Jak zmniejszyć widoczność brązowych przebarwień?

Spis treści

Jak zmniejszyć widoczność brązowych przebarwień?

Od 30. roku życia na skórze mogą zacząć pojawiać się brązowe przebarwienia. Ta hiperpigmentacja różnego pochodzenia może być czasem powodem wstydu, zwłaszcza gdy dotyczy twarzy. Za pomocą odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej łatwo je jednak zamaskować. Skorzystaj z naszej rady.

av_solaires_masque-de-grossesse_1x1 472x472

Skąd się biorą brązowe przebarwienia?

Do powstania brązowych przebarwień o różnym natężeniu może prowadzić szereg sytuacji: 

 • Maska ciążowa (czyli melasma lub ostuda). Ta hiperpigmentacja czoła, brody, górnej wargi lub policzków może pojawić się już pod koniec pierwszego trymestru ciąży. Jest ona spowodowana połączeniem ekspozycji na słońce i hormonów ciążowych. Powoduje to zwiększoną syntezę melaniny. Taka hiperpigmentacja może pojawić się również na górnej wardze, nawet jeśli nie spodziewasz się dziecka.
 • Trądzik. Połączenie słońce + stan zapalny może prowadzić do hiperpigmentacji zmian trądzikowych. 
 • Przebarwienia starcze (znane również jako lentigo). Również w tym wypadku promienie słoneczne w połączeniu z naturalnym procesem starzenia się skóry mogą wywołać nadprodukcję melaniny. 

Na twarzy w okolicach piegów robią mi się brązowe przebarwienia, gdy za bardzo się wystawiam na słońce. Ale nie są tak ładne, jak piegi, zwłaszcza ta na górnej wardze

Maskowanie brązowychprzebarwień: zwycięski kwartet

Niezależnie od przyczyny, istnieją cztery proste rzeczy, które pomogą Ci w ukryciu ciemnych przebarwień. To kwestia zarówno zapobiegania im, jak i ich tuszowania: 

 • Pierwszy krok: ochrona przed słońcem
 • Drugi krok: korygowanie i neutralizowanie przebarwień
 • Trzeci krok: wyrównywanie kolorytu cery i nadawanie jej naturalnego wyglądu
 • Czwarty krok: utrwalanie makijażu tak, aby poprawić wygląd cery
av_maquillage_femme_taches-brunes_soleil_1x1 472x472

Ochrona przed słońcem

Jest to prawdopodobnie najprostsze rozwiązanie w celu zapobiegania pojawianiu się ciemnych przebarwień: ochrona przed promieniami UV. Ciemne plamy pod wpływem działania słońca mogą pojawić się lub powiększyć w każdym wieku.

Krem na dzień z ochroną przeciwsłoneczną 

Ponieważ promienie UV są agresywne nie tylko latem, należy chronić się przez cały rok. Twoja skóra ma specyficzne potrzeby i nie zawsze łatwo jest nakładać kremy z filtrem przeciwsłonecznym przez 365 dni w roku. Idealne rozwiązanie? Stosuj krem na dzień z filtrem przeciwsłonecznym. 

Maksymalna ochrona w przypadku długotrwałego narażenia 

Na tarasie, na plaży... Jeśli jesteś narażona na działanie słońca, zastosuj maksymalną ochronę (SPF 50+) i powtarzaj proces regularnie. Pomoże Ci to również w walce z powstawaniem wolnych rodników, odpowiedzialnych za przedwczesne starzenie się skóry. Mała wskazówka: noszony w torebce przez cały czas sztyft z filtrem przeciwsłonecznym SPF 50+ pomoże chronić przed ciemnymi przebarwieniami w ciągu dnia. 

 

Przeciw ciemnym przebarwieniom: wyrównywanie kolorytu skóry

 • Aby wyrównać koloryt cery, podstawą jest wybór odpowiedniego podkładu. Zacznijmy od postaci. Jeśli przebarwienia są niewielkie, sięgnij po podkład korygujący we fluidzie. Jeśli są bardziej wyraziste, wybierz podkład w kompakcie. 
 • Po nałożeniu koralowego korektora w sztyfcie, nabierz podkład (najlepiej blenderem) i wklep go drobnymi ruchami. Dlaczego wklepywać, a nie wcierać? Po prostu dlatego, aby nie zetrzeć nałożonego wcześniej korektora w sztyfcie. Zakończ, rozcierając granice w kierunku od środka twarzy w kierunku na zewnątrz, nie zapominając o szyi.

Jak wybrać właściwy podkład?

av_maquillage_femme_miroir_1x1 472x472

PRZYJAZNE (I FACHOWE) PORADY

Jaki puder wybrać do wykończenia makijażu?

Po nałożeniu makijażu użyj pudru do cery, aby mieć pewność, że makijaż pozostanie na swoim miejscu. Do wyboru masz kilka możliwości: 

 • Puder rozświetlający Nałożony na całą twarz dużym pędzlem pozwoli Ci utrwalić makijaż i rozświetlić cerę. A jeśli środek Twojej twarzy się trochę błyszczy, wybierz transparentny puder mozaikowy ze względu na jego działanie matujące.
 • Puder brązujący nałożony w sposób ukierunkowany w celu wymodelowania twarzy. Mała rada: jeśli masz ostudę na kościach policzkowych, nakładaj go na szczyt kości policzkowych i na skronie. 

Dobrze wiedzieć: aby makijaż utrzymał się dłużej, na koniec delikatne spryskaj go Wodą termalną Avène. 

Właściwa rutyna pielęgnacyjna, aby zamaskować brązowe przebarwienia

Pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić, aby skorygować hiperpigmentację i zneutralizować brązowe przebarwienia, jest użycie koralowego korektora. Korektor w sztyfcie o tym odcieniu pomoże Ci ukryć przebarwienia. Nakładaj go, wklepując opuszkami palców. Aby nie podkreślić meszku na górnej wardze, nakładaj go pędzelkiem w kierunku od dołu do góry. Po utrwaleniu korektora za pomocą pudru, usuń nadmiar pudru z delikatnego meszku nad wargą, przesuwając pędzel do góry.

powrót do góry