- Twoja skóra
- Twarz
-
CIAŁO
- Słońce
- Dziecko
- Makijaż
-
Marka
Dar łagodzenia
-
Słońce a alergie
Jak rozpoznać, że masz alergię na słońce? To proste: po ekspozycji na słońce Twoja skóra jest zaczerwieniona i swędzi. Alergia na słońce (lub lucyt, zgodnie z fachową terminologią medyczną) objawia się wysypką w postaci małych, czerwonych i lekko uniesionych krostek lub grudek oraz swędzeniem w miejscach, gdzie skóra została wystawiona na działanie promieni słonecznych.
Najczęściej występuje na odsłoniętych partiach ciała takich jak dekolt, ramiona, ręce, grzbiety dłoni i stopy. Istnieje kilka form alergii na słońce.
Polimorficzna erupcja świetlna jest najczęstszą formą alergii na słońce. Najczęściej dotyka młodych kobiet i pojawia się głównie na dekolcie, ale może również wystąpić na innych częściach skóry wystawionych na działanie słońca, z godnym uwagi wyjątkiem – wysypka omija skórę twarzy. Reakcja pojawia się po pierwszej lub drugiej ekspozycji na słońce w lecie. Może utrudnić Ci życie przez tydzień, ale ma tę zaletę (jeśli można to tak nazwać!), że nie nawraca po kolejnych ekspozycjach na słońce w tym samym sezonie, zupełnie tak, jakby skóra przyzwyczaiła się do słońca. Niemniej, polimorficzna erupcja świetlna z dużym prawdopodobieństwem zostanie z Tobą już dłużej i będzie powracać każdego lata.
Lucyt polimorficzny jest rzadszą, ale bardziej kłopotliwą forma alergii, ponieważ dotyczy każdego odsłoniętego miejsca, w tym skóry twarzy, i pojawia się po każdej ekspozycji na słońce, zarówno na początku, w środku, jak i pod koniec lata. Ma również tendencję do nawracania w kolejnych latach.
Alergia na słońce dotyka również dzieci. Młodzieńcza osutka wiosenna jest formą alergii słonecznej, która występuje na małżowinach usznych u dzieci i młodzieży, częściej u chłopców niż dziewcząt, i często podczas pobytu w górach.
Wreszcie, pokrzywka słoneczna jest formą alergii, która pojawia się w ciągu kilku minut od ekspozycji na słońce i ustępuje samoistnie po kilku minutach lub godzinach, w zależności od indywidualnych predyzpozycji, przebywania w cieniu. Ma postać czerwonych, obrzmiałych i swędzących plam, przypominających wykwity skórne po oparzeniu pokrzywą.
Z każdym nowym sezonem letnim musimy powracać do naszych dobrych nawyków i praktyk, ponieważ żadna terapia nie może dać ostatecznego wyleczenia. Alergia słoneczna nie musi być dla Ciebie powodem do większych zmartwień, a na wakacjach wcale nie musisz przez cały czas chować się pod parasolem! Dobrych nawyków słonecznych możesz nauczyć się szybko i na pewno nie będziesz tego żałować.
Promienie UVB są odpowiedzialne za opalanie się skóry oraz oparzenia słoneczne, natomiast alergia na słońce to zasługa promieni UVA. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć krem z wysoką ochroną, który zapewni ochronę przed obydwoma rodzajami promieni UV.
Alergia na słońce dotyka około 10% populacji osób dorosłych, przy czym znacznie częściej kobiet, które stanowią 90% przypadków. W większości przypadków są to osoby młode. Alergia może występować przez kilka lat, a następnie całkowicie ustąpić.
Oczywiście: objawy alergii na słońce są takie same jak inne przyczyny.*** [zdanie nielogiczne] Alergii na słońce nie należy mylić z reakcją spowodowaną nałożeniem na skórę perfum lub innego produktu o właściwościach fototoksycznych, bądź zażyciem leków fotouczulających przed ekspozycją na słońce!
Produkty do pielęgnacji skóry Eau Thermale Avène stworzone, aby chronić skórę i dbać o oceany