Makijaż dla skóry osłabionej przez leczenie nowotworowe

Spis treści

Makijaż dla skóry osłabionej przez leczenie nowotworowe

Sucha skóra, ślady zmęczenia, wysypki, blizny, wypadanie włosów... To niektóre ze skutków wybranych terapii nowotworowych, które dotyczą skóry. Odpowiednio dobrany i zastosowany makijaż do skóry wrażliwej pozwala przywrócić zdrowy blask i pomaga utrzymać aktywność towarzyską i zawodową w czasie leczenia.

av_maquillage_femme_cancer_chauve_creme_1x1 472x472

Skóra osłabiona zabiegami: skóra bardziej sucha

Niezależnie od tego, czy jesteś leczona radioterapią, chemioterapią, terapią celowaną czy immunoterapią, leczenie będzie miało wpływ na Twoją skórę. Może być ona po prostu bardziej sucha, niż zwykle. Może też mieć zmiany chorobowe np. takie jak wysypka trądzikowa po niektórych rodzajach chemioterapii czy blizny pooperacyjne.
Twoja skóra może być również bardziej matowa, z wyraźnymi oznakami zmęczenia. Wyzwaniem jest przywrócenie cerze blasku. Ale nie w byle jaki sposób. Osłabiona zabiegami skóra potrzebuje ukojenia i odpowiedniego nawilżenia. Najbardziej odpowiednie są kojące kremy lub balsamy stworzone z myślą o skórze wrażliwej, które można znaleźć w aptekach i drogeriach.

Jak walczyć z suchą skórą?

Dbanie o skórę i kontynuowanie noszenia makijażu podczas chemioterapii pomogło mi w walce z rakiem piersi

Ola, 52 lata

Przywracanie zdrowego blasku skórze osłabionej zabiegami przeciwnowotworowymi

Po nawilżeniu skóry trzeba rozjaśnić cerę. Dzięki lekkiej konsystencji podkład korygujący we fluidzie sprawdzi się idealnie. Aby wybrać odpowiedni odcień, zacznij od przetestowania go na szczęce (zapomnij o metodzie testowania na nadgarstku: skóra tam jest zbyt jasna). Ogólnie rzecz biorąc, delikatnie różowawy odcień w mgnieniu oka doda Twojej skórze blasku. 

Aby ułatwić aplikację, delikatnie wklep podkład korygujący we fluidzie w czoło, nos, policzki i brodę, a następnie rozprowadź opuszkami palców w kierunku od środka twarzy i szyi do ich krawędzi. Jeżeli Twoja skóra się łuszczy lub masz wysypkę przypominającą trądzik, nałóż podkład za pomocą gąbki i wklep, aby lepiej „rozmyć” strukturę skóry.

Dodatkowo, aby ożywić cerę, nie zapomnij użyć dużego pędzla i nałożyć na całą twarz delikatnej warstwy pudru mozaikowego z kolorem. Na miejsca z wysypką typu trądzikowego zastosuj rozświetlający puder mozaikowy, aby uniknąć podkreślania faktury skóry.

Jak należy się malować przy takim typie cery?

 

av_peau-cancer_femme_bonne-mine_maquillage_1x1 472x472

Skóra osłabiona zabiegami: makijaż na cienie i blizny

Istnieją proste techniki makijażu, które mogą być stosowane w celu ukrycia innych skutków leczenia nowotworowego, takich jak cienie pod oczami i blizny.

Skóra osłabiona zabiegami: zmniejszanie cieni pod oczami

Aby skutecznie zmniejszyć cienie pod oczami, korektor należy nakładać po nałożeniu podkładu korygującego we fluidzie, a przed nałożeniem pudru. Na umiarkowane cienie wystarczy korektor beżowy w pędzelku: cienką warstwę korektora nałóż na obszar wokół oczu, od wewnętrznego kącika do nasady nosa, a następnie delikatnie wklep, aby zakryć krawędzie. Jeśli cienie są bardziej wyraźnie widoczne, wybierz korektor w sztyfcie: żółty, jeśli cienie są niebieskofioletowe, koralowy, jeśli są brązowe. Nałóż go najlepiej za pomocą cienkiego pędzelka, a następnie wmieszaj opuszką palca, delikatnie naciskając. Na koniec utrwal makijaż, nakładając odrobinę rozświetlającego pudru mozaikowego.

Skóra osłabiona leczeniem: ukrywanie blizn

W przypadku blizn pooperacyjnych lub spowodowanych wprowadzeniem portów naczyniowych, zarówno na twarzy, jak i na ciele, pierwszym krokiem jest zamaskowanie ich koloru. Musisz zatem wybrać taki odcień korektora w sztyfcie, który zamaskuje kolor Twojej blizny. Jeśli jest czerwona, użyj zielonego korektora w sztyfcie; jeśli jest fioletowa, żółtego korektora w sztyfcie; jeśli brązowa, koralowego korektora w sztyfcie. Po wybraniu koloru, nabierz produkt opuszką palca lub pędzelkiem i nałóż go na bliznę.
Po zamaskowaniu koloru blizny wyrównaj koloryt skóry za pomocą kremowego podkładu w kompakcie. Dzięki większemu stopniu krycia, niż w przypadku podkładu korygującego we fluidzie, jest on idealny do całkowitego kamuflowania blizn, zarówno na twarzy, jak i na ciele. Nałóż go blenderem, delikatnie wklepując w bliznę, tak aby nie naruszyć nałożonej wcześniej warstwy korektora w sztyfcie. Na koniec utrwal makijaż, nakładając odrobinę transparentnego pudru mozaikowego.

Jak zmniejszyć cienie pod oczami?

PRZYJAZNE (I FACHOWE) PORADY

Brwi stanowią ramę dla oczu i nadają twarzy charakter. Co więc zrobić, gdy pod wpływem niektórych rodzajów chemioterapii stają się one rzadkie lub wręcz zanikają? Wybierając odpowiednie produkty, można je narysować lub po prostu podkreślić w bardzo naturalny sposób.
Zacznij od wyboru kredki do brwi, która będzie pasować do odcienia Twoich włosów lub peruki: do włosów w kolorze od blond do jasnego brązu beżową, brązowej do włosów w kolorze od brązowego do ciemnego. Następnie ustal punkty odniesienia: brwi zaczynają się na linii pionowej biegnącej od skrzydełka nosa do wewnętrznego kącika oka, a kończą na linii ukośnej biegnącej od skrzydełka nosa do zewnętrznego kącika oka. Najwyższy punkt brwi znajduje się na przekątnej łączącej kąt nosa i źrenicę. Teraz narysuj brwi. Pomoże Ci w tym zdjęcie. Umiejętne narysowanie brwi umożliwi zachowanie ich oryginalnego kształtu. Następnie, patrząc w lustro, drobnymi pociągnięciami rysuj pod kątem małe kreski, tak jakbyś jeden po drugim rysowała włoski. Utrwal narysowane brwi transparentnym lub rozświetlającym pudrem mozaikowym, a w celu uzyskania bardzo naturalnego efektu rozmaż linie za pomocą szczoteczki od mascary.

Jak narysować brwi?

av_maquillage_social_16_post_3282779003131_hd_1x1

Właściwe gesty przy nakładaniu makijażu na skórę osłabioną leczeniem (przeciwnowotworowym)

W przypadku skóry osłabionej leczeniem przeciwnowotworowym etap demakijażu również powinien być bardzo delikatny. Makijaż należy usunąć poprzez masowanie skóry opuszkami palców, używając żelu-mleczka do skóry wrażliwej i reaktywnej. Następnie delikatnie usuń nadmiar produktu, używając chusteczki jednorazowej lub wielokrotnego użytku. Aby zakończyć oczyszczanie i ukoić skórę, zakończ demakijaż poprzez obfite spryskanie twarzy wodą termalną. Na koniec delikatnie osusz twarz, bez pocierania.

Z tej samej gamy

Nasze rozwiązania do makijażu skóry osłabionej leczeniem (przeciwnowotworowym)

Produkty przeznaczone do makijażu skóry osłabionej leczeniem (przeciwnowotworowym)

Avène woda termalna

Avène woda termalna

Łagodzi - Odbudowuje barierę skórną

Tolérance CONTROL balsam łagodząco regenerujący Sterile Cosmetics® Sterile Cosmetics®

Tolérance CONTROL balsam łagodząco re...

Nawilża - Łagodzi - Wzmacnia barierę ochronną skóry

powrót do góry