Polimorficzna erupcja świetlna
Polimorficzna erupcja świetlna jest najczęstszą formą alergii na słońce. Najczęściej dotyka młodych kobiet i pojawia się głównie na dekolcie, ale może również wystąpić na innych częściach skóry wystawionych na działanie słońca, z godnym uwagi wyjątkiem – wysypka omija skórę twarzy. Reakcja pojawia się po pierwszej lub drugiej ekspozycji na słońce w lecie. Może utrudnić Ci życie przez tydzień, ale ma tę zaletę (jeśli można to tak nazwać!), że nie nawraca po kolejnych ekspozycjach na słońce w tym samym sezonie, zupełnie tak, jakby skóra przyzwyczaiła się do słońca. Niemniej, polimorficzna erupcja świetlna z dużym prawdopodobieństwem zostanie z Tobą już dłużej i będzie powracać każdego lata.
Lucyt polimorficzny
Lucyt polimorficzny jest rzadszą, ale bardziej kłopotliwą forma alergii, ponieważ dotyczy każdego odsłoniętego miejsca, w tym skóry twarzy, i pojawia się po każdej ekspozycji na słońce, zarówno na początku, w środku, jak i pod koniec lata. Ma również tendencję do nawracania w kolejnych latach.
Młodzieńcza osutka wiosenna
Alergia na słońce dotyka również dzieci. Młodzieńcza osutka wiosenna jest formą alergii słonecznej, która występuje na małżowinach usznych u dzieci i młodzieży, częściej u chłopców niż dziewcząt, i często podczas pobytu w górach.
Pokrzywka słoneczna
Wreszcie, pokrzywka słoneczna jest formą alergii, która pojawia się w ciągu kilku minut od ekspozycji na słońce i ustępuje samoistnie po kilku minutach lub godzinach, w zależności od indywidualnych predyzpozycji, przebywania w cieniu. Ma postać czerwonych, obrzmiałych i swędzących plam, przypominających wykwity skórne po oparzeniu pokrzywą.