av_solaires_allergie_urticaire_1x1 473x473

Objawy alergii na słońce

Jak rozpoznać, że masz alergię na słońce? To proste: po ekspozycji na słońce Twoja skóra jest zaczerwieniona i swędzi. Alergia na słońce (lub lucyt, zgodnie z fachową terminologią medyczną) objawia się wysypką w postaci małych, czerwonych i lekko uniesionych krostek lub grudek oraz swędzeniem w miejscach, gdzie skóra została wystawiona na działanie promieni słonecznych.   Najczęściej występuje na odsłoniętych partiach ciała takich jak dekolt, ramiona, ręce, grzbiety dłoni i stopy. Istnieje kilka form alergii na słońce.
 

Polimorficzna erupcja świetlna

Polimorficzna erupcja świetlna jest najczęstszą formą alergii na słońce. Najczęściej dotyka młodych kobiet i pojawia się głównie na dekolcie, ale może również wystąpić na innych częściach skóry wystawionych na działanie słońca, z godnym uwagi wyjątkiem – wysypka omija skórę twarzy. Reakcja pojawia się po pierwszej lub drugiej ekspozycji na słońce w lecie. Może utrudnić Ci życie przez tydzień, ale ma tę zaletę (jeśli można to tak nazwać!), że nie nawraca po kolejnych ekspozycjach na słońce w tym samym sezonie, zupełnie tak, jakby skóra przyzwyczaiła się do słońca. Niemniej, polimorficzna erupcja świetlna z dużym prawdopodobieństwem zostanie z Tobą już dłużej i będzie powracać każdego lata.

 

Lucyt polimorficzny

Lucyt polimorficzny jest rzadszą, ale bardziej kłopotliwą forma alergii, ponieważ dotyczy każdego odsłoniętego miejsca, w tym skóry twarzy, i pojawia się po każdej ekspozycji na słońce, zarówno na początku, w środku, jak i pod koniec lata. Ma również tendencję do nawracania w kolejnych latach.

 

Młodzieńcza osutka wiosenna

Alergia na słońce dotyka również dzieci. Młodzieńcza osutka wiosenna jest formą alergii słonecznej, która występuje na małżowinach usznych u dzieci i młodzieży, częściej u chłopców niż dziewcząt, i często podczas pobytu w górach.

 

Pokrzywka słoneczna

Wreszcie, pokrzywka słoneczna jest formą alergii, która pojawia się w ciągu kilku minut od ekspozycji na słońce i ustępuje samoistnie po kilku minutach lub godzinach, w zależności od indywidualnych predyzpozycji, przebywania w cieniu. Ma postać czerwonych, obrzmiałych i swędzących plam, przypominających wykwity skórne po oparzeniu pokrzywą. 

 

 

  • <span class="ezstring-field">av_solaires_lucite_estival_4x5_2025x2880</span>
  • <span class="ezstring-field">av_solaires_lucite-polymorphe_4x5_2025x2880</span>
  • <span class="ezstring-field">av_solaires_urticaire-solaire_4x5_2025x2880</span>

Zalety i wady korzystania ze słońca

Jak postępować w przypadku alergii na słońce

Chociaż istnieje wiele sposobów łagodzenia alergii na słońce, podstawą zmniejszenia ryzyka jej wystąpienia jest ograniczenie ekspozycji na słońce.

Chroń się przed słońcem

Dostępna pielęgnacja

Pierwszą żelazną zasadą w przypadku alergii na słońce jest unikanie ekspozycji na promieniowanie UV: bez światła słonecznego nie wystąpią objawy alergii! Dlatego tak ważne jest, aby znać (i przestrzegać) zasady ekspozycji na słońce i chronić swoją skórę za pomocą ubrania, kapelusza, okularów przeciwsłonecznych oraz wybierając odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, dostosowaną do swojego typu skóry

Oprócz ograniczania ekspozycji na słońce, na kilka tygodni przed planowanym pierwszym wyjściem na słońce oraz przez cały okres przebywania na słońcu można przyjmować dostępne w aptekach suplementy diety. Jeśli jednak te proste środki nie wystarczą, lekarz może przepisać leki, takie jak syntetyczne środki przeciwmalaryczne, które należy przyjmować przez całe wakacje. Lekarz może również zalecić kurację metodą PUVA, polegającą na stopniowym dostarczaniu skórze coraz większych dawek promieniowania UVA. 

PRZYDATNE PORADY NASZYCH EKSPERTÓW 

Z każdym nowym sezonem letnim musimy powracać do naszych dobrych nawyków i praktyk, ponieważ żadna terapia nie może dać ostatecznego wyleczenia. Alergia słoneczna nie musi być dla Ciebie powodem do większych zmartwień, a na wakacjach wcale nie musisz przez cały czas chować się pod parasolem! Dobrych nawyków słonecznych możesz nauczyć się szybko i na pewno nie będziesz tego żałować. 

 

Jaką rolę odgrywają promienie UVA i UVB w alergii na słońce?

Promienie UVB są odpowiedzialne za opalanie się skóry oraz oparzenia słoneczne, natomiast alergia na słońce to zasługa promieni UVA. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć krem z wysoką ochroną, który zapewni ochronę przed obydwoma rodzajami promieni UV.

 

av_solaires_schema_allergie_uva_uvb_1x1_473x590 1: Tkanka podskórna; 2: Skóra właściwa; 3: Naskórek; 4: UVA; 5: UVB

Alergia na słońce dotyka około 10% populacji osób dorosłych, przy czym znacznie częściej kobiet, które stanowią 90% przypadków. W większości przypadków są to osoby młode. Alergia może występować przez kilka lat, a następnie całkowicie ustąpić.

Czy poza alergią słoneczną istnieją inne przyczyny reakcji na słońce?

Oczywiście: objawy alergii na słońce są takie same jak inne przyczyny.*** [zdanie nielogiczne] Alergii na słońce nie należy mylić z reakcją spowodowaną nałożeniem na skórę perfum lub innego produktu o właściwościach fototoksycznych, bądź zażyciem leków fotouczulających przed ekspozycją na słońce!

av_solaires_reaction_medicament_1x1 473x473
Z tej samej gamy

NASZE ROZWIĄZANIA Z MYŚLĄ O PRZYSZŁOŚCI

Produkty do pielęgnacji skóry Eau Thermale Avène stworzone, aby chronić skórę i dbać o oceany

Bardzo wysoka ochrona przeciwsłoneczna Spray SPF 50+

Bardzo wysoka ochrona przeciwsłoneczn...

Chroni

powrót do góry