Leki a słońce

Niektóre leki i substancje zawierają cząsteczki, które reagują na światło UV, co oznacza, że pod wpływem słońca następują zmiany w ich strukturze, przez co zyskują właściwości alergiczne, a nawet mogą stać się toksyczne. Powyższe zmiany mogą prowadzić do zwiększonej wrażliwości skóry na słońce, zwanej fotouczuleniem.

Które leki są fotouczulające?

Jest ich wiele: anksjolityki, antybiotyki, antydepresanty, leki przeciwcukrzycowe, terapie hormonalne itp. Jeśli jesteś w trakcie leczenia, przeczytaj uważnie ulotkę, aby sprawdzić, czy światło słoneczne nie stanowi przeciwwskazania do przyjmowania leku. A jeśli planujesz wakacyjny wyjazd, skonsultuj się wcześniej z lekarzem, aby uniknąć ryzyka fotouczulenia.

av_solaires_reaction_medicament_1x1 473x473

Czym są leki fotouczulające?

Leki i światło słoneczne to nie zawsze dobre połączenie. Niektóre rodzaje leków zwiększają wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przed ekspozycją na słońce.

Niektóre cząsteczki zawarte w lekach pod wpływem działania promieni słonecznych mogą mieć właściwości uczulające, a nawet toksyczne. Powyższe zmiany mogą prowadzić do zwiększonej wrażliwości skóry na słońce, zwanej fotouczuleniem.

PRZYDATNE PORADY NASZYCH EKSPERTÓW

Odpowiednia pora przyjmowania leków

Jeśli to możliwe, przyjmuj leki wieczorem, między godziną 17.00 a 18.00, a nie rano.

Zalety i wady korzystania ze słońca

Jak dochodzi do fotouczulenia?

Wyróżniamy dwa rodzaje reakcji fotouczuleniowych.

Reakcja fototoksyczna

Odczyny fototoksyczne to najczęściej występujący rodzaj reakcji fotouczuleniowej, nie należy jej mylić z alergią na słońce. Występują w przypadku aplikacji dużej ilości produktu fotouczulającego. Objawia się w ciągu kilku minut lub godzin po ekspozycji na słońce i skutkuje pojawieniem się zaczerwienienia na wystawionych na działanie promieni słonecznych obszarach twarzy, szyi i dekoltu, a także na rękach, nogach i stopach. Po początkowej reakcji fototoksycznej, dalsza ekspozycja może wywołać reakcję opóźnioną lub fotoalergiczną.

Reakcja fotoalergiczna

Odczyny fotoalergiczne to najrzadziej występujący rodzaj reakcji, spowodowany użyciem niewielkiej ilości znanego już skórze produktu fotouczulającego. Pojawiają się w ciągu 24 godzin lub więcej od ekspozycji na słońce. Objawy obejmują silne swędzenie w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych, swoją intensywnością przypominające świąd w przypadku pokrzywki lub egzemy. Objawy mogą się rozprzestrzeniać na inne partie ciała, które nie były poddane działaniu promieni słonecznych. Mogą również wystąpić zaburzenia pigmentacji, których przejawem jest pojawienie się brązowych lub niebieskawych przebarwień.

Brak reakcji po roku przyjmowania leku nie oznacza wcale, że nic Ci nie grozi. Reakcja fotoalergiczna może wystąpić dopiero po kilkukrotnej ekspozycji na słońce I uwaga: taka sama reakcja może wystąpić również po sesji w solarium!

Jak należy postępować w przypadku wystąpienia reakcji fotouczuleniowej

W przypadku wystąpienia reakcji na leki fotouczulające należy natychmiast zrezygnować z jakiejkolwiek ekspozycji na słońce. W zależności od nasilenia objawów, lekarz lub farmaceuta zasugeruje krem lub żel łagodzący swędzenie i leczący pęcherze.

Unikaj słońca

Jako środek zapobiegawczy, mądrze jest ograniczyć godziny ekspozycji na słońce do minimum lub po prostu w ogóle nie wychodzić na słońce.

Wybierz właściwą ochronę

Zwracaj uwagę na sygnały, jakie wysyła Ci Twoja skóra: chociaż oparzenia słoneczne pojawiają się zwykle po dwunastu godzinach od ekspozycji, pacjenci często zwracają uwagę na uczucie pieczenia w momencie ekspozycji. W każdym przypadku należy unikać ekspozycji na promieniowanie UV i stosować maksymalną ochronę przed promieniowaniem UVA/UVB.

Chroń się przez cały rok

Bez względu na to, czy jest lato czy zima, czy pada deszcz czy świeci słońce, promienie słoneczne przez cały czas oddziałują na Twoją skórę. Pamiętaj więc o stosowaniu codziennej ochrony, aby zapewnić jej komfort i bezpieczeństwo przez cały rok. Nawet w mieście, aby w pełni cieszyć się czasem spędzanym na świeżym powietrzu używaj kremu nawilżającego z lekkim filtrem SPF

av_solaires_lucite_estival_1x1 473x473
av_solaires_demangeaison_boutons_1x1 473x473

Antybiotyki, podobnie jak inne leki, powodują nadwrażliwość na promienie słoneczne i mogą wywoływać niepożądane reakcje skórne takie jak wypryski, swędzenie, a nawet problemy z pigmentacją. Jeśli jesteś w trakcie leczenia, uważnie zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do leku zanim podejmiesz decyzje o wyjściu na słońce i narażeniu się na związane z ekspozycją słoneczną ryzyko. 

Leki nie są jedynymi substancjami fotouczulającymi: niektóre perfumy i inne kosmetyki na bazie alkoholu, a także niektóre rośliny i owoce (trawa, pietruszka, owoce cytrusowe, figi itp.) mogą mieć również działanie fotouczulające.   Typowym przykładem dobrze opisującym mechanizm tego zjawiska jest sytuacja, w której po wyciśnięciu soku z cytryny przez przypadek dotkniesz brudną ręką skóry na ramieniu, na którym później, po ekspozycji na słońce pojawi się odczyn fotoalergiczny. Żelazna zasada brzmi następująco: po jedzeniu lub gotowaniu należy zawsze dokładnie umyć ręce.
 

ODPOWIADAMY NA TWOJE PYTANIA

Nie: zwykły spacer przy dobrej pogodzie może spowodować reakcję fototoksyczną. Jest to zdecydowanie najczęstszy rodzaj fotouczulenia, które objawia się pod postacią oparzeń słonecznych, których nasilenie jest nieproporcjonalnie duże w stosunku do poziomu ekspozycji na słońce.

Brak reakcji po roku przyjmowania leku nie oznacza wcale, że nic Ci nie grozi. Reakcja fotoalergiczna może wystąpić dopiero po kilkukrotnej ekspozycji na słońce.

Leki nie są jedynymi substancjami fotouczulającymi: niektóre perfumy i inne kosmetyki na bazie alkoholu, a także niektóre rośliny i owoce (trawa, pietruszka, owoce cytrusowe, figi itp.) mogą mieć również działanie fotouczulające. Typowym przykładem dobrze opisującym mechanizm tego zjawiska jest sytuacja, w której po wyciśnięciu soku z cytryny przez przypadek dotkniesz brudną ręką skóry na ramieniu, na którym później, po ekspozycji na słońce pojawi się odczyn fotoalergiczny. Żelazna zasada brzmi następująco: po jedzeniu lub gotowaniu należy zawsze dokładnie umyć ręce.

powrót do góry