Słońce

Co to jest światło niebieskie?

Światło niebieskie to światło emitowane głównie przez słońce, ale także przez sztuczne źródła z diodami LED lub kompaktowymi świetlówkami, takie jak ekrany komputerów, smartfony itp. W „tęczowym” widmie światła widzialnego, światło niebieskie dzieli się na dwa skrajnie różne rodzaje promieniowania.
 

 

światło „niebiesko-turkusowe”

Światło „niebiesko-turkusowe” jest uznawane za niezbędne dla funkcjonowania organizmu. Ten rodzaj światła reguluje nasz cykl okołodobowy: wpływa na to, kiedy się budzimy, zasypiamy, a także na nasze ogólne samopoczucie.

światło „niebiesko-fioletowe” 

Światło „niebiesko-fioletowe” to pasmo widma widzialnego zawierające najwięcej energii, stąd jego nazwa HEV od „High Energy Visible Light” (światło widzialne o wysokiej energii), które jest szkodliwe dla organizmu: przyspiesza starzenie się naszych komórek i musimy się przed nim chronić. 

Niebieskie światło: jaka jest różnica między światłem słonecznym, a tym sztucznym światłem emitowanym przez ekrany i monitory?

Niebieskie światło emitowane przez ekrany i monitory, które nie dorównuje natężeniem promieniowaniu słonecznemu, jest jednak coraz bardziej powszechne w naszym codziennym życiu: jesteśmy na nie narażeni coraz wcześniej i przez coraz dłuższy czas. Intensywność światła słonecznego może być nawet 1000 razy większa niż światła emitowanego przez ekrany i monitory i musiałbyś spędzić pełne 64 dni przed ekranem swojego laptopa, aby uzyskać równowartość jednej godziny ekspozycji na słońce. Kolejna różnica polega na tym, że na zewnątrz skóra jest bezpośrednio wystawiona na działanie promieni słonecznych, podczas gdy oko odbiera wyłącznie to, co odbija światło.

1. Porównanie z danymi ze strony fluxometer.com
Natężenie światła w przypadku iPhone’a X: Światło niebieskie (moc ważona): 8,14 µW/cm2 / dawka 1h = 0,0293 J/cm2
Natężenie światła w przypadku iPada4: Światło niebieskie (moc ważona): 5,45 µW/cm2 / dawka 1h: 0,0196 J/cm2
Kropla źródlanej wody

Wpływ niebieskiego światła

Wraz z niebieskim, wysokoenergetycznym światłem widzialnym odkryto nowego wroga skóry, być może nawet bardziej groźnego niż promieniowanie UVA i UVB. Te szkodliwe promienie wnikają jeszcze w głębsze warstwy skóry, docierając do tkanki podskórnej. Dzięki intensywnej energii, od której pochodzi jego nazwa, niebieskie światło atakuje wszystkie składniki komórek: lipidy, białka i DNA. Promienie te uszkadzają komórki skóry w ciągu jednej godziny ekspozycji na słońce². Szkody mierzone są w długim okresie, stąd absolutna konieczność, w kontekście zdrowia publicznego, zapewnienia odpowiedniej ochrony już od wczesnego dzieciństwa i przez całe życie. Nie są to jednak jedyne skutki działania niebieskiego światła na organizm. Inne badania wykazały, że niebiesko-fioletowe światło prowadzi do powstawania toksycznych reaktywnych form tlenu, które wpływają na wszystkie składniki komórek skóry: lipidy, białka i DNA.

 

²Równowartość 1 godziny ekspozycji na słońce w naszych szerokościach geograficznych w lecie. Journal of Investigative Dermatology (2010) 130, 259 – 269; doi: 10.1038/jid.2009.194; published online 13 August 2009)
av_solaires_schema_lumiere-bleue_spectre_16x9

Dlatego też można założyć, że w dłuższej perspektywie, a zwłaszcza w miarę starzenia się skóry, wystawianie jej na działanie wysokoenergetycznego światła może mieć szkodliwy wpływ na proces starzenia się, a nawet uruchamiać mechanizmy nowotworowe. Ponadto, światło niebieskie oddziałuje na gen pigmentacji i stymuluje aktywność melanocytów. Pogarsza to niektóre dermatozy związane z funkcjonowaniem melaniny, takie jak maska ciążowa czy przebarwienia pozapalne. Skutki oddziaływania światła niebieskiego są zatem potencjalnie jeszcze bardziej szkodliwe niż UVA, zwłaszcza w przypadku ciemniejszej skóry. 

av_solaires_schema_lumiere-bleue_effets_nefastes_16x9
1. Utlenianie komórek: zwiększone ryzyko mutacji w kluczowych genach. ZMIANY W DNA 

PRZYDATNE PORADY NASZYCH EKSPERTÓW

Ochrona dermatologiczna przed niebieskim światłem

Innowacja Eau Thermale Avène przeciwko niebieskiemu światłu: nowy filtr przeciwsłoneczny TriAsorb™

Aby zwalczać wpływ niebieskiego światła na skórę, Laboratoria Eau Thermale Avène opracowały nową, rewolucyjną technologię: filtr TriAsorb, zainspirowany naturalną zdolnością fotoprotekcyjną melaniny.
 

Filtr TriAsorb™ umożliwia fotoreceptorom absorbowanie, dokładnie na takiej samej zasadzie jak melanina, turkusowo-niebieskiej części światła, na takiej samej zasadzie, aby nie zakłócać fizjologii organizmu.

PRZYDATNE PORADY NASZYCH EKSPERTÓW

Jak to działa w praktyce?

Melanina, której ilość zależy od fototypu każdego człowieka, odpowiada za naturalne zapewnienie skórze właściwej fotoprotekcji. Chroni skórę przed ostrymi skutkami działania promieni słonecznych na co dzień – takimi jak oparzenia słoneczne – ale także przed skutkami długotrwałymi, takimi jak fotostarzenie się skóry i nowotwory skóry. Chroni również przed niebieskim wysokoenergetycznym światłem widzialnym. Zainspirowany tą unikalną funkcją, TriAsorB™ zapewnia skórze bardzo szeroką i skuteczną fotoprotekcję, odbijając szkodliwą część promieniowania słonecznego, które obejmuje UVB, krótkie UVA, długie UVA, ale także niebieskie wysokoenergetyczne światło widzialne.
 

Kropla źródlanej wody

Formuła, która spełnia podwójne zobowiązanie Avène do ochrony skóry i środowiska
 

Nowy filtr TriAsorB™ wpisuje się w pełni w założenia koncepcji Świadomej Pielęgnacji Pierre Fabre Dermo-Cosmetics. Użyteczny, przemyślany i etyczny, ma na celu formułowanie składników aktywnych, które są coraz bardziej przyjazne dla skóry i środowiska. 
 

Bezpieczna formuła 

Nowy filtr TriAsorB™ jest organiczną cząsteczką, która została wprowadzona do formuły. Zastosowana technika dodawania filtra gwarantuje jego bezpieczeństwo. Dzięki TriAsorB™ udało nam się zmniejszyć udział filtrów w nowym Intense Protect 50+3 o około 10% przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości ochrony.

Prace związane z potwierdzeniem bezpieczeństwa filtra zajęły cztery lata i obejmowały badań toksykologicznych. Ultrabezpieczny filtr TriAsorB™ pozostaje na powierzchni skóry, niezależnie od tego, czy skóra jest zdrowa, czy przesuszona.

3 Testy wykazały, że filtr chroni DNA komórek przed uszkodzeniami spowodowanymi stresem UV.4

3. Aplikacja miejscowa (5 mg.cm-2) Testy przeprowadzone na eksplantatach skóry ludzkiej.
Zastosowano 3 modele: Zdrowa skóra / Zdrowa i napromieniowana skóra / Upośledzona i napromieniowana skóra
4. Aplikacja miejscowa (2 mg.cm-2) Testy przeprowadzone na modelu zrekonstruowanego naskórka – mieszków włosowych. Stres: ostra ekspozycja na promieniowanie UV. Kwantyfikacja uszkodzeń DNA (poprzez analizę LC/MS (chromatografia cieczowa/spektrometria masowa))
 
av_solaires_engagement-formulation_microscope_1x1
av_solaires_engagement_phytoplancton-zooplancton_1x1 1620x1620

Szacunek dla środowiska

Laboratoria Eau Thermale Avène kontynuują swoje odpowiedzialne podejście do środowiska, pozostając wierne zobowiązaniu do ograniczenia wpływu filtrów przeciwsłonecznych na morza i oceany. Nowy filtr TriAsorB™ przeszedł liczne testy w warunkach doświadczalnych, które wykazały, że nie jest on toksyczny dla 3 kluczowych gatunków bioróżnorodności morskiej: jednego gatunku koralowca, jednego gatunku fitoplanktonu i jednego gatunku zooplanktonu.

 

powrót do góry