av_solaires_taches-brunes_closeup_1x1 470x470
Czym są brązowe plamy słoneczne?

Plamy słoneczne lub plamy starcze, znane w żargonie medycznym jako lentigo (lub określane przez Francuzów mniej zabawnie jako „kwiaty cmentarne”) są spowodowane nadmierną ekspozycją na słońce. Powstają w wyniku odkładania się melaniny w naskórku lub skórze właściwej. Jest to powszechna forma hiperpigmentacji, która objawia się jako małe, płaskie, przyciemnione obszary o barwie od jasnobrązowej do czarnej. Plamy słoneczne mogą występować na twarzy, szyi, ramionach, dekolcie, przedramionach i grzbietach dłoni. 

Jakie są tego przyczyny?

Plamy słoneczne są spowodowane nadmiernym odkładaniem się melaniny, naturalnego pigmentu odpowiedzialnego za barwę naszej skóry, w melanocytach. Narażona na działanie promieni UV skóra produkuje zbyt dużo melaniny, która odkłada się w postaci „plam”.

Brązowe plamy nie są jedyną oznaką starzenia się skóry spowodowanego działaniem promieni słonecznych. Proces starzenia się skóry przebiega na dwóch poziomach: W naskórku: Promienie UVB powodują powstawanie małych plam słonecznych. W skórze właściwej: Promienie UVA powodują powstawanie głębokich zmarszczek.

Kto jest narażony na powstanie plam słonecznych?

Wszyscy, zarówno kobiety jak i mężczyźni. Brązowe plamy występują częściej u osób po 40 roku życia (stąd nazwa), ale mogą pojawić się również wcześniej. Obecność plam zależy od koloru skóry i czasu spędzonego na słońcu: im jaśniejszy odcień skóry, tym bardziej jest ona podatna na działanie promieni słonecznych. Żeby zapobiec procesowi przedwczesnego starzenia się (przynajmniej jeśli chodzi o Twoją skórę), nie wystarczy tylko stosowanie kremu przeciwzmarszczkowego wieczorem przed spaniem. W przypadku słońca sprawdza się stara zasada – lepiej zapobiegać niż leczyć! Dermatolodzy często mówią o koncepcji bezpieczeństwa przeciwsłonecznego, czyli o ochronie przed słońcem i unikaniu nadmiernej ekspozycji. Ochrona przeciwsłoneczna stanowi zatem podstawę w zapobieganiu przebarwieniom. 

 

av_solaires_taches-brunes_1x1 470x470

Zalety i wady korzystania ze słońca

Jak uniknąć plam słonecznych na twarzy i szyi

Wybierz dobrą ochronę przeciwsłoneczną

Chroń skórę przez cały rok

Zapobieganie fotostarzeniu się skóry wymaga odpowiedniej fotoprotekcji, czyli ostrożnego podejścia do ekspozycji na słońce: nie wychodź na słońce w godzinach największego nasłonecznienia, noś ubranie, kapelusz i (atestowane) okulary przeciwsłoneczne oraz stosuj produkty do opalania z wysokim SPF, dostosowane do Twojego typu skóry. 

Promienie słoneczne oddziałują na skórę nawet w pochmurne dni, dlatego ważne jest, aby zapewnić skórze codzienną ochronę, której potrzebuje przez cały rok. Nawet w mieście używaj kremu nawilżającego z lekkim filtrem SPF, aby blokować promienie UV: to jedyny sposób, aby w pełni cieszyć się czasem spędzanym na świeżym powietrzu!

PRZYDATNE PORADY NASZYCH EKSPERTÓW

Stosuj umiar

Ogranicz czas przebywania na słońcu, nie wychodź na słońce w najgorętszych porach dnia i noś odzież i nakrycie głowy, aby chronić się przed słońcem, kiedy tylko jest to możliwe. Kiedy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych, należy regularnie stosować krem przeciwsłoneczny z odpowiednim SPF, odpowiednio dobrany do typu i kondycji Twojej skóry, pamiętając o konieczności częstego ponawiania aplikacji.

Od ponad 30 lat Eau Thermale Avène oferuje najlepsze produkty do opalania, aby chronić Twoją wrażliwą skórę. Obecnie nasze produkty z gamy ochrony przeciwsłonecznej to numer jeden na rynku fotoprotekcji w europejskich aptekach*.

*IQVIA – Pharmatrend International – year 2018 – in volume and value.
Z tej samej gamy

NASZE ROZWIĄZANIA Z MYŚLĄ O PRZYSZŁOŚCI

Produkty do pielęgnacji skóry Eau Thermale Avène stworzone, aby chronić skórę i dbać o oceany

Pomadka do ust SPF 50+

Pomadka do ust SPF 50+

Chroni

powrót do góry