. Włosy, bariera rogowa oraz bariera melaninowa to niektóre ze środków, jakimi dysponuje skóra, aby mogła się bronić. Melanina, naturalny pigment skóry produkowany przez melanocyty, komórki wyspecjalizowane w opalaniu, różni się u poszczególnych osób w zależności od fototypu.  Pigmentacja melaninowa jest najbardziej rozwiniętym systemem fotoochronnym organizmu: pochłania ponad 90% promieni UV, które przechodzą przez warstwę rogową.

Melanina pochłania promienie UV, aby zapobiec ich przenikaniu do głębszych, bardziej wrażliwych warstw skóry. Duże ilości melaniny stymulują wzrost keratynocytów, w rezultacie czego następuje pogrubienie warstwy rogowej

Obrona pigmentowa różni się u poszczególnych osób, ale im więcej pigmentu znajduje się w naskórku, tym lepiej opiera się on agresji promieni słonecznych. Ważne jest również, aby chronić się na inne sposoby.

 

av_solaires_mefaits_uv_peau_1x1
av_solaires_bien-etre_1x1 472x472

 

W małych ilościach słońce jest korzystne: jest niezbędne do syntezy witaminy D, która odgrywa kluczową rolę w procesie uwapniania kości.

Promienie słoneczne UVB wspomagają syntezę witaminy D, głównego czynnika wzrostu kości. Promieniowanie UV, stosowane pod nadzorem lekarza, może leczyć wiele chorób, w tym krzywicę, łuszczycę, egzemę i żółtaczkę. 

Wystawianie się na słońce przez 10-15 minut, 2 do 3 razy w tygodniu, jest wystarczające, aby zapewnić pokrycie zapotrzebowania na witaminę D i zapobiec wystąpieniu krzywicy; jest również korzystne w zapobieganiu osteoporozie u osób starszych.

Korzyści płynące ze słońca

 

Co roku, po pierwszym wyjściu na słońce pojawia się u mnie alergia. Blednie po tygodniu, jeżeli regularnie używam kremu ochronnego.

Emilie38 lat

Istnieje kilka postaci alergii na słońce, a najczęstszą z nich jest łagodne letnie oparzenie słoneczne. Objawia się zaczerwienieniem, pojawieniem się małych, lekko uniesionych, czerwonych krostek lub grudek oraz uczuciem swędzenia w miejscach, gdzie skóra została wystawiona na działanie promieni słonecznych. Najczęściej występuje na odsłoniętych partiach ciała, takich jak dekolt, ramiona, ręce, grzbiety dłoni i stopy.

Zrozumieć alergię na słońce 

Plamy soczewicowate słoneczne, znane również jako „przebarwienia słoneczne” lub „plamy starcze”, są jednym z najbardziej widocznych efektów starzenia się skóry. Powstają one w wyniku odkładania się melaniny w naskórku lub skórze właściwej. Jest to powszechna forma hiperpigmentacji, która objawia się jako małe, płaskie, przyciemnione obszary o barwie od jasnobrązowej do czarnej. Przebarwienia słoneczne występują w miejscach najbardziej narażonych na działanie promieni słonecznych: na twarzy, szyi, ramionach, dekolcie, przedramionach i grzbietach dłoni.

Dowiedz się więcej o plamach słonecznych

Pewnie nie raz zdarzyło Ci się spotkać z tym terminem używanym przez dermatologów, ale tak naprawdę nie wiesz, co dokładnie on oznacza. Kiedy mówimy o „kapitale słonecznym” lub naszej zdolności do ochrony przed uszkodzeniami słonecznymi, mamy na myśli ilość promieniowania UV, którą skóra jest w stanie przyjąć bez szkody dla siebie (np. w postaci przedwczesnego starzenia się lub raka skóry). Zdolność ta jest uwarunkowana genetycznie w chwili narodzin, nie podlega odnowieniu i zależy między innymi od fototypu. Nasza odporność na uszkodzenia słoneczne nie jest nieograniczona, dlatego musimy ją chronić: w wieku 20 lat wykorzystujemy już 50% naszego potencjału.

  • <span class="ezstring-field">av_sun-care_intense-protect-50-_social_8_post_3282770141214_hd_5x4</span>
  • <p>1: Tkanka podsk&oacute;rna; 2: Sk&oacute;ra w&#322;a&#347;ciwa; 3: Nask&oacute;rek; 4: Ochrona przeciws&#322;oneczna</p>
    1: Tkanka podskórna; 2: Skóra właściwa; 3: Naskórek; 4: Ochrona przeciwsłoneczna
  • <p>1: Tkanka podsk&oacute;rna; 2: Sk&oacute;ra w&#322;a&#347;ciwa; 3: Nask&oacute;rek; 4: Ochrona przeciws&#322;oneczna</p>

PRZYDATNE PORADY NASZYCH EKSPERTÓW

Niektóre środki lecznicze zwiększają wrażliwość skóry na słońce, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przed wystawieniem jej na działanie promieni słonecznych. Nazywa się to fotouczuleniem. 

Dowiedz się więcej

av_solaires_uvb_coups-de-soleil_1x1

 

 

Oparzenie słoneczne (lub rumień słoneczny) to reakcja zapalna skóry spowodowana ekspozycją na promieniowanie UV. Wyróżnia się cztery stopnie oparzeń słonecznych. Stopień nasilenia zależy od typu lub fototypu skóry, indywidualnej wrażliwości na promieniowanie UV, czynników genetycznych, czasu trwania i częstotliwości ekspozycji oraz intensywności promieniowania słonecznego.

Poznanie różnych stopni oparzeń słonecznych

Maska ciążowa, inaczej melasma, jest spowodowana nadprodukcją przez melanocyty barwnika odpowiedzialnego za kolor naskórka – melaniny. Problem dotyka głównie (ale nie tylko) kobiet w ciąży, począwszy od 4 miesiąca ciąży.

Wszystko, co musisz wiedzieć o masce ciążowej

av_solaires_melasma_femme_enceinte_1x1_1620_1620

Jeśli obawiasz się ekspozycji na słońce i związanego z nią ryzyka, możesz skorzystać ze sprawdzonych metod „opalania bez słońca”. Jednym z takich rozwiązań jest stosowanie samoopalacza, który zabarwia wierzchnią warstwę skóry.

Słońce jest fałszywym przyjacielem dla trądziku. Początkowo dzięki pogrubieniu naskórka następuje wysuszenie zmian trądzikowych. Pogrubienie naskórka uniemożliwia jednak normalne uwalnianie sebum, i dopiero po kilku tygodniach od ekspozycji, gdy skóra odzyska swoją pierwotną strukturę, następuje usunięcie całego nadmiaru nagromadzonego łoju (mechanizm ten jest znany jako efekt odbicia trądziku). 

Wszystko, co musisz wiedzieć o trądziku i słońcu

Słońce może zaszkodzić skórze na wiele sposobów. Promieniowanie ultrafioletowe może powodować nieodwracalne uszkodzenia, a w najcięższych przypadkach nawet śmierć. Ekspozycja na słońce zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Powoduje oparzenia słoneczne, przedwczesne starzenie się skóry, alergie, a w skrajnych przypadkach raka (melanoma i carcinoma). Jedynym pewnym sposobem na uniknięcie ryzyka uszkodzenia skóry przez słońce jest nie wystawianie skóry na jego działanie.

av_solaires_uva_peau_seche_rides_1x1_473_473

Oprócz promieniowania UV, naukowcy odkryli ostatnio nowego groźnego wroga dla naszej skóry: promieniowanie światła widzialnego (w postaci widzialnego światła niebieskiego o wysokiej energii). Ten rodzaj promieniowania jest szkodliwy, ponieważ atakuje wszystkie składniki komórkowe: lipidy, białka i DNA. Szkody powstają w dłuższym okresie czasu, stąd absolutna konieczność, z punktu widzenia zdrowia publicznego, aby chronić się jak najwcześniej i przez całe życie

Wszystko, co musisz wiedzieć o niebieskim świetle

av_solaires_lumiere-bleue_1x1_473_473

Jedną trzecią wszystkich diagnozowanych na świecie nowotworów stanowią nowotwory skóry, a 10% z nich prowadzi do śmierci. Rak skóry to rozrost komórek nowotworowych na skórze. Jest on spowodowany zmianą w składzie genetycznym komórek skóry, które następnie namnażają się w szybkim tempie, powodując powstanie guza.

Rak skóry

av_solaires_cancer-peau_homme_dos_1x1_473_473

ODPOWIADAMY NA TWOJE PYTANIA

Nie, godziny od 12 do 16 to najgorętsza pora dnia. W tym czasie należy unikać ekspozycji na słońce.

Tak, promieniowanie UVB zwiększa syntezę witaminy D, która odgrywa ważną rolę w uwapnieniu kości.

Nie: skóra zapamiętuje te uszkodzenia na długo i każda późniejsza ekspozycja na słońce sprawia, że oparzenia z dużym prawdopodobieństwem pojawią się dokładnie w tych samych miejscach. Powtarzające się oparzenia słoneczne mogą podwoić ryzyko zachorowania na czerniaka.

Krem ochronny jest niezbędny, ale należy również upewnić się, że dziecko ma na sobie koszulkę, kapelusz z szerokim rondem i okulary przeciwsłoneczne.

Nie! Aby zachować ochronę, należy często powtarzać aplikację, zwłaszcza po kontakcie z wodą, spoceniu się lub wytarciu ciała ręcznikiem. Ważne jest również, aby nałożyć krem z filtrem przeciwsłonecznym co najmniej 20 minut przed ekspozycją na słońce.

Promienie UVB sąrównie groźne co UVA. Obydwa rodzaje promieni są odpowiedzialne za starzenie się skóry i rozwój nowotworów. W odróżnieniu od UVB, które wywołują oparzenia słoneczne, promienie UVA oddziałują na skórę, a efekty ich działania nie są widoczne od razu.

Nie. Zapewnia ochronę przed promieniami UVA i UVB oraz ich szkodliwym działaniem( oparzenia słoneczne, a w dłuższej perspektywie starzenie się skóry), ale nie blokuje procesu opalania. Po kilku dniach stopniowego wystawiania się na działanie promieni słonecznych, uzyskasz ładną opaleniznę, która utrzyma się przez długi czas i unikniesz oparzeń.

Chmury zatrzymują tylko niewielką część promieniowania słonecznego. Warstwa chmur przepuszcza do 95% promieni UV. Dlatego nawet w pochmurne dni należy zachować ostrożność!

Nigdy nie zapominaj, że opalenizna nie chroni przed oparzeniami słonecznymi. Co więcej, opalenizna nie zatrzymuje promieni UVA odpowiedzialnych w dłuższej perspektywie za nowotwory skóry.

Wirus opryszczki jest uśpiony w zakończeniach nerwowych znajdujących się w skórze. Pod wpływem zmęczenia, emocji, miesiączki, a także słońca wirus budzi się i pojawia pod postacią miejscowych wyprysków: w ten sposób pojawia się opryszczka. Chcąc jej uniknąć, chroń usta za pomocą produktu do pielęgnacji ust z wysokim filtrem ochronnym.

av_sun care_intense protect 50-_social_25_post_3282770141214_hd

NASZE ROZWIĄZANIA Z MYŚLĄ O PRZYSZŁOŚCI

Ten produkt o ultraszerokim spektrum ochrony przeciwsłonecznej spełnia najwyższe wymagania pielęgnacyjne, jednocześnie minimalizując wpływ na środowisko. Odkryj całą gamę
powrót do góry