Zagrożone oceany

Oceany pokrywają dwie trzecie powierzchni naszej planety. Są one domem dla bogatego źródła życia i samym swoim istnieniem regulują naszą równowagę klimatyczną. Od nich zależy przetrwanie wielu populacji i gatunków. W rzeczywistości, ekosystem morski składa się z kilku mikroekosystemów, które są niezbędne do regulowania zawartości tlenu i dwutlenku węgla w atmosferze, którą oddychamy.

  • Koral: rezerwa morskiej różnorodności biologicznej. Koral jest głównym ekosystemem służącym do rozmnażania i ochrony wielu gatunków morskich.
  • Fitoplankton: zielone płuca planety. Fitoplankton jest głównym producentem tlenu (2/3 tlenu, którym oddychamy). Działa ona jak pompa biologiczna dla atmosferycznego CO2, pochłaniając znaczną część emisji związanej z działalnością człowieka. Dzięki temu zmniejsza ich wpływ na klimat.
  • Zooplankton: serce łańcucha pokarmowego. Zooplankton jest głównym konsumentem materii organicznej w oceanach i odgrywa zasadniczą rolę w funkcjonowaniu morskiego łańcucha pokarmowego.

Ten delikatny ekosystem jest obecnie zagrożony przez wiele czynników odpowiedzialnych za wyginięcie setek gatunków i wyczerpanie zasobów: globalne ocieplenie, podnoszenie się poziomu mórz, nadmierna eksploatacja zasobów itd. Zagrażają mu również zanieczyszczenia pochodzące z kremów do opalania i ich filtrów, które same w sobie stanowią zagrożenie dla oceanów. Szkody te są odpowiedzialne za wyginięcie setek gatunków i znaczne uszczuplenie zasobów. Musimy działać teraz wspólnie, jeśli mamy ocalić nasze oceany.

50% gatunków morskich jest chronionych przez rafy koralowe. 500 milionów ludzi jest uzależnionych od ekosystemu, jaki zapewniają rafy koralowe.

Rafy koralowe w niebezpieczeństwie

Rafy koralowe mają kluczowe znaczenie dla ekosystemu morskiego. Są one źródłem pożywienia i siedliskiem dla wielu roślin, bakterii i ryb, chronią gleby i wybrzeża przed spływem i/lub erozją, a także zmniejszają wpływ huraganów i tsunami. Rafy koralowe są zatem istotnym ogniwem w przetrwaniu ekosystemów morskich. Występują we wszystkich morzach i głębinach, mogą żyć przez tysiące lat. Jednak obecnie ¾ raf koralowych jest zagrożonych przez człowieka, podczas gdy 30% zostało już nieodwracalnie utraconych w ciągu ostatnich 30 lat, głównie z powodu zniszczeń spowodowanych przez produkty słoneczne. 

av_solaires_engagement_corail_1x1_v1

Wpływ kremów do opalania na ocean

Rozcieńczone w morzu, podczas kąpieli, lub rozproszone przez wiatr na plażach, gdy używane są aerozole, toksyczne składniki kremów do opalania gromadzą się w piasku i odkładają na dnie oceanu.

Fotosynteza w niebezpieczeństwie Na pewno widziałeś już ten obrazek na wakacjach. Cienka warstwa oleju lub śmietany tworzy się na powierzchni wody, zakłócając nie tylko koralowce i algi, ale także faunę morską, działając jak ekran uniemożliwia fotosyntezę, która wytwarza tlen niezbędny dla gatunków morskich. Efekt kuli śnieżnej oznacza, że plankton żywiący się mikroalgami również ucierpi, i błędne koło się zamyka. Ostatecznie cierpi na tym prawie cały łańcuch pokarmowy.

Składniki toksyczne dla przyrody i fauny morskiej Petrochemiczne kremy do opalania mają szkodliwy wpływ na ekosystem morski, pozostawiając go trwale uszkodzonym. Wśród czynników niszczących są składniki takie jak parabeny, silikony i oksybenzony, które są podejrzane o toksyczny wpływ na życie morskie i zaburzania gospodarki hormonalnej.

Destrukcyjny wpływ na algi i koralowce

Środki chemiczne zawarte w kremach do opalania są przyczyną stopniowego niszczenia alg, a tym samym koralowców. W jaki sposób? Niektóre z tych cząsteczek niszczą zooxanthellae, czyli mikroalgi żyjące w symbiozie z koralowcami. W kontakcie ze szkodliwymi cząsteczkami zooxanthellae obumierają, zabierając ze sobą otaczające je koralowce, które najpierw bieleją, a następnie giną w ciągu zaledwie 48 godzin.   Ale oktokrylen również bierze udział w tym procesie: jego toksyczność dla koralowców została potwierdzona przez zespół badaczy z Observatoire océanologique de Banyuls-sur-Mer w badaniu opublikowanym w 2018 r. w czasopiśmie Analytical Chemistry, co doprowadziło do zakazu toksycznych kremów przeciwsłonecznych zawierających tę cząsteczkę na Wyspach Palau na początku 2020 r.

 

av_solaires_effets-destructeurs_coraux_1x1 473x473
Ochrona przeciwsłoneczna: dobre nawyki

Ochrona przeciwsłoneczna: dobre nawyki

  • Każdego roku wyrzucamy do oceanów około 25 000 ton kremu do opalania - to 1 litr na sekundę*
  • Wystarczy 20 minut pływania, aby 25% składników kremu przeciwsłonecznego zostało uwolnionych do wody morskiej 
  • Uważa się, że około 10% koralowców na świecie jest bezpośrednio narażonych na działanie filtrów UV**

* źródło: Zielony Krzyż
** źródło: badanie przeprowadzone przez Wydział Nauki Politechniki w Marchii we Włoszech

Odkryj nasze zaangażowanie w regenerację ekosystemów morskich
Z tej samej gamy

NASZE ROZWIĄZANIA DLA OCHRONY NASZEJ PRZYSZŁOŚCI

Produkty do pielęgnacji skóry Eau Thermale Avène zostały stworzone, aby chronić skórę, ale i szanować oceany

Spray dla dzieci SPF 50+

Spray dla dzieci SPF 50+

Chroni

Bardzo wysoka ochrona przeciwsłoneczna Spray SPF 30

Bardzo wysoka ochrona przeciwsłoneczn...

Chroni

powrót do góry